Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Eki 16

Sağlıklı yaşam iksiri: Balık yağı

Sağlıklı yaşam iksiri: Balık yağı

Balık yağı, yemek pişirmek için kullandığımız normal yağlar ile karıştırılmaması şart olan, sayısız sıhhat faydası bulunan ve vücut için ihtiyaç duyulan tüm temel asit ve mineral kaynağını sağlayan özel bir besin desteğidir.

Balık yağı sardalye, ton balığı, somon, uskumru ve lüfer gibi yağ itibariyle zengin balıkların dokularından ele geçirilir.

Balık yağı, sağlıklı bir vücut bakımı için gerekli olan omega-3 yağ asitleri çeşitlerini içerir. Balık yağı bulabileceğiniz besinler antioksidan, selenyum ve iyodür içermektedir. Peki bu besinler size nasıl yardımcı olur?

Amerikan Kalp Derneği tarafından yapılan araştırmaya göre, omega-3 yağ asitleri kalp ve damar hastalıklarına karşı savunma sağlamaktadır. Balık yağı, LDL (kötü kolesterol) düzeylerini azaltmak ve HDL (iyi kolesterol) düzeylerini artırmak için omega-3 yağ asitlerinin kaynağı olarak hizmet verebilir.

Yapılan bir takım ön araştırmalar da arthrosclerosis stokes (damar sertliği) azaltılması ve önlenmesi için etkin olduğu öne sürülüyor.
Profesör Peter Howe tarafından Güney Avustralya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sağlıklı kilo verme ile ilgili balık yağının oldukça yüksek etkinliğini ispat etti.

Daha tesirli bir bağışıklık sistemi için, balık yağının düzenli tüketimi oldukça faydalıdır. Balık yağı, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek öksürük, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudunuzun savaşmasını sağlar.

Lexington Beslenme Bilim Programı tarafından yapılan ön araştırma, AIDS hastalarını rehabilitasyon etmek için balık yağının yarar gösterdiğini gözlemlemiştir.

Kronik inflamatuar hastalığı, düzenli balık yağı tüketimi yardımı ile tedavi edilebilir. Balık yağı, bir tür spru, İBH (İrritabl Bağırsak Belirtisi), ülseratif kolit, bağırsak belirtisi, mide-bağırsak bozuklukları gibi bağırsak hastalıkları için iyileştirici tesir gösterir. Crohn hastalığı olan kişiler için de gerekli vitamin diğer besinlerin emilimini zorlaştıran unsurlarla savaşır.Royal Adelaide Hospital and University of Newcastle araştırmasına göre, yeterli miktarda tüketilen balık yağı artrit tedavisinde çok faydalı olabilir. Bununla beraber, bazı araştırmacılar, artritli hastaların balık yağı kullanımı ile bazı yan etkilere karşılaşabilir olduğunu öne sürmektedir.

Omega-3 yağ asitleri intihar eğilimleri, elem, kaygı, zihni yorgunluk, cinsel istek ve huzursuzluk gibi çöküntü ve alakalı belirtilerin rehabilitasyonu için iyi gelmektedir. Yapılan ön araştırmalar, balık yağının duygudurum ve duygudurum bozukluklarını rehabilitasyon etmede yararlı olduğunu göstermektedir.

Balık yağında bulunan EPA ve DHA anahtar bileşenleri, Alzheimer hastalığına karşı savunma sağlamaktadır.

Balık yapı, cilt kuruluğunu engelleyerek, parlaklığı savunmada yardımcı olabilir. Balık yağı, kaşıntı, egzama, döküntü gibi cilt problemleri için tesirli bir rehabilitasyon metodudur. Buna ek olarak balık yağı, saçların parlak ve hacimli görünmesini sağlar ve saç köklerini besler.

Balık yağı, trigliserid düzeylerini azaltarak diyabetik hastalara yardımcı olur ve bu yüzden kalp damar hastalıkları için savunma kalkanı oluşturur.

Balık yağında bulunan DHA beyin ve göz gibi bebeğin uzuvlarının gelişimini destekler. Ayrı olarak balık yağı, düşük, erken doğum, düşük doğum ağırlığına karşı savunma sağlar. Sağlıklı ve mutlu bir gebelik için balık yağı tüketmek oldukça yararlıdır. Ancak, gebelik için zarar veren olabilecek A vitamini muhtevanından dolayı balık yağı gibi karaciğerlerden çıkarılan balık yağlarının tüketilmemesine dikkat edilmelidir.

Şayet perhiz için balık yağı kullanımı düşünüyorsanız balanslı miktarda tüketmeniz gerekmektedir. Balık yağının çok fazla tüketimi mide rahatsızlığı ve bu arada kilo alımı ve kan şekerine kapı aralayabilir.

Zehirli kontamine balıklardan ele geçirilmiş balık yağı sizin için zarar veren olabilir, bu sebeple balık yağını satın almadan önce her vakit, saflık ve kaliteye ehemmiyet verin. Balık yağı destekleri kapsül, tablet, hap veyahut yumuşak jeller şeklinde piyasada mevcuttur. Size en uygun olacak balık yağı tüketimi için doktorunuza müracaat etmenizde fayda var.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz