Güzel ve estetik bir vücudun en önemli bileşenlerinden birisi de, ince bir bel ile birlikte gergin bir görünüme sahip karın bölgesidir. Karın estetiği ameliyatıyla (Tam karın germe ) sarkmış ve bollaşmış göbek bölgesi derinizden kurtulmanızın yanında ameliyat sonrası çıkarılacak bölgenin içerisinde kalan özellikle göbek çevresi çatlak izleriniz de yok olacaktır. Ayrıca gebelik ve/veya fazla kilo almaya bağlı bollaşmış olan karın kası zarınız da bu ameliyat sırasında kalıcı dikişlerle sıkılaştırılarak düz ve gergin bir karın görünümü elde edilebilmektedir.

Hastaların karın bölgesinde ki farklılıklarına göre (sarkan doku fazlalığına, yağlanma miktarının ve karın kası zarında meydana gelen bollaşma-ayrılma-‘nın varlığına göre..) farklı teknikler ile karın estetiği ameliyatı yapılabilmektedir.

Eğer hastanın göbek deliğinin üzerinde ki bölgede de sarkıklık-bolluk varsa ve göbek altı derisi avuçlanacak ve iki kat sarkacak şekilde  bollaşmışsa klasik karın germe (tam karın germe, abdominoplasti) işlemi uygulanmalıdır. Bu ameliyatta fazlalık karın derisi ve deri altı dokuları göbek deliği ile birlikte çıkarılır, bollaşmış karın kası zarı dikilerek gerginleştirilir ve uygun hazırlıklar sonrasında yukarıda ki deri aşağıya doğru yaklaştırılır ve bu deri üzerinde ki ideal noktada yeni ve daha genç görünümlü göbek deliği oluşturulur (bu teknikte göbek deliği içerisinde de ameliyat izi olur) ve pubik kıllı bölge üzerinden yanlara doğru yükselerek uzanan aşağı deri kısmına dikilir ve tamamı iç çamaşırının içerisinde kalacak şekilde planlanan bir yara izi oluşturulur. Yara iyileşme problemleri gelişmeyen hastalarda bu izler, ince kalırlar ve başlarda kızarık ve koyu renkli olmalarına rağmen uzun dönemde soluk veya ten rengine yakın tona dönerek zor fark edilir hale gelmektedirler.

Deri fazlalığı ve sarkması az miktarlarda olan ve fazlalılığın özellikle göbek deliği seviyesinin altında olan hastalarda yine pubik kıllı bölge üzerinde olacak ancak yanlara doğru daha kısa uzanacak iz ile de karın estetiği (mini abdominoplasti) ameliyatı yapılabilmektedir.

Ayrıca az miktarda yağ doku fazlalığı ve deri sarkıklığı mevcut olan ancak özellikle doğuma bağlı karın duvarı gevşekliği olan hastalarda çok daha kısa izler ile endoskopik olarak karın kası zarı gerdirilip ve yağ emme prosedürleri uygulanıp karın bölgesinin görünümü gençleştirilebilmekte ve güzelleştirilebilmektedir.

Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, ameliyat bölgesinde ki çeşitli alanlara uygulanacak liposakşın (yağ emme) ile estetik sonuçların başarısı arttırılmaktadır.

Erkek hastalara da uygulanabilen karın estetiği ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır ve ortalama ameliyat süresi 2-4 saattir. Çoğunlukla ameliyat sonrasında dikiş yerinizin alt kısmından çıkan 1-2 adet hortum ve uçlarında “dren” (dışarı drenaj sağlar) denilen plastik tıbbi malzemeler görebilirsiniz. Bunlar ameliyat sahasında kan ve diğer doku sıvılarının birikiminin önlenmesi amacıyla yerleştirilir ve ameliyat sonrasından genellikle 2-3. gün doktorunuz tarafından çıkarılırlar. Korkmanıza gerek yok çıkarılırken çok fazla acıtmazlar ve çıkarıldıktan 1 gün sonra banyo yapabilirsiniz.

Ameliyattan sonra 1-2 gün içerisinde taburcu olunur ve mümkünse birkaç hafta ayaklar ve baş yükseltilerek yatılır ve 7-10 gün hafif öne eğilerek yürünür. 4 hafta kadar karın korsesi kullanılır. Genellikle 7-10 gün istirahat yeterli olmakta ve hastalar korseleri ile günlük hayatlarına dönmektedirler. 3-4 hafta sonra karın egzersizleri dışında (mekik çekmek vb.) spor yapabilirler.

Yukarıda bahsi geçen süreler daha çok tam karın germe işlemi düşünülerek yazılmışlardır ve kullanılacak tekniğe göre süreler değişebilir.

Karın germe ameliyatının etkileri oldukça kalıcı olsa da fazla miktarlarda kilo alma ve/veya gebelik gelişmesi estetik sonuçları elbette olumsuz etkileyecektir. Ayrıca bu prosedürler hastanın gebe kalmasını asla engellemez ve gebeliğe hiçbir olumsuz etkide bulunmazlar.

Karın germe ameliyatı sonrası dönem, kullanılan uzun etki süreli ağrı kesici ilaçlar sayesinde ağrılı olmamaktadır.

Ameliyat sonrası kısa dönemde ameliyat sahasında sıvı birikimi uzun dönemde ise yara izlerinin genişlemesi ve kabarması problemi görülebilir. Bunlar çözümleri olan komplikasyonlardır.

Çevrenizden duyacağınız birbirleri ile çelişebilecek bilgiler olabilir ancak doğru olan her zaman ameliyatınızı yapan doktorunuzun tavsiyelerine uymanızdır.