Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Tem 30

Uzun Yaşamın Sırları

Uzun Yaşamın Sırları

Bağırsakları “ikinci beyin” olarak tanımlayan bilim insanları, sıhhatli bir ömür için faydalı bakterilere iyi bakılmasını öneriyor. Probiyotiklerin beslenmedeki ehemmiyetine dikkat çekiliyor

Bilim insanları bağırsakları “ikinci beyin” olarak tanımlıyor ve “bağırsaklarınızı düzeltin, beyniniz düzelsin” çağrısı yapıyor. Bağırsaklardaki faydalı bakterilere iyi bakılmasını öneriyor. Zira bilim insanlarına göre sindirim bölgesi vücudumuzun en ehemmiyetli bölümü.”Annenin sindirim sisteminde 1.5 kilo bakteri var. Annenedeki bakteriler doğumda bebeğe geçer. Anneden alınan ilk sütle bakteri alımı devam eder. Bu bakteriler bizi enfeksiyonlara karşı savunur, sindirim sistemini savunur. Faydalı bakterilerimize iyi bakarsak uzun ve sıhhatli bir ömür süreriz” diyorlar.
Vücudun, sindirim sisteminin balansını kurmak ve savunmak için Sandoz’un tertip ettiği medya toplantısına uzmanların faydalı bakteriler içeren probiyotiklerle alakalı bilgileri damga vurdu. Sandoz Türkiye ve BDT Başkanı Dr. Altan Demirdere, “Antibiyotik kullanımı, stres ve kötü beslenme gibi faktörlere maruz kalma, günümüz şartlarında gittikçe arttığı için vücuttaki faydalı bakteri sayısı azalmakta ve beraberinde vücudumuzun balansının bozulmasına kapı aralamaktadır. Probiyotikler ise bağırsak mikroflorasında faydalı bakteriler olarak sindirim ve bağışıklık sisteminin desteklenmesinde ehemmiyetli rol oynar” diyor. Gastroenteroloji Uzmanları ise çocuklarda sıhhatli beslenme ve sindirim sistemi ile ilgili ehemmiyetli konulara işaret etti. “Bakteriler 3.5 milyar senedir bu dünyada var. Diğer canlıların sıhhatini yönetip eko sistemde bir balans unsuru. Tabiat bizim sıhhatimizin idareninden mesul olan bu bakterileri normal doğumda annemizden bize transfer etmekte. Bu sırada annemizin sindirim sisteminde 1.5 kilo bakteri vardır. Sonra da anne sütü ile onları çoğaltıp mikrobiyota denilen floramızı sıhhatli bir şekilde oluşturup canlıların sıhhatli ve kaliteli olarak yaşamasına çabalamaktadır. Bu kurgu aslında bir iletidir. Normal yoldan doğur, anne sütüne 2-3 saatte kavuş. Bu arkası zincirleme gelişecek bir kurgudur. Bir bebeğin anne karnına düştüğü andan doğumunu da kapsayan ilk bin gün çok ehemmiyetli. Bebek anne karnında faydalı bakterilerle tanışıyor. Normal doğum burada çok ehemmiyetli. Zira normal doğumla bu faydalı bakteriler çocuğa geçiyor.Böylelikle çocuğun sindirim sistemi de savunma sistemi de daha kuvvetli oluyor. Sezaryen doğum bakterilerin çocuğa geçmesine mani oluyor. Sezaryenle doğan çocuklar bu yüzden daha ivedi hastalanıyor. Bağışıklık sistemleri düşük oluyor” dediler.

ANTİBİYOTİKLER KIRIM YAPIYOR
Antibiyotik kullanımı ile faydalı bakterilere kırım yapıldığına dikkat çeken Yağcı, “Bağırsaklarımız ikinci beynimizdir. Bağırsaklarımıza ve buradaki iyi bakterilere iyi bakmamız gerekiyor ki sıhhatli hayatın tabii dengesini yakalayalım. Doğal yiyeceklerle beslenelim ve destek bağırsak mikroflorasını tertip eden probiyotikler alalım” dedi. Sıhhatli Hayat Uzmanı, Aromaterapist ve Oyuncu Ayşe Tolga da faydalı bakterileri içten gelen doğal denge olarak tanımlayarak, “Sindirim sistemimizin en ehemmiyetli desteği bağırsaklarımızda yaşayan faydalı bakteriler. En ehemmiyetli kaynağı ise mayalı yiyecekler. Yoğurt, ayran, kefir, hane yapımı turşular iyi probiyotik kaynakları” bilgisini verdi.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz