Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr

Taş Kırma (ESWL)

BÖBREK – İDRAR YOLLARI TAŞLARININ (ESWL) ŞOK DALGALARI İLE KIRMA

bobrek-tas-kum

Son zamanlarda vasati her sekiz kişiden biri hayatında bir defa böbrek taşı hastalığına yakalanabilmektedir. Taş hastalığı çok sık görülen hastalıklardan biridir. Vücutta bulunan kimi minerallerin böbrek içinde birleşmesinden ve peş peşe yığılmasından oluşur. Oluşan taşların büyüklükleri geçen vakte bağlı olmak üzere kum şeklinden ceviz büyüklüğüne kadar fark boyutlarda olabilir.
Böbrek taşları bazen hiçbir belirti vermeyebilir. Çoğu kez da her hastada değişik şidette karın, sırt ve bel ağrıları, bazı hasta da kanlı idrar, bulantı, kusma şeklinde tesirini gösterir. Taşlar, tıkanma ve böbrek şişmesi, iltihapllanma, kan zehirlenmesi, böbrek küçülmesi, yüksek tansiyon, hem de ölüme kadar giden zararlar verebilir.
Taşlar düşmedik ve ortadan kaldırılmadıkça rahatsızlık geçmez.

ESWL vucüt dışından ses dalgaları ile böbrek ve idrar yolları taşlarını kırma yoludur. Bu tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ve bir hayli böbrek taşlarında operasyondan önce seçenek edilen bir uygulamadır.

TAŞ KIRMA ve TAŞKIRICI ALETLER:
Merkezimizde taş kırma rehabilitasyonunda kullanılan alet kuru sistem, anestezi gerektirmeyen, küçük odaklı bir alettir.
Şok dalgaları vucüda zarar vermez, ancak taşa çarpınca taş üzerinde basınç yaratarak taşın kırılmasını sağlar.

bobrek-2

HASTA SEÇİMİ:
Böbrek veya idrar yollarında taşları olan hastaların %95’i bu metotla operasyona gerek kalmadan rehabilitasyon olup, taş meseleninden kurtulmaktadır.

TEDAVİ:
Taş kırma tedavisi seanslar halinde uygulanır. Bir asal hastanın vaziyetine göre 30 ila 60 dakika sürebilir. Seansa sayısı; taşın yeri, sayısı, büyüklüğü böbreğin vaziyeti gibi etkenlere bağlıdır.
Tedaviden önce hastaya hafif bir şey yemesi önerilir. Bilhassa gazı olan hastaların, gerekirse bir gece evvelce gaz giderici ilaçlar alması istenebilir.
Tedavisi ağrısızdır. Ağrı olursa ağrı kesici verilerek tedaviye devam edilir. Tedavi sırasında hareket etmeden sakin sakin durulması gerekmektedir.

TEDAVİDEN SONRA:
İlk çıkan idrarlar kırmızı, koyu renkli olabilir. Korkmayınız. Şayet yeteri kadar su içerseniz idrarın rengi açılacaktır. Bu kırılan taş parçalarının sürtünme ve çarpmalarından dolayıdır. Geçicidir. Taş parçalandıktan sonra toz, kum yada küçük parçacıklar halinde akıp giderler.
Dökülme çoğunlukla ağrısızdır. Yalnız hastaların %20’sinde şiddetli böbrek ağrısı olabilir. Bununla birlikte bulantı ve kusmada olabilir. Bu kumların dökülme belirtisidir.
Ağrı, verilecek ilaçlarla giderilmektedir. Bu hastalarda nadir olarak serum takılması gerekebilir.
Bazı haslarda taşın içinde enfeksiyon görülebilir. Veyahut kırma tedavisinden sonra hastanın ateşi çıkabilir. Ateşinizi kontrol ediniz. 38 C’nin üzerinde ise yüzde yüz doktorunuza haber veriniz. Bu vaziyette verilecek antibiyotiklerle ateşiniz kontrol altına alınacaktır.

TEDAVİYE YARDIMCI YOLLAR:
Bazı hastalarda, gerek önceden çok sayıda operasyon geçirmeleri, gerekse de taş kütlesinin büyüklüğü veya irini dikkate alınarak önceden veya sonradan mesaneden böbreğe kadar uzanan tüp konulabilir.
“Drenaj Tüpü” diye hatıralan bu silikon benzeri materyelden yapılan tüpler sayesinde taş kırma bu grup hastadan daha sıhhatli olmaktadır. Bunun dışında mesaneden girilerek üreterorenoskopi (ışıklı cihaz) incelemesi yapılabilmektedir. Bu idrar yolunun kapalı sistemle gözlenmesidir. Endeskopi temizlenebilmektedir. Bu metodla ayrı olarak tedavi görmeniz gerekiyorsa doktorunuz size konu konusunda detaylı bilgi verecektir. Zira, bu yolla seyrek uygulanmaktadır. ÖZEL VAZİYETLER: Genel olarak hastaların büyük çoğunluğunda taşlar tamamiyle dökülür. Nadir olaylarda mükerrer seansa karşın ESWL ile taşın tamamen giderilmesi böbreğin anatomik yapısına veya daha önce oluşmuş nedenlere bağlı olarak (ameliyatla tedavida de bazı hallerde görüldüğü gibi) olası olmayabilir. Çok az bir ihtimalle ESL ve düzenli takibe rağmen ameliyat gerekebilir.

KONTROL:
Taşlar parçalandıktan sonra idrar yolundan mesaneye doğru akarlar. Kum dökme olayı taşın kitlesine göre bazen haftalarca sürebilir.

İÇME MADEN SULARI:

Böbrek ve idrar yolları taşları kum halinde veya küçük boyutta ise içme maden suları tarafından çok rahat bir şekilde düşürülebilir. İçme maden suları tedavisi böbrekteki idrar yapma olayını arttırmakta, vücudun mineral balansını tertip etmekte, böbrekler ve idrar yollarının yıkanmasını sağlamaktadır.

TAŞ OLUŞUMUNUN ÖNLENMESİ:
Taşlı hastalarda taş tedavi edildikten (ESWL veya ameliyat) sonra, genellikle %30’unda tekrar oluşur. Bu oranı düşürebilmek için dikkat edilmesi şart olan bazı noktalar vardır. Bu noktaları yıllarca dikkatli bir şekilde uygularsanız taş hastalığına yakalanma oranınız belirgin bir şekilde düşer. Yapılan taş tahliline taş hastasının kullanması gereken özel ilaçların yanı sıra bir de her taş hastasının dikkatle uygulaması gereken tedbirler vardır.
Bunlar;
1- Hareket,
2- Su içmek,
3- Gıda,
olmak üzere 3 ana grupta toplanabilir. Böbrek taşı genel olarak daha çok oturan kilolu insanlarda görülen bir hastalıktır. Kilonuzu normale düşürmek ve aşırı alışkanlıklardan kaçmal (aşırı sigara, içki kullanmak, gazoz gibi çeşitli şekerli mayilerden çok miktarda almak veyahut çok yemek) sizin için zararlıdır.