Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Ağu 12

Reflü Nedir, Nasıl Oluşur, Tedavisi Nedir ?

Reflü Nedir, Nasıl Oluşur, Tedavisi Nedir ?

REFLÜ NEDİR? (GASTROÖZOFAGEAL REFLÜ)

Yediğimiz besinler yemek borusundan mideye gelir. Başka bir deyişle mide, yukarında yemek borusuyla irtibatlıdır. Çeşitli sebeplerden dolayı mide muhtevasının yemek borusuna geri kaçmasına reflü denir. Bu vaziyet uzun müddet devam ederse, asitli olan mide muhtevası yemek borusunu tahriş eder. Yemek borusu kendini mide asidinden savunamaz hale gelir.

Reflülü kişilerde, genelde yemekten sonra ağza acı su ve besin gelebilir. Reflünün oluşmasında bir diğer etmen mideyle yemek borusu arasındaki kapağın görevini yerine getirememesi neticesi ortaya çıkar. Bu kapak, midemuhtevasının yemek borusuna geçişini engellemektedir.

Tüm dünyada sık görülen bir hastalık olan reflü, ülkemizde de bir hayli fazla görülmektedir. Yapılan araştırmaya göre her 5 yetişkinden birinde reflü vardır. A.B.D’ de bu oran yüzde 0.5’tir.

REFLÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Reflü görülen kişilerde şu belirtilerden bazıları vardır:

Mide yanması en çok yakıntı edilen rahatsızlıktır.
Mide muhtevasının yukarıya çıktığını hissetmek,
Göğüs bölgesinde yanma,
Ağza acı suyun gelmesi,
Kalp çarpıntısı,
Rahatsız edici mide şişkinliği, öksürme,
Kimi durumlarda boğazda bir kaç belirti ile kendini gösterebilir;

Boğazda bir şey varmış gibi hissetme ve boğazı temizleme hissi,
Yutkunurken zorlanma,
Öksürük,
Boğaz ağrısı,

Stres reflüyü arttırmaz. Ancak reflünün yakıntılarının hissedilmesine kapı aralar. Zati stres, gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarına yol açacağından ve mide asidini arttıracağından yakıntıların artmasına yol açar.

Reflü, ağız kokusuna sebep olabilir. Lakin yalnızca reflü değil, dişlerde olan bir enfeksiyon, bademcik irini,sinüzit, salyanın azalması da ağız kokusuna yol açar. Bunları reflüden ayırmak gerekir. Kimi durumlarda hasta ağzının kötü koktuğunu söyler; lakin bu diğer kişiler tarafından farkedilmeyebilir. Bu, psikolojik bir problemdir ve rehabilitasyon edilir.

REFLÜ TANISI

Reflünün tanısında çok kullanılan metotlardan biri endoskopidir. Her hastaya uygulanır. Bu metotla mide kapağının vaziyeti, yemek borusunun hasarı ve diğer mide yüzeyindeki rahatsızlıklar tespit edir.

Tanıda kullanılan bir diğer yolda, ilaçlı bir filmle yemek borusundan, ilacın geçişi izlenir ve rastgele bir problem varsa rehabilitasyon edilir. Diğer metotlarla de yemek borusundaki reflü, ph metriyle, yemek borusunun besini itme gücü ise manometri ile ölçülür.

REFLÜ REHABİLİTASYONU

Hastaların alacağı bir takım tedbirler, beslenme konusuna dikkat etmek ve ilaç rehabilitasyonu hastalığın kontrol altına alınmasını sağlar. Reflü rehabilitasyonunda bir kaç tercih vardır. Hastalığın ne kadar ilerlediği belirlendikten sonra buna en uygun rehabilitasyon doktorunuz tarafından belirlenir.

Rehabilitasyon seçeneklerinden birisi ilaç rehabilitasyonudur. Bunun için mide asidini kontrol altına alacak veyahut salgısını azaltacak ilaçlar kullanılır. Böylelikle yemek borusuna kaçan asit miktarı azaltılır. Bir çok reflü hastasında pozitif sonuçlar alınır. Fakat ilacın bırakılmasıyla belirtiler, şikayetler tekrar ortaya çıkmaya başlar. Zira bu ilaç tedavisiyle mide kapağındaki mesele ortadan kaldırılamaz. Bu tedaviyle yemek borusunun tahrişi en üye indirilir fakat safra sıvısı asidik olmadığından yemek borusuna yeniden kaçar ve zarar verir.

Diğer bir rehabilitasyon şekli ise cerrahi rehabilitasyondur. Alınan tedbirler ve ilaçlarla hastalık kontrol altına alınamıyorsa anti-reflü cerrahisi uygulanmaktadır. Operasyonla büyük oranda muvaffakiyet sağlanır ve reflü şikayeti tamamiyle ortadan kaldırılır. Bu operasyonda, mide kapağındaki bozukluk düzeltildiği için mide sıvısının, yemek borusuna geçmesi engellenmiş olur. Seçenek edilmesi daha doğru bir rehabilitasyon şeklidir. İlaç kullanımına gerek yoktur. Hayat süresince ilaç kullanmak istemiyorsanız, hastalıktan tamamiyle kurtulmak için operasyon yeterlidir.

REFLÜNÜN KAPI ARALADIĞI DİĞER PROBLEMLER NELERDİR?

Çok sık karşılaşılan bir vaziyet olmasa da, uzun müddetli reflü hastalığı ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Normalde yemek borusu mekanik dalga hareketleriyle alınan besinin mideye iletilmesini sağlar. Başka bir deyişle yemek borusu, hiçbir hareket yapılmadan yemeğin geçtiği bir boru değildir. Bu yüzden de yutma işlemi aktif bir olaydır. Bu sayede, uzanırken dahi bir şeyler yediğimizde bunlar mideye iletilir. Reflü, uzun sürdüğünde yemek borusunun daimi tahrişi neticesi hareketliliğinde azalma alana gelir. Hem de bu tahriş neticesi yemek borusu kısalabilir ve alt ucu daralabilir. Böylelikle katı besinlerin yutulması güçleşir. Son zamanlarda uygulanan antireflü ameliyatları bunun gibi geç kalınmış durumlarda uygulanamaz.

REFLÜ HASTALARININ YAPMASI GEREKENLER

* Asitli içeceklerden, içki, kahve, baharatlı yiyecekler, çikolata, soğan, sarımsak gibi besinlerden uzak durmak gerekir. Bunlar mide asidini arttırıcı yiyecek ve içeceklerdir.
* Aspirin ya da ağrı kesici ilaçların olası olduğunca az kullanılması gerekir.
* Yemek yedikten hemen sonra yatmayın. Zira mide asit miktarı yatarken çoktur. Yattığınızda ise baş-boyun bölgenizi yukarıya koyun.
* Sigara ve içki asit balansını bozacağından kesinlikle bırakmalısınız.
* Az fakat sık yemek yemek, her öğün çok fazla yemekten daha iyidir.
* İdeal kilonuzda olmanız gereklidir. Bunun için doktor kontrolünde zayıflamanızda yarar vardır.
* Kemeri çok fazla sıkmayın, dar elbiselerden kaçının.
* Çok fazla güç gerektirecek işlerden uzak durun.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz