• Ayrancılar Mah. Kocatepe Cad. No.1 Torbalı – İzmir
  • 0 (232) 854 1 854
E-Randevu

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü kas sistemi, iskelet sistemi olarak adlandırılan hareket sisteminde görülmekte olan hastalıklar ile ilgilenmektedir. Ortopedi, hareket sisteminde meydana gelen travmalar (vurma-çarpma) ile oluşan sorunları kapsamaktadır. Travmatoloji Birimi ise, yaşlanan travmanın ardından gelişen hareket sistemi hastalıkları ile ilgilenmektedir. Hastanemizde bu bölümde, ortopedi ve travmatolojinin bütün alanlarında hastalıkların teşhis ve tedavi ve takibi gerçekleştirilmektedir.

Travmatoloji, vurma, çarpma ya da kaza ardından meydana gelen kas sistemi ile iskelet sistemi rahatsızlıkları, artroplasti (eklem protez cerrahisi), artroskopik cerrahi (eklem içi problemlerde uygulanan kapalı cerrahi ameliyatları), el cerrahisi-mikrocerrahi (kopan uzuvların dikilmesi), omurga hastalıkları ile cerrahisi, pediatrik ortopedi (sonradan oluşan çocuk ortoped rahatsızlıkları ile doğuş olan kas sistemi ile iskelet bozuklukları da dahil olmak üzere ayrıca kas sistemi ve iskelet sisteminde görülen tümörler şeklindedir.

OMURGA RAHATSIZLIKLARI
Omurgada görülen rahatsızlıklar bu bölümün ilgi alanına girmektedir. En çok rastlanmakta olan rahatsızlıklardan olan omurgada karşılaşılan eğrilikler ile kırıklar ana olayları meydana getirmektedir. Omurgada görülen eğrilikler doğuştan da olabilmekte olup, ilerleyen yaşlarda da meydana gelebilmektedir. Daha çok kazalar, yaralanmaların ardından oluşan omurga kırıkları, kimi zamanda kemik erimesi ya da tümörlerin yayılması ile bağlantılı olarak meydana gelebilmektedir.

TRAVMATOLOJİ
Travmatoloji, ülkemiz şartlarından en çok karşılaşmış olduğumuz vurma, çarpma, düşme ve trafik kazalarının ardından meydana gelen kas ve iskelet sistemi hastalıklarını tedavi etme görevini üstlenen bölüm olarak adlandırılmaktadır. Travmatoloji birimi daha çok yumuşak doku zedelenmeleri olarak adlandırdığımız kas, tendon ve bağ gibi dokuların zedelenmesinin tedavisi ile ilgilenmektedir.

ARTROSKOPİK CERRAHİ
Artroskopik cerrahi, eklem bölgesi hastalıklarının, kapalı ameliyat metodu ile teşhisin konularak tedaviye başlanmasıdır.

ARTROPLASTİ
Artroplasti halk arasında bilinen adı ile eklem protez cerrahisidir. Uzman hekimlerimiz tarafından kullanılmakta olan protezler zarar görmüş olan eklemlerin yerini almaktadır. Genel manası ile diz ve kalça protez ameliyatları sıklıkla yapılsa da, omuz, dirsek, ayak bileği, el bileği ve parmak protezleri de gerçekleştirilen uygulamalar arasında yer almaktadır.

KAS VE İSKELET SİSTEMİNE AİT TÜMÖRLER
Kas ve iskelet sisteminde görülen tümörlerin teşhis ve tedavisi ile takibi yine hastanemiz bünyesinde uzman hekimlerimiz ile yapılmaktadır.

PEDİATRİK (ÇOCUK) ORTOPEDİSİ

Yaygın olarak bilinen adı ile Çocuk Ortopedisi çocukların hem kas hem de iskelet sistemi hastalıkları ile ilgilenmektedir. Ancak hekimlerimiz çocukların sağlıklarının yetişkinlerin sağlıklarından ve yapılarının erişkinlerin yapılarından daha hassas olduğunun bilincinde olarak hareket etmektedir. Çocuklarda teşhis, tedavi ve takip çok daha farklı ilerlemektedir.

 

Bölüm Ameliyatları;

» Boy ve Parmak Uzatma Cerrahisi

» Eğrilik Düzeltme

» Ayak Deformiteleri

» Kaynamamış kırıklar

» Çok parçalı kırıklar

» Tendon Transferleri

» El cerrahisi

» Protez Cerrahisi: Kalça, diz, omuz ve dirsek protezleri

» Artroskobik Cerrahi: Menüsküs, ön çapraz bağ tamiri, omuz ve artroskobisi

» Büyük ve küçük kemik kırıklar

» Tırnak çekimi ve yatak revizyonu

» Yabancı cisim çıkarım,

» Nasır eksizyonu

» Tümör cerrahisi

» Doğumsal kalça çıkığı tanı ve tedavisi

Op. Dr. Mustafa Ayas

Adı Soyadı: Mustafa Ayas Doğum Yeri:Milas/Muğla Doğum Tarihi:28 Mart 1966 Medeni Durumu:Evli, 2 Çocuklu EĞİTİM * İlk Öğretimimi Nazilli/AYDIN’ da, Orta ve Lise Öğretimimi Gölcük/İZMİT’ te tamamladım. * 1 Ağustos 1989 tarihinde GATA TIP FAKÜTESİNDEN mezun oldum. * 30 Ağustos 1989 ile 7 Eylül 1990 Tarihlerinde GATA’ da Stajyer eğitimimi tamamladım. * 22 Eylül 1990 ile […]

Op. Dr. Serkan Sözkesen