• Ayrancılar Mah. Kocatepe Cad. No.1 Torbalı – İzmir
  • 0 (232) 854 1 854
E-Randevu

Göz Tansiyonu

Glokom Nedir?

Göz Tansiyonuna erken tanı konulmadığı ve geç tedaviye başlandığı zaman görme kaybına sebebiyet vermekte olan oldukça sinsi bir hastalıktır. Bu nedenle her sene düzenli olarak göz muayenesi olunmalı ve göz tansiyonu durumu kontrol ettirilmelidir.

Glokom, gözde ki sinirlere zarar vermekte olan bir durumu ifade etmektedir. Göz Tansiyonunun temel sebebi gözün içerisinde ki basıncın yüksek olmasıdır. Gözdeki sinirlerde ki dolaşımının zarar gördüğü, dokularda zafiyet oluştuğu ya da yapısal bozuklukların oluştuğu durumlarda göz sinirleri basınca çok daha duyarlı olmaktadır ve bu durumda basınç yükselmese bile de hasar söz konusu olabilir.

Glokom Tedavileri

  • İlaç tedavisi
  • Cerrahi tedavi
  • Lazer tedavisi

Katarakt Nedir?

Katarakt, gözde bulunan doğal merceğin saydamlığını yitirmesidir. Göz içinde doğuştan itibaren bulunan lens yapısı protein ve sudan oluşmaktadır. Protein özel dizilimi, lensin saydam ve ışığı geçirebilir nitelikte olmasını sağlamaktadır. Seneler ilerledikçe protein molekülleri yığılma yapar. Daha sonra da lens saydamlığını yitirir. Bunun sonucunda da katarakt meydana gelir.

Katarakt Tedavisi

Katarakt ilaç ile tedavi edilememektedir. Kataraktın tek çözümü cerrahi müdahale yöntemidir. Ameliyat hastanemizde sadece bu alanda uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kornea Sivrileşmesi

Keratokonus Nedir?

Keratokonus, gözde önde yerleşmiş olan saydam tabakanın, korneanın ilerleyici olan incelmesi ve sivrileşmesi nedeni ile görülmekte olan rahatsızlıktır.

Keratokonus Tedavi Yöntemleri:

  • Kontakt Lens
  • Göz içi Halka Tedavisi Intacs”
  • Crosslinking: CCL
  • Kornea Nakli
  • Göz çizdirme: Excimer Lazer Tedavileri

Arpacık

Halk arasında “itdirseği” olarakta adlandırılmakta olan arpacık rahatsızlığının tıbbi adı ise “Hordoleum”’dur. Göz kapağı üzerinde bir kıl dibinde içi irin dolu olan bir şişlik meydana gelir. Acı ve ağrı yapar. Hastanın arpacığa hiçbir şekilde kendisi müdahale etmeden uzman bir göz doktoruna başvurması gerekmektedir. Arpacık hastalığının tedavisi ilaç ile ya da ameliyat ile gerçekleştirilmektedir. Hangi tedavi sürecinin hastaya uygulanacağı muayenenin ardından uzman hekim tarafından karar verilmektedir.

Göz Nakli: Kornea Nakli

Göz nakli olarak da adlandırılmakta olan kornea nakli, esasen gözün yalnızca çeşitli hastalıklara bağlı olarak zarar görmüş olan ve en ön tarafta bulunan saydam tabakasının hayatını kaybetmiş bir kişiden alınmak sureti ile sağlıklı kornea ile değiştirildiği cerrahi müdahaledir. Kornea nakli ameliyatı sırasında bağışlanan sağlıklı korneadan daire şeklinde bir parça alınır. Nakil yapılacak olan hastanın korneasından da aynı ebatlarda bir parça alınarak yine aynı bölgeye ameliyat ile dikimi gerçekleştirilir.

 

Sık rastlanan rahatsızlıklar;
» Retina Hastalıkları Tanı ve Tedavisi
» Şeker, Hipertansiyon
» Damar tıkanıklıkları
» Göz Içi kanamalar
» Gözde delik zar
» Dekolman Cerrahisi
» Katarakt Cerrahlsl ( Uzak-Yakın ?gerçek)
» Göz Kapak Cerrahisi
» Pterjium (Göz Eti Cerrahisı)
» Göz Estetiği
» Sarı Nokta Hastalığı (Göz içi Enjeksiyon)
» Şaphk Cerrahisi
» Tümör Eksizyonları

Op. Dr. Sinan Bilgin

Branşı: Göz Hastalıkları Doğum Tarihi: 20.03.1982 Medeni Durumu: Evli – 2 Çocuk Babası Yabancı Dili: İngilizce Çalıştığı Kurumlar 2001-2007 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 2007-2011 Celal Bayar Üniversitesi Göz Hastalıkları Uzmanlık eğitimi 2011-2013 Tire Devlet Hastanesi 16.6.2016 tarihinden itibaren Özel Medifema Hastanesinde çalışmaktayım. Doktora Tezi: Subklinik Multiple Skleroz Hastalarının Desen Görsel Uyarılmış Potansiyeller ve Görme Alanı Testi ile Değerlendirilmesi Tez Hocası: Prof. […]