Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Eki 23

Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunma yöntemleri

Üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunma yöntemleri

Havaların soğuması ile beraber sıkça yaşanmaya başlayan üst solunum yolları enfeksiyonlarından kimi tedbirler alarak savunmanız olası.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarından savunma yolları

Sıcak ve kuru yaz ayları ile soğuk ve nemli kış mevsimi arasındaki geçiş döneminde enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığı artıyor. Bağışıklık sisteminin ani ısı farklıklarına hemen uyum sağlayamaması bilhassa üst solunum yollarını negatif etkiliyor. Bunun yanı sıra okulların açılması, toplu kullanım alanlarında ve kapalı mekanlarda daha uzun zaman geçirilmesi gibi etmenler de hastalıkların hızla dağılmasına kapı aralıyor.İşte size Kulak Burun Boğaz uzmanlarından aldığımız, üst solunum yolu enfeksiyonları ve savunma metotları ile ilgili bilgiler;

Nezle ve grip arasındaki fark

Bu mevsimde en sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarından olan nezle ile grip çoğunlukla birbiriylr karıştırılmaktadır. Nezle boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük, yüz ve alın bölgesinde dolgunluk hissi gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Erişkinlerde sıklıkla ateşle birlikte izlemez. Genellikle boğaz ağrısı ile başlayan hastalığın 4 ve 5’inci gününde burun akıntısı, burun tıkanıklığı, yüzde dolgunluk hissi ve öksürük de görülmektedir. Zorlu geçen bir haftanın hemen peşinden yakıntılar azalır ve hastalığın güç olan dönemi geçer. Öksürük, nezleden sonra birkaç hafta daha devam edebilir.

Nezleden değişik olarak grip, daha ağır bir tablo oluşturmaktadır. Gripte 38 derece üzeri ateş olmakta ve birkaç gün devam etmektedir. Bunun yanı sıra şiddetli halsizlik, adale ağrıları ve baş ağrısı da görülmektedir. Daha az sıklıkla kuru öksürük, boğaz ağrısı ve burun yakıntıları de bulunabilir. Hastaların yakıntıları vasati 10-14 gün sürmektedir.

Yeterli sıvı alımı ve dinlenmek ehemmiyetli

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının rehabilitasyonu, altta yatan hastalığa göre değişmektedir. Bu hastalıkların müddetini kısaltan rastgele bir ilaç ve bitkisel rehabilitasyon bulunmamaktadır. Rehabilitasyonun emeli bağışıklık sistemi, enfeksiyonu temizleyene kadar yakıntıları deşarj olmaktır. Ateş ve ağrılar için ağrı kesiciler kullanılabilir. Vücudun susuz kalmasını engellemek için bol sıvı alınmalıdır. Dinlenme vücudun kendini toparlamasına yardım eder.

Komşunuza iyi gelen antibiyotik sizin vaziyetinizi kötüleştirebilir

Sıhhatli fertlerde antibiyotikler sıklıkla önerilmez. Antibiyotik kullanmadan önce kişinin bağışıklık sisteminin enfeksiyonu temizlemesi beklenmelidir. Antibiyotiklerin virüsler üzerine herhangi bir tesiri yoktur. Ancak viral enfeksiyon üzerine bakteriyel enfeksiyon ilave etmesi vaziyetinde antibiyotik kullanılması önerilir. Ateş, soluk almada sıkıntı veya baş ağrısı daha da kötü hale gelirse, burun akıntısı siyah, yeşil renk alırsa, balgamda kan görülüre, şuur bulanıklığı ortaya çıkarsa, öksürük 3-4 haftadan uzun sürerse ve tekrarlayan ataklar varsa bakteriyel süper enfeksiyondan kuşku edilebilir. Bu vaziyette antibiyotik rehabilitasyonu gerekebilir.

Grip aşısı için ideal vakit Ekim ayı

Grip aşıları o yılın grip aşıları çıkar çıkmaz ideal olarak da Ekim ayında yapılmalıdır. Bununla birlikte grip virüslerinin havada dolaştığı sezon süresince aşılamaya devam edilmelidir. Her sene grip aşısı o yıl görülebilecek grip virüsü çeşitlerini içermektedir. Grip aşıları uygulamadan vasati 2 hafta sonra antikor oluşmasına kapı aralamaktadır. Bu antikorlar aşı içindeki virüslerle enfekte olmaya karşı savunma sağlamaktadır. Grip aşılarının bariz bir yan tesiri yoktur. Aşılamada kullanılan virüsler zayıflatılmış virüs olduğundan, aşı gribe kapı aralamamaktadır. Düşük derecede ateş, kızarıklık ve ağrı görülebilen yan tesirlerdendir. Toplumun aşıdan çekinmesinin nedeni ise, bu aşının savunucu tesirleri ve yan tesirlerinin, fayda ve zarar oranlarının yeterince bilinmemesidir.

Kronik hastalığı olanların ve gebelerin grip aşısı yaptırmaları çok ehemmiyetli

Grip aşısı yaşı 6 ay ve üzeri olan herkese önerilmektedir. Bununla birlikte astım, diyabet ve kronik akciğer hastalığı olanlar, gebe kadınlar, 5 yaş altı ve 65 yaş üstü gruplar gibi grip oldukları zaman ciddi karmaşıklık gelişme rizikosu yüksek olan kişilerin grip aşısı yaptırmaları oldukça ehemmiyetlidir. Aşı özellikle 6 aylıktan küçük çocuklara önerilmemektedir.Grip aşısına karşı alerjisi olanların da aşı yaptırmaları önerilmez. Herhangi bir aktif hastalığı olan veya ciddi ateşi olanlar kişiler aşı yaptırmadan önce iyileşmeyi beklemelidir. Önceden aşılama sonrası herhangi bir yan tesir görenler ise aşı yapılmadan önce hekime müracaat edilmelidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için balanslı beslenin

Hazan aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarından savunmak için evvela iyi bir vücut bağışıklığının sağlanması gerekir. Balanslı ve düzenli bir beslenme programının bağışıklık sistemi üzerinde bariz bir tesiri vardır. Bir takım araştırmalar, vitamin ve mineral desteğinin hastalıklı gün sayısını ve antibiyotik kullanımını azalttığı ortaya koymaktadır. Bunlar içinde bilhassa çinko ve selenyum üzerinde en çok durulan besinlerdir. C vitamini de üst solunum yolu enfeksiyonlarından hem savunmada hem de rehabilitasyonda sık kullanılan bir vitamindir. Ayrı olarak E vitamini ve ekinezyanın da hastalığı karşı savunucu etkisi bulunmaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarından savunmak için balanslı beslenmenin yanı sıra düzenli egzersiz yapılmalı, yeterli dinlenilmeli, stres azaltılmalı ve sigaradan kaçınılmalıdır. Ayrı olarak şahsi ve etrafsal hijyen de önem verilmelidir. Aksırık, öksürük veya burun temizleme sonrası eller kesinlikle yıkanmalıdır. Üst solunum yolu enfeksiyonu gelişme vaziyetinde maske kullanılmalıdır. Bilhassa üst solunum yolu enfeksiyon salgını olan dönemlerde iyi havalanmayan kalabalık yerlerden uzak durulmalıdır.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz