• Ayrancılar Mah. Kocatepe Cad. No.1 Torbalı – İzmir
 • 0 (232) 854 1 854
E-Randevu

Gastroenteroloji polikliniğinde

 • Yemek borusu,
 • Mide
 • İnce ve kalın barsak,
 • Karaciğer
 • Safra kesesi ve safra yolları,
 • Pankreas hastalıkları ile ilgili tanı ve tedavi hizmeti verilmektedir.

Hastanemizde en gelişmiş sistem videoendoskopi ve otomatik dezenfeksiyon sistemi kullanılarak, deneyimli gastroenteroloji uzmanı tarafından, deneyimli endoskopi hemşiresi eşliğinde poliklinik muayenesi ve endoskopi işlemleri yapılmaktadır. Güvenli, , modern, hijyenik ve güler yüzlü hizmet prensibi ile çalışan servisimizde ayaktan sedasyon işlemi uygulanabilmektedir.
Endoskopi ünitesinde üst gastrointestinal sistem endoskopisi (özofagogastroduodenoskopi) ve alt gastrointestinal sistem endoskopileri ( rektosigmoidoskopi, total kolonoskopi) yapılmaktadır.Ayrıca kanama tedavileri (skleroterapi ), polipektomi işlemleri yapılabilmektedir.

ÜST GASTROİNTESTİNAL SİSTEM ENDOSKOPISİ

İşlem Nedir?
Üst gastrointestinal sistem (GİS) endoskopisi uzun tüp şeklindeki bir aletle üst sindirim kanalının incelenmesidir. Üst sindirim kanalı incelemesinde sırasıyla ağız yemek borusu (özofagus), mide ve ince bağırsağın parçasının (duodenum) birinci (bulbus) ve ikinci kısmı incelenir.

Ne Zaman Gereklidir?

 • Yutma ile ilgili problemler; Yutma güçlüğü, ağrılı yutma, yutarken takılma hissi
 • Tedavi ile düzelmeyen veya tekrar eden göğüs arkasında yanma, ağza acı su gelmesi
 • Tedavi ile düzelmeyen mide ağrısı ve rahatsızlığı,
 • Mide kanamaları,
 • Anormal kilo kayıpları
 • Kusma,
 • Açıklanamayan demir eksikliğine bağlı kansızlık,
 • Kalple ilgili olmayan göğüs ağrısı,
 • Asit ve alkali maddelerle oluşan yemek borusu ve mide hasarları
 • Atrofik gastrit şüphesi,
 • Çölyak hastalığı şüphesi
 • Çekilmiş olan mide, barsak filmlerinde ve ultrasonografide anormal bulgular
 • Özofagus varis şüphesi olanlar.

Gastroskopik İncelemeye Nasıl Hazırlanılır?
Bu işlemden 8 saat kadar önce hiçbir şey yenilmemelidir. Lokal anestezi için başka bir şeye gerek yoktur. Eğer doktorunuzun size önereceği başka şeyler varsa dinleyiniz.

Gastroskopi İşlemi Nasıl Olur?
İşlem öncesinde bulantıyı önlemek için ağzınıza sprey şeklinde lokal anestezik bir madde sıkılır. Fazla stresi olan hastalara ise damar yoluyla sakinleştirici ilaç uygulanması (Midozolam) gerekebilir. Doktor, gastroskopu boğazınızdan aşağı doğru ilerleterek yemek borusu (özofagus), mide ve duodenumda (on iki parmak bağırsağı) her hangi bir gastrit, ülser veya anormal gelişim (kanser) veya kanama olup olmadığını videoendoskopla inceler. Gerekirse doku örnekleri alarak tetkike gönderir ya da polip gibi bazı anormal gelişimler varsa çıkartabilir. Gastroskopi ile üst sindirim sistemi kanamaları durdurulabilir. İnceleme işlemi bittikten sonra doktor gastroskopu geri çekerek çıkartır. İşlem genelde 5-10 dakika kadar zaman almaktadır

Gastroskopik İncelemeden Sonra Neler Olabilir?
İşlemden 15 -20 dk sona boğaz uyuşukluğu geçecektir. Bundan sona yemek yiyebilirsiniz. Eğer işlem sırasında damar yoluyla sedatif enjeksiyonu uygulandıysa 1-2 saat sonraya kadar dikkat gerektiren işler yapmamalı ve araba kullanmamalısınız.

Gastroskopinin Faydaları Nelerdir?
Bu işlem doktorunuzun daha doğru teşhis koymasını ve hastalıkların doğru şekilde tedavisini sağlar.

KOLONOSKOPİ

İşlem nedir?
Kolonoskopi işlemi kalın bağırsağın ince, bükülebilen ve ucunda kendi ışık kaynağı ile kamerası olan tüp şeklindeki bir aletle incelenmesi işlemidir. Kalın barsak, anüsten başlayarak ince bağırsağa kadar devam eden yaklaşık olarak 2 metre kadar olan barsak kısmıdır.

Kolonoskopi Ne Zaman Gereklidir?
Kolonoskopi tüm kolonun en uygun ve kesin incelenme yoludur.

 • Barsak kanamalarının nedeninin saptanması kolonoskopi ile olur.
 • Eğer doktorunuzun izah etmekte zorluk çektiği hastalık bulguları varsa, şikayetlerinizin sebebinin bulunması için bu tetkik sizden istenebilir. Örneğin, sizde izah edilemeyen karın ağrısı, dışkılama değişikliği, kronik ishal veya anormal kan test sonuçları varsa yapılması gerekir.
 • Kalın Bağırsak Kanserinin erken tanısı ve önlenmesi için yapılır. Eğer yaşınız 50’nin üzerinde ise en az bir kez kolonoskopi yaptırmalı ve duruma göre her 5- 10 senede bir tekrar ettirmelisiniz. Böylece ileride kansere dönüşebilecek polip adı verilen lezyonların bulunması ve çıkarılması sağlanır. Kolonoskopi ayrıca kanseröz gelişimlerinin erken tanı ve tedavisine yardımcı olur çünkü erken saptanmış kanserin tedavisi daha kolaydır.
 • Sebebi bulunamayan demir eksikliği anemisi ve kilo kaybının araştırılması amacıyla yapılır.
 • Kolon grafilerinde tomografi ve usg de anormal bulgular saptanırsa yapılmalıdır.

Kolonoskopi İncelemeye Nasıl Hazırlanılır?

 • Sizden, kolonoskopiden 2 gün önce katı gıdaların yememeniz istenecektir. Çorba muhallebi, et suyu gibi saydam ve sulu gıdalar alabilirsiniz.
 • İncelemeden 10 ve 5 saat önce sizden sıvı laksatif ve enema kullanmanız istenecektir.
 • Kolonoskopi işleminden sonra sizi eve bırakacak bir yakınınızın olması gerekebilir.İşlem Nasıl Yapılır?
 • İncelemeden önce rahatlamanız için size damar yoluyla sedatif enjeksiyon verilebilir.
 • Muayene masasına sol yanınıza yatarsınız. Doktor daha sonra kolonoskopu anüsten rektuma oradan da bağırsak içinde daha yukarılara ilerleterek incelemeyi başlatır.
 • Kolonoskop bağırsak içinde ilerlerken bağırsak duvarlarını aralamak için kolonoskopi ile az miktarda hava verebilir ve bu sayede bağırsak içi daha iyi gözlenir hale gelir.
 • İncelemeyi yapan doktorunuz bağırsak içinde gerekli yerlerden patolojik tetkikler için örnekler alabilir, bu işlem çok kolay ve kesinlikle ağrısızdır.
 • Doktorunuz eğer sizin için ileride daha büyük sorunlara neden olabilecek anormal bir lezyon, polip veya küçük boyutlu tümörler görürse bunları kolonoskopik inceleme sırasında çıkarır, bu işlemlerde ağrısızdır.

İşlemden Sonra Neler Olur?
İşlem bittikten sonra ofiste kendinizi iyi hissedene kadar bir süre istirahat edersiniz. İşlemden sonra normal diyetinize dönerek yemek yiyebilirsiniz. Eve gittikten sonra evde 3-4 saat kadar istirahat etmeyi planlamalısınız. İşlemden sonra eğer patoloji laboratuvarında incelenmesi için örnekler alınmışsa bunların sonuçlarının ne zaman çıkacağı hakkında doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Bu İşlemin Faydaları Nelerdir?
Bu işlem doktorun kalın barsak ta ki problemleri tanımasını kolaylaştırır. Bunlardan bazılarının; mesela kanserin eğer erkenden tanınırsa tedavisi kolaylaşır.

REKTOSİGMOİDOSKOPİ
Rektosigmoidoskopi Nedir?
Rektosigmoidoskopi kalın bağırsağın rektum ve sigmoid kolon ismi verilen son 30-40 cm’lik kısmının ucunda ışık kaynağı ve kamerası bulunan ince bükülebilen bir aletle incelenmesi işlemine denir. Total kolonoskopinin kısa olanıdır.

Ne Zaman Gereklidir?
Bu inceleme eğer kolon kanser riski varsa veya izah edilemeyen rektal kanamaların, ağrıların, inflamasyon veya ishalin tanısı koymak için gereklidir.

Rektosigmoidoskopi İçin Nasıl Hazırlanır?
Eğer değişik bir önerisi varsa doktorunuzu dinleyiniz. Bu işlemden önce size bağırsağınızın son kısmının temizlenmesi için lavman uygulanır (makattan temizleyici bir ilaç sıkılarak) Bu ilacın etkisini gösterebilmesi için ilacın içinizde 15-20 dakika kalması gereklidir. İşlem sonunda incelemeye başlanılır.

İşlem Sırasında Neler Olur?
İşlem sırasında genellikle hastaya sedasyon veya anestezi uygulaması gerekmez. İşlem çok kısa sürer (10 dakikadan az). Doktorunuz rektal tuşeyi takiben endoskopi aletini makattan incelemesi gerekli son noktaya kadar (30-40 cm’lik kısım) ilerleterek incelemesini yapar. İşlem sırasında bağırsak mukozasından örnekler alınabilir veya polip görülürse total kolonoskopi gerekebilir. İnceleme öncesinde birbirine bitişik olan bağırsak duvarlarını iyi görebilmek için endoskopla az miktarda hava verilir (bu sizi rahatsız etmez).

İşlemden Sonra Neler Olur?
Eğer doktorunuz size belirtmezse, bu işlem sonunda ayrıca almanız gereken bir tedbir yoktur.

İşlemin Faydaları Nelerdir?
Bu işlem bağırsağınızdaki problemlerin tanısının konması için gereklidir. Kolon kanserleri veya polipleri sıklıkla bağırsağın bu son bölümünde bulunurlar ve bu inceleme çok kolay ve basittir.

Mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi, safra yolları ve pankreas hastalıklarının tanısı ve endoskopik tedavisi en iyi şekilde gastroentoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır.

» Endoskopi ünitesinde üst gastrointestinal sistem endoskopisi

» Alt gastronintestinai sistem endoskopileri

» Toto! Kolonoskopt Rektosigmoidoskopt

» Polipektomi

» Kanama Tedavisi

Uz. Dr. Ergün Akün

1969 yılında Şebinkarahisar’da doğdu. İlk ve ortaokul eğitimini Konya’da tamamladı. İzmir Namık Kemal Lisesinden 1986 yılında mezun oldu ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Askeri Tıp Fakültesi’ni kazandı. 1992 yıllında tıp fakültesini bitirdi ve Deniz Kuvettleri Komutanlığı’nda tabip subay olarak göreve başladı. TCG Kılıçalipaşa ve Çanakkale Asker Hastanesi’nde pratisyen hekim olarak çalıştı. 1995 yılında İç […]