Aynaya bakarken kolunuzu yanlara doksan derece  kaldırdığınızda kolunuzdan aşağıya doğru sarkan deri (ve deri altı dokusu), sizi rahatsız ediyor ise KOL GERME ameliyatı ile bu görünümden kurtulabilirsiniz. Yer çekiminin etkisiyle dokuların sarkması vücudumuzda bir çok bölgede can sıkıcı görünüme yol açmaktadır. Özellikle fazla miktarda kilo verme sonrası hacim kaybına bağlı deri sarkmasına eşlik eden çatlaklar da (sarkan deri üzerinde ki) kol germe ameliyatı ile çıkarılmaktadır.

Kol germe ameliyatı deri ve deri altı yağ dokusunu ilgilendirdiğinden ağır bir ameliyat olmayıp çoğunlukla genel anestezi altında uygulanmakta ve ortalama 1-2 saat sürmektedir.

Doğru ellerde yapılan ameliyatınız sonrasında dirsekten koltukaltına doğru uzanan ve kollarınız yanınızdayken önden veya arkadan bakıldığında gözükmeyecek bir iz kalmaktadır ve bu izin belirginliği  1 yıl sonunda oldukça azalmaktadır.

Eğer sarkma miktarınız az  ve sarkmanın yeri koltukaltına yakın ise sadece koltukaltınıza yapılacak bir kesi ile daha kısa bir ameliyat izi ile de kol germe ameliyatı yapılabilmesi mümkündür.

Üçüncü alternatif yöntem ise liposuction ile sarkan alanda ki yağın azaltılması ile sarkmanın giderilmesi olup bu yöntemden fayda görebilmeniz için deri elastikiyetinizin yüksek olmasının gerekmesi dışında sarkmanızın miktarının az olması ve deri altı yağ dokusu miktarınızın fazla olması gerekir.

Ameliyat olduktan sonra ertesi gün hastaneden taburcu olabilirsiniz ve 3-4 hafta korse veya elastik bandaj kullanmanız gerekmektedir.

Ameliyata sonrasında çeşitli müdahaleleri gerektirebilecek olan kanama, doku altında sıvı birikimi, yara enfeksiyonu  gibi istenmeyen durumlar oldukça nadir de olsa gerçekleşebilmektedir. Daha sık olarak ilaç tedavisi dışında müdahale gerektirmeyen  ödem, morluk ve ağrı-hassasiyet  gibi yan etkiler gelişmekte ve bunlar 1-2 hafta da düzelmektedir.

Ameliyattan sonra 6 hafta boyunca kollarınızı kullanacağınız ağır iş veya egzersiz yapmamanız gerekecektir.