Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Haz 27

Sivilcelerden Kurtulun

Sivilcelerden Kurtulun

Sivilceler (kist veya akne) dış görünümü negatif olarak 2 şekilde etkileyebilir. Birincisi; şayet sivilce yüzünüzdeyse dikkat çekeceği için sorun yaratacaktır, ikincisi ise sivilceyi doğru şekilde tedavi etmezseniz iz kalma ihtimali yüksektir.

İz kalmasını istemiyorsanız büyük sivilceleri sıkmaya çalışmayın, cildinizi temiz ve ellerinizi sivilceden uzak tutun. Büyük sivilceler için kurutucu merhemleri reçetesiz olarak eczanelerde bulabilirsiniz. Ayrı olarak kimi kolay fakat tesirli hanede tedavi yollarını kullanabilirsiniz.

Büyük Sivilceler İçin Evde Bakım

Büyük sivilceler için hanede rehabilitasyon metotlarına geçmeden önce cildinizi bu tip mesele yaratan sivilcelerden nasıl savunabileceğiniz ile ilgili bir kaç bilgi vereyim. Sivilceler yüzünüzde oluşuyorsa bunun en ehemmiyetli nedeni cilt temizliğini yeterince yapmamanızdır. Cilt temizliği derken sabah ve akşam yüz yıkamaktan söz etmiyorum. Cildim tam manasıyla temiz olabilmesi için cilt gözeneklerinin temizlenmesi gerekir.

Gözenekler tıkanırsa bu bölgelerde sivilceye kapı aralayan bakteriler birikmeye başlar, bir de cildiniz yatkınsa sivilce sorunu önüne geçilemeyen bir probleme dönüşebilir. Buna mani olmak için cildi derinlemesine temizleyen, gözeneklerde biriken yağı ve kiri alan özel yüz yıkama kremlerinden kullanabilirsiniz. Hiç zamanınız yoksa en azında yüzünüzü bir parça pamuğa damlattığınız tonikle silebilirsiniz.

Cildiniz çok yağlıysa, gün içinde fazla yağı almak için yüz temizleme mendillerinden kullanabilir veya yeniden tonikle yüzünüzü silebilirsiniz. Sabah kalktığınızda yüzünüzü suyla yıkamadan önce yağı alarak yağın gözenekleri tıkamasını engelleyebilirsiniz.

Bu uygulaması kolay teklifleri dikkate alırsanız sivilce oluşumunu azaltmanız olası. Şimdi mevcut büyük sivilceler için hanede neler yapabileceğinize bir göz atalım.

Evde Sivilce Tedavisi

Evvela büyük sivilcelerin ivedi geçmediğini kabul etmek gerekiyor. Hızlı bir çözüm sizi sivilceye elle müdahaleye itebilir ve bunun neticeninde da cildinizde rehabilitasyonu çok daha zor sivilce izleri kalmasına kapı aralayabilir. Kendinize en az 10 gün tanıyın. 10 gün süresince tüm uğraşlarınıza karşın sivilce geçmiyorsa bir cilt doktoruna veya güzellik uzmanına müracaat edebilirsiniz.

Karbonat: Karbonat cildi temizlemek ve sivilce oluşumu tetikleyen ölü cilt hücrelerini almak için kullanılabilir. Bu arada büyük sivilceleri kurutucu tesiri vardır ancak cildinizin tahriş olmaması için fazla kullanmayın ve mevcut sivilcelere sürerken fazla bastırmayın. Az miktarda karbonatı (1-2 çay kaşığı) suyla (yarım su bardağı) karıştırarak uygulayabilirsiniz.

Yulaf Maskesi: Yulaf maskesi hem fazla yağı alır hem de gözenekleri temizleyerek sivilceleri azaltır. Ayrı olarak büyük sivilcelere sürüldüğünde daha çabuk kurumasını sağlar. Yulaf maskesi için yulafı azar azar su ilave ederek yoğun bir krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Daha sonra tüm yüzünüze eşit miktarda yayın ve 30 dakika kadar kurumasını bekleyin. Maske kurudukça cildinizin gerildiğini hissedeceksiniz. Maskeyi çıkarmak için ılık su kullanabilirsiniz. Yulaf maskesini haftada 1-2 kere uygulayabilirsiniz.

Turunçgiller Suyu: Portakal, limon, greyfurt ve diğer turunçgiller suları asitli yapılarıyla sivilcenin iyileşme sürecini hızlandırabilir. Sözgelimi limon suyunu sıktıktan sonra sivilcenin üzerine ve etrafına sürüp yarım saat bekletin. Limon suyunu çıkarmak için ılık su kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı sivilce kuruyana kadar her gün tekrarlayın.

Aloe Vera: Aloe vera sivilcenin hızlı geçmesini ve geçtikten sonra iz kalmamasına sağlar. Bunu sağlamak için her gece yatmadan önce sivilcelere aloe vera jeli sürebilirsiniz.

Yıkama: Yüzünüzü her sabah ve akşam cildi tahriş etmeyen bir temizleyici ile iyice temizleyin. Seçtiğiniz ürünlerde “salisilik asit” bulunursa daha tesirli olacaktır.

Yazıyı Sosyal Medya’da paylaşmak için tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz