Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Tem 24

Tırnak Batması, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Tırnak Batması, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Tırnak Batmasının Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

1- Hatalı ve derinden kesilen ayak tırnakları

2- iyi uymayan dar ve sivri burun ayakkabılar

3- Devamlı darbelere maruz kalma

4- Gebelik ve Doğum sonrası dönem

5- Şişmanlık

6- Tırnaklarda Mantar Enfeksiyonu

Cerrahi müdahale gerektirmeyen tırnak batması rehabilitasyonunda:

-Tırnağın sıcak tuzlu su banyosuyla yumuşatılması

-Ufak bir gazlı bez parçasının antibiyotikli kremle beraber batık bölümün altına yerleştirilmesi

-Ayakkabı giymekten kaçınılarak, sandalet veya açık terlikle tırnak üzerine olan baskının azaltılması

-Fazla enfeksiyon varsa antibiyotik kullanılması

-Ayak temizlik ve bakımı gibi metotlar uygulanır.

Doktor hastaya steril bir gazlı bez parçasına antibiyotik kremle beraber yerleştirmeyi ve bunun ne sıklıkla değiştirilmesi gerektiğini hastaya öğretecektir. Erken müracaat eden olaylarda cerrahi dışı rehabilitasyon yeterli olmaktadır. Tırnakların düz olarak kesilmesi, köşelerinin içe kıvrık olmaması ehemmiyetlidir. Tırnak batması tedavisindeki ana ilke tırnağın bir defa batmadan parmak boyunu geçecek şekilde uzamasının sağlanmasıdır, bunun için tırnak kenarıyla parmak arasındaki tabii oluğun oluşturulması ve tırnağın düzgün büyümesi için “yol verilmesi” ehemmiyetlidir. Tırnak Batmasının Cerrahi Tedavisi Aşırı tırnak batması, doku ilerlemesi ve enfeksyion varlığında tedavi için cerrahi müdahale gerekecektir.

Cerrahi tedavi yolu tırnak batması derece ve şekline göre kişiden kişiye farklık gösterir. Tırnak batmasında batan tarafta parsiyel çekim, başka bir deyişle tırnağın bir bölümünün çekilmesi veya tüm tırnağın çekilmesi gerekebilir. Tırnağın çekilmesi yanında ilerlemiş dokunun da alınması, tırnak yatağının revizyonu çok ehemmiyetlidir. Çok dönük tırnaklarda tırnağın yapıldığı germinal matriksin kenar bölümleri kimi ilaçlarla, koterle veya lazerle tahrip edilerek o bölümlerden tırnağın yine büyümesi engellenebilir. Çok ileri olaylarda tüm germinal matriks tahrip edilerek tırnak tümüyle iptal edilebilir.(Tırnak ablasyonu)

Tırnak çekilmesi lokal anesteziyle acısız ve ağrısız olarak yapılan bir işlemdir. Hastalar işlem neticesi yürüyerek hanelerine gidebilirler. Tırnak çekiminden çok daha ehemmiyetli olan nokta yeni büyüyen tırnağın bakımı ve normal büyümesinin sağlanmasıdır. Bu yüzden yeniden normal tırnak oluşana kadar doktor takibi ehemmiyetlidir. Şayet tırnak batması yanında mantar hastalığı da varsa bu da kesinlikle tedavi edilmelidir. Yanlış ayakkabı seçimi varsa bu da doktor tavsiyesine göre düzeltilmelidir.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz