• Ayrancılar Mah. Kocatepe Cad. No.1 Torbalı – İzmir
  • 0 (232) 854 1 854

DOKTOR HAKKINDA

Adı Soyadı: Mustafa Ayas
Doğum Yeri:Milas/Muğla
Doğum Tarihi:28 Mart 1966
Medeni Durumu:Evli, 2 Çocuklu

EĞİTİM
* İlk Öğretimimi Nazilli/AYDIN’ da, Orta ve Lise Öğretimimi Gölcük/İZMİT’ te tamamladım.
* 1 Ağustos 1989 tarihinde GATA TIP FAKÜTESİNDEN mezun oldum.
* 30 Ağustos 1989 ile 7 Eylül 1990 Tarihlerinde GATA’ da Stajyer eğitimimi tamamladım.
* 22 Eylül 1990 ile 15 Ekim 1992 tarihlerinde Ağrı’nın Patnos ilçesinde Pratisyen Hekimlik hizmetimi tamamladım.
* 22 Ekim 1992 ile 17 Aralık 1996 Tarihleri arasında GATA ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ AD’da Uzmanlık Eğitimimi aldım.
* İyi derecede İngilizce (okuma ve konuşma) eğitimine sahibim.

TECRÜBE
* 22 Eylül 1990 ile 15 Ekim 1992 tarihlerinde Ağrı’nın Patnos ilçesinde Pratisyen Hekimlik hizmetimi tamamladım.
* 15 Ocak 1997 ile 30 Haziran 2006 tarihleri arasında ISPARTA ASKER HASTANESİ ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ KLİNİK ŞEFİ olarak görev yaptım.
* Isparta’da görev yaparken 9 sene boyunca Muayenehane Hekimliği ve Hizmeti verdim.
* Isparta’da görev yaptığım süre içerisinde EĞİRDİR KEMİK HASTALIKLARI HASTANESİ’ nin komplikasyonlu kırıklarının tedavisinde İlizarov tekniği uygulamak amaçlı Konsültan Hekim olarak operasyon hizmeti verdim.
* 15 Temmuz 2006 tarihinden 30 Ağustos 2008 tarihine kadar Atamam nedeni ile İZMİR ASKER HASTANESİ ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ KLİNİK ŞEFİ olarak görev yaptım.
* 30 Ağustos 2008 tarihinde Albay rütbesine terfi ederek 15 Ekim 2008 tarihinde mecburi hizmetimi tamamlayarak emekliye ayrıldım.
* Şubat 2008 ile Eylül 2008 tarihleri arasında ÖZEL İLGİ CERRAHİ TIP MERKEZİ’nde (Göztepe) PART-TIME Ortopedi Uzmanı Olarak hizmet verdim.
* 27 Ekim 2008 tarihinden itibaren ÖZEL KOCAMAN HASTANESİ(Yenişehir)’nde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı (tam zamanlı) olarak hizmet vermeye başladım. 5 Eylül 2010 tarihinde kendi isteğimle bu görevimden ayrıldım.
* 1 Ekim 2010 tarihinde ÖZEL EGEPOL HASTANESİ’nde Tam zamanlı olarak hizmet vermeye başladım. 15 Ocak 2016 tarihinde kendi isteğimle bu görevimden ayrıldım.
* 1 Şubat 2016 tarihinde ÖZEL DENİZ HASTANESİ’nde Tam zamanlı olarak hizmet vermeye başladım:
* İhtisasım süresince Klasik Plak-vida, eksternal fiksatörler, Pediatrik Ortopedi v.b. yanında;  İLİZAROV CİRKÜLER EKSTERNAL FİKSATÖR – ENDOPROTEZLER VE ARTROSKOPİ ağırlıklı çalıştım.

İLİZAROV
Tez konum İlizarov Sirküler Eksternal Fiksatör İle Ayak Deformitelerinin Düzeltilmesi idi.  Bu bağlamda ilizarov tekniği ile tüm uygulamaları (kırık, boy uzatma, deformite düzeltilmesi v.b.) yaptım. Güneydoğu olayları sırasında mayın yaralanması sonucu defektli kalkaneus kırıklı hastalara ilizarov uygulamalarında bulundum. Küçük kalkaneusu kalanlara kalkaneus uzatma uyguladım, hiç kalkaneusu kalmayanlara tibia posteriorundan üçgen fragman devirerek kalkaneus oluşturdum. PEV başta olmak üzere diğer ayak deformitelerine de ilizarov uygulamaları yaptım. Özellikle Ateşli silah yaralanması ile geniş defektli tibia kırıklarında bifokal ve trifokal asansör yöntemi ile defekt kapatma tekniğini çok sık uyguladım.İlizarov tekniğinin; Kalça ve Pelvis uygulamalarında zayıf olduğum için Ağustos 1999 ‘da İlizarov Tekniğinin ilk bulunduğu ve uygulandığı Sibirya Kurgan’ daki İlizarov’ un kendi hastanesinde kurs gördüm. Bu kursta ağırlıklı olarak kalça ve kollum femoris kırıklarında – pelvis kırıklarında – Geç DKÇ’lerde  ve halluks valgus düzeltmelerinde çalıştım. İlizarov ile ilgili birçok yayınımın yanında 2002 tarihinde Amerika İndiana’ da toplanan SICOT kongresine Halluks Valgus uygulamalarımı Poster olarak sundum. 1999 eylül ayından itibaren Türkiye’deki ilk collum femoris – trokanterik parçalı kırıklar ve pelvis kırıklarında ilizarov uygulamalarını gerçekleştirdim.Mayıs 2000’de İlizarov konusunda Dünyada İkinci olarak bilinen, Rusların 1982’de Dünyaya ilk kez tanıttıkları Milano Üniversitesi Ortopedi Kliniğinde Prof.Dr. Maurizio CATAGNI yanında İtalya’da kurs gördüm. Bu kursun sonunda Ruslarla İtalyanların tekniklerini birleştirerek HİBRİD uygulamalarda bulundum.Kendi dizaynım olan ilizarov el fiksatörü (el kırıkları, mp ve ip eklem sertlikleri ve parmak uzatmalarında kullanılabilen) ve Diz Kontraktür menteşesi (kontrakte dizleri limitsiz olarak her yönde açabilen) TIPSAN şirketi tarafından üretilmekte olup, Halen VERTEBRA İLİZAROV sistemi üzerinde çalışmaktayım. Şu tarihe kadar İlizarov Tekniği ile gerçekleştirdiğim özellikli ameliyatları arşivlediğim ve Geniş bir Vaka Yelpazesine sahip olduğum için; emekliliğimi müteakip hedeflerimden biri ve en önemlisi olan İLİZAROV TEKNİĞİ VE UYGULAMA PRATİKLERİ ile ilgili bir kitap yazmaktı. Mayıs 2013 tarihinde kitabım basılarak tıbbi kitapçılarda satışa sunulmuştur

ENDOPROTEZLER
Her türlü standart Kalça ve Diz protezlerinin yanında son zamanlarda Ortopedik Kalça Potezlerinde çığır açan RESURFACING CUP ARTROPLASTİ (Genç tipi Kalça Protezi) tekniğini 2004 yılından beri uygulamakta olup, bu teknik ile 13 Kasım 2006 tarihinde İzmir’deki ilk ameliyatı gerçekleştirdim.

ARTROSKOPİ
Standart Artroskopik girişimlerin yanında;  kişinin kendi harmstring tendonlarını otogreft olarak kullanmak kaydıyla TRANSFİX yöntemi ile ÖN ÇAPRAZ BAĞ REKONSTRÜKSİYON ameliyatını tamamen kapalı olarak uygulamaktayım. Bu teknik ile Ön Çapraz Bağ Rekonstrüksiyonu İzmir’de ilk kez 28 Ağustos 2006 tarihinde tarafımdan gerçekleştirilmiştir.19 Nisan 2007 de Hastanın kendi kıkırdağının biopsi grefti olarak alınıp, Ankara’da özel bir merkezde üretilerek daha sonra dizindeki KIKIRDAK LEZYONU’ nu kapatmada kullanılması yöntemi olan CARES (CARTİLAGE REGENERATİNG SİSTEM) İzmir’de ilk kez tarafımdan uygulanmış olup, uygulama sertifikam ve halen 6 vakam mevcuttur.19- 22  Aralık 2007 tarihlerinde Barcelona’ da İLERİ OMUZ VE DİZ ARTROSKPİSİ TEKNİKLERİ Kursu aldım.2013 haziran ayında LİGAMENDO olarak adlandırılan ÖÇB protezi operasyonunu izmirde ilk kez ben uyguladım ve 3 vaka yaptım22 – 23 Nisan 2015 tarihinde İNTRAMEDÜLLER ÇİVİLEME TEKNİKLERİ KURSU’na katıldım.28 – 29 Ocak 2016’da İLERİ OMUZ ARTROSKOPİSİ kursuna katıldım.
KURSLAR VE KONGRELER4 Yurtiçi kursta kursiyer olarak3 Yurtdışı kursta kursiyer olarak2 Yurtiçi kursta (Biri Uluslararası) Eğitici olarak görev aldım.

Bunların dışında yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere toplam 26 Kongreye katıldım.