Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Tem 15

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır ?

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır ?

Gebe kalmak için yumurtlama dönemi hesaplamak, bebek sahibi olmak isteyenlerin sıklıkla müracaat ettiği metotlardan biridir. Adet düzenini izleyerek yumurtlama dönemini bulup, ayın hangi günlerinde cinsel ilişkiye girilmesi gerektiğini hesaplamak olası. Yumurtlama günlerinde cinsel ilişkiye girerek gebe kalma bahtı artırılabilir. Adet kanamasının ilk günü yeni bir adet döngüsünün başlangıcı demektir.

Bu evrede beyin dokusunun derinlerinde yer alan “hipotalamus” isimli bölgeden salgılanan bir hormon, hipotalamusa yakın yerleşimli hipofiz isimi verilen salgı bezinden folikül ikazcı başka bir hormon salgısını başlatır. Bu hormonun tesiriyle yumurtalıklardan birinde yeni bir yumurtahücresi “folikül” isimi verilen bir kesecik içinde olgunlaşmaya başlar. Olgunlaşma bitirdiğinde, olgun folikül içinde üretilen yüksek miktarlarda östrojen hormonu tesiriyle bir yandan rahim iç tabakası gelişmeye başlar, bir yandan da hipofiz bezinden bir başka hormon salgılanır. Bu hormon, yumurta hücresini barındıran folikülü çatlatır ve yumurta hücresini serbest bırakır. Yumurta hücresinin serbest kalmasına ise yumurtlama (ovulasyon) denir.

Yumurtlama gününü hesaplamak için de ilk olarak son iki adet dönemi başlangıcı arasındaki günleri saymak gerekir. Bu adet döngüsünü başka bir deyişle kaç günde bir adet görüldüğünü gösterir. Bulunan sayıyı en son adet başlangıç tarihine ilave edince de bir sonraki adetin başlangıç tarihi anlaşılır. Yumurtlama bir sonraki adet kanamasının başlangıcından takriben 14 gün önce olur. Bir sonraki adet başlangıç tarihinin 14 gün öncesi yumurtlamanın gerçekleşebileceği tarihtir.

İki adet dönemi arası 28 gün olan yani 28 günde bir adet gören bir kadında yumurtlama yaklaşık 14’üncü günde gerçekleşir. 35 günde bir adet gören kadında (35-14=21) 21’inci günde, 25 günde bir adet gören birinde ise (25-14=11) 11’inci günde gerçekleşecektir. Yumurtlama gününü hesaplamak; hangi günlerde cinsel ilişkiye girilirse hamile kalma ihtimali olduğunu gösterir. Veyahut istenmeyen gebelikleri önlemek için, bu sıralar ilişkiye girmemek veyahut savunarak ilişkiye girmek gerektiğine işaret eder. Kadının yumurtlamadan evvelki 5 gün ve yumurtladıktan sonraki 3 gün gebe kalabilir. Başka bir deyişle gebe kalma ihtimali bu 8 gün içinde gerçekleşir. Sperm hücreleri genital kanalda 5 güne kadar canlı kalabilir, yumurta hücresi ise yumurtlamadan sonra sadece 12-24 saat yaşayabilir. Bu yüzden yumurtlama olduğu anda spermlerin yumurta hücresini, fal-lop tüpü içinde (kanalda) bekliyor olmaları veya kısa vakitte oraya erişmeleri gerekir. Bu yüzden randımanlı günlerden birkaç gün öncesinde sperm sayısının azalmaması için cinsel perhizde bulunulması ve randımanlı günlerde, gün aşırı ilişkiye girilmesini öneriyoruz.

Gün hesabı ile gebelikten savunma güvenli bir metot değildir. Bunu seçenek eden çiftlerin ikinci bir metot (prezervatif, diyafram, spermisid) daha kullanması gerekir. Gün hesabı metodunun başarısızlık oranı % 20-25’dir. Başarısız olmasının en büyük sebebi de yumurtlama tarihini tam olarak belirlenememesidir. Spermin uzun müddet döllenme kabiliyetini devam ettirmesi gebe kalma rizikonunu artırıyor.

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
  1. 20 Aralık 2016
    Hamile kalmaya karar verdiyseniz yumurtlama döneminin belirlenmesi oldukça önemlidir. Yumurtlama dönemine yakın zamanda cinsel ilişkiye girmek hamilelik şansını oldukça artırmaktadır. Eğer adet döngünüz düzenliyse adet kanamanız başlamadan 14 gün öncesinde yumurtlama döneminiz başlamış demektir. Cevapla

Yorum Yaz