BİZ SİZİ ARAYALIM

Detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Dijital Mamografi

Dijital mamografi memenin üç boyutlu görüntüsünü oluşturmak için kullanılan bir görüntüleme testidir. Meme kanserinin herhangi bir belirtisini taşımayan kişilerde kontrol ya da meme kitlesi, memede ağrı veya meme başı akması gibi meme problemlerinin nedenini araştırma amacıyla dijital mamografiye başvurulmaktadır.

Standart mamografi ile iki boyutlu bir görüntü elde edilirken dijital mamografi tomosentez cihazı ile üç boyutlu görüntüler elde edilmektedir. Üç boyutlu görüntüler doktora daha az yanılma payı ve erken evre meme kanseri tespiti gibi avantajlar sunar. Dijital mamografi meme kanserinin erken teşhisinde kullanılan en modern tarama ve tanı aracıdır. 

Dijital Mamografiye Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Dijital mamografiye meme taraması yaptırması gereken her kadın başvurabilir. Hastalık belirtisi olan ya da olmayan kişilerde meme kanseri tarama testi olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında kişide şüpheli bir yumru veya meme ucunda kalınlaşma gibi meme sorunları mevcutsa, bu sorunların araştırılmasında da dijital mamografiden yararlanılmaktadır.

Dijital mamografi, standart mamografiye kıyasla daha net bir görüntü sağladığı için özellikle yoğun meme dokusu olan kadınlarda başvurulması daha net sonuçların alınmasında oldukça faydalıdır. Dijital mamografi meme kanseri taraması için kullanıldığında aynı anda iki ve 3 boyutlu görüntüler yaratmaktadır. Her iki görüntünün de bazı meme anormalliklerini göstermede kendine has avantajları bulunur.

Dijital Mamografinin Standart Mamografiden Farkı Nedir?

Standart mamografi görüntülerinde anormallikler tespit edildiğinde doktor ek görüntüleme testleri önerebilir. Ek görüntüleme için geri çağrılmak ise kişi için stresli olabilir, ekstra zamanını alabilir ve ek maliyetlere yol açabilir. Standart mamografi yerine kişinin direkt dijital mamografiden yararlanması bu durumların yaşanma ihtimalini azaltmaktadır.

Dijital mamografi doktorun yoğun dokuların ötesini görebilmelerini sağlaması nedeniyle yoğun meme dokusuna sahip kişilerdeki meme kanserini saptamada türlü avantajlar sunmaktadır. Meme dokusu süt bezleri, süt kanalları ve destekleyici dokular (yoğun meme dokusu) ve yağ dokusundan oluşur. Bazı memelerde yağ dokusundan daha fazla miktarda yoğun meme dokusu bulunmaktadır. Hem yoğun meme dokusu hem de kanserli dokular standart mamografide beyaz görünmektedir, bu durum yoğun meme dokusuna sahip memelerde kanserin tespit edilmesini zorlaştırabilir.

Dijital Mamografi Sırasında Ne Olur?

Dijital mamografi öncesinde kişiden işleme müdahale edebilecek giysi veya takıları çıkarması istenmektedir. Sonrasında kişi mamografi cihazının önünde durur ve memeleri X-ışını plakasına yerleştirilir.

X-ışını plakasına doğru sıkışmaları için memenin üstüne ayrı bir plaka getirilecektir. Bu işlem sırasında kişi memeleri üzerinde hafif bir rahatsızlık ve baskı hissedebilir. İşlemin bu kısmı yalnızca birkaç dakika sürmektedir. X-ışını kolu memelerin üzerinde hafif bir yay yaparak birkaç saniye içinde birden fazla görüntü çeker ve radyoloğun daha önce hiç göremediği şekilde doku detaylarını incelemesini sağlar.

Dijital Mamografi Sonrası

Dijital mamografi sırasında toplanan görüntüler üç boyutlu bir meme görüntüsü oluşturmak için sentezlenir. 3 boyutlu görüntüler bir bütün olarak analiz edilebilir veya daha küçük detaylar için küçük parçalar halinde incelenebilir. Makine ayrıca standart iki boyutlu görüntüler de oluşturmaktadır.

Görüntüleme testlerini yorumlamada uzmanlaşmış bir doktor (radyolog) meme kanseri olabilecek anormallikleri aramak için görüntüleri inceler. Radyolog olağandışı bir durum ile karşılaştığında, ek testlerin gerekli olup olmadığını belirleyecektir. Bu testler arasında ultrason, MRI ya da biyopsi sayılabilir. Dijital mamografi sonrası tipik olarak özel bir bakıma gerek duyulmamaktadır. Bununla birlikte doktor özel sağlık durumuna bağlı olarak kişiye ek talimatlar verebilir.

Dijjital Mamografi Risk Taşır mı?

Dijital mamografi oldukça güvenli bir prosedürdür ancak her testte olduğu gibi belirli risk ve sınırlamalar içermektedir. Dijital mamografi meme görüntüsünü oluşturmak için X ışınlarını kullanır ve bu durum kişiyi düşük radyasyona maruz bırakmaktadır. Dijital mamografi standart mamografi ile aynı miktarda radyasyonu serbest bırakmaktadır.

Top