Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Eki 24

Tansiyon Hastalarına Tavsiyeler

Tansiyon Hastalarına Tavsiyeler

Yüksek Tansiyon Nedir? Yüksek tansiyon, kanın damarlarda akışı esnasında basıncının artmasıdır. Kan basıncı arttıkça, damar duvarlarına binen yükte artar ve bu vaziyet uzun müddetli devam ettiğinde damarlar zarar görebilir ve kalp hastalıklarının önü açılır.Dmarların zarar görmesi kısa müddette olmaz ve yıllar alabilir. Ancak yüksek tansiyon için ihtiyaç duyulan tedbirler alınmazsa kalp krizi ve felç rizikosu yüksek oranda artar.

Yüksek tansiyon bir takım kişilerde rastgele bir nedene bağlı olmadan ortaya çıkabilir ve buna primer hipertansiyon denir.

Böbrek meseleleri, adrenal bezlerde oluşan urlar, damar bozuklukları, doğum kontrol hapları gibi çeşitli ilaçların kullanımı, uyarıcı ilaç kullanımı gibi diğer durumlara bağlı olarak görülen yüksek tansiyona ise “ikincil hipertansiyon” isimi verilmektedir.

Tansiyonu ara sıra yükselen her kişi hipertansiyon hastası değildir. Tansiyon yüksekliğinin hipertansiyon olması için daimi olması, tansiyon değerinin normalden hep yüksek olması gerekir.

Yüksek Tansiyonu Arttıran Etmenler
Yaş: Yaş ilerledikçe yüksek tansiyon rizikosu artar. Erkeklerde orta yaşlardan itibaren yüksek tansiyon oluşması oldukça sık görülen bir durumdur. Kadınlarda ise daha çok menopoz döneminden sonra ortaya çıkar.

Genetik: Yüksek tansiyon aile içinde, nesinden nesile geçme eğilimindedir.

Aşırı Kilo: Kilo arttıkça, dokuların ve uzuvların oksijen ihtiyacı ve buna bağlı olarak oksijeni taşıyan kan miktarı artar. Vücuttaki kan miktarı arttığında damarlardaki basınç ve hipertansiyon rizikosu yükselir.

Fiziksel Olarak Aktif Olmamak: Fiziksel olarak aktif olmayan insanlarda kalp atışı daha hızlı olma eğilimindedir. Kalp hızlı attıkça damarlara pompalanan kanın basıncı yükselir.

Fiziksel olarak aktif olmamak bu arada yüksek tansiyonun bir diğer önemli nedeni aşırı kiloyu da tetiklemektedir.

Sigara Kullanımı: Tütün yapısı gereği tansiyonunuzu geçici olarak yükseltmektedir.Ancak uzun müddetli tütün kullanımı, tütünde bulunan bazı kimyevilerin damarları daraltmasından dolayı tansiyonun yükselmesine kapı aralar.Sigara kullanmasanız dahi kalp ve damar sağlığınızı savunmak için sigara dumanı bulunan ortamlardan uzak durmalısınız.

Fazla Tuz: Yemeklerle birlikte fazla tuz tüketmek vücudun su tutmasına ve buna bağlı olarak tansiyonun yükselmesine kapı aralar.

Az Potasyum: Potasyum hücrelerdeki sodyumun dengelenmesine yardımcı olan bir mineraldir. Yetersiz potasyum kandaki sodyum oranının artmasına sebep olabilir.

D Vitamini Eksikliği: D vitamini eksikliğinin tansiyonu yükselttiği ile ilgili net bir bilgi olmamakla birlikte, teorik olarak böbreklerden salınan ve kan basıncını dengeleyen bir enzimin salınmasında kullanıldığı için, eksikliğinde kan basıncının yükselebileceği kabul edilmektedir.

İçki Kullanımı: Uzun müddetli içki tüketiminin tansiyonu yükselttiği bilinmektedir. Ayrı olarak 2 bardaktan fazla alkol tüketmek geçici olarak tansiyonu yükseltir.

Stres: Aşırı stres geçici olarak, lakin oldukça tesirli bir şekilde tansiyonu yükseltir.

Hastalıklar: Yüksek kolesterol, şeker hastalığı, böbrek hastalıkları ve uyku apnesi gibi hastalıklar yüksek tansiyona kapı aralayabilir.

Yüksek tansiyon çoğunlukla yetişkinlerde görülmekle birlikte yetersiz beslenen, kalp veya böbrek hastalığı bulunan, hareketsiz çocuklarda da ortaya çıkabilir.

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyon, bilhassa kan basıncının aşırı yükseldiği dönemlerde, donuk bir baş ağrısı, boyun zonklaması, göğüs ağrısı, kulak çınlaması, hafif baş dönmesi, zaman zaman burun kanaması gibi belirtilere kapı aralamakla beraber çoğunlukla hiç bir belirtiye yol açmaz ve tansiyon ölçümü yapılmadan, tansiyonun yükseldiğinin fark edilmesi oldukça zordur.

Bu yüzden yüksek tansiyon ekseriyetle başka bir sıhhat meselesi için doktora gidildiğinde yapılan rutin kontroller esnasında fark edilir.

Tansiyon probleminin erken belirlenmesi ve tansiyonu düşürmeye yönelik olarak rehabilitasyon sürecinin başlatılması, ilerde oluşabilecek kalp, damar ve böbrek hastalıklarından savunmak için ehemmiyet taşımaktadır.

Tedbirler
Yüksek tansiyonun tetikleyebileceği hastalıklardan savunmak için aşağıdaki noktalara dikkat edin.

Sene içinde 3-4 defa tansiyonunuzu ölçtürün. Ancak tansiyon değerlerinin gün içinde değişebileceğini unutmayın. Mesela yemekten sonra tansiyon ölçtürürseniz büyük olasılıkla tansiyonunuz yüksek çıkacaktır.

Şeker, kalp veya böbrek rahatsızlığınız varsa tansiyonunuzu daha sık ölçtürün. Bu hastalıkların kontrol altında tutulabilmesi için tansiyon değeri ehemmiyetli olduğundan hanenize tansiyon ölçümü yapan bir alet kullanabilirsiniz.

Tansiyonu kontrol altında tutmak için daha fazla hareket edin. Fazla kilolarınızdan kurtulmak ve genel sıhhatinizi güçlendirmek için özel bir beslenme programı oluşturun.

Olası olduğunca yemeklere ekstra tuz ilave etmemeye, hazır gıdalar ve yağlı yemekler tüketmemeye çalışın.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz