Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Ağu 26

Obezite ameliyatı ile ilgili merak edilenler

Obezite ameliyatı ile ilgili merak edilenler

Soru : Ben bu operasyona uygun muyum?

Cevap : Vücut Kitle İndeksi (VKİ) 40kg/m2 ve üzeri olanlar,
VKİ 35-40kg/m2 olup ek hastalığı (yüksek tansiyon, şeker hastalığı, uyku apne belirtisi, kolesterol yüksekliği, diz ve eklem problemleri vb.) olanlar,
VKİ 30-35kg/m2 olup şeker hastalığı veya metabolik belirtisi olanlar bu operasyona uygundur.

Soru : VKİ değerim 36kg/m2 ve şeker hastasıyım.

Cevap : SOSYAL GÜVENLİK KURUMU bu operasyonu karşılıyor mu?VKİ 40kg/m2 ve üzeri olanlarda, Endokrinoloji hekimininde olduğu sıhhat heyeti raporu ile belgelenenlerin operasyonu SOSYAL GÜVENLİK KURUMU tarafından karşılanır. VKİ 35-40kg/m2 arası olanlarda ek hastalık olsa bile SOSYAL GÜVENLİK KURUMU operasyonu karşılamaz.

Soru : Hangi obezite cerrahisi yolu en iyisidir, hangisini olmalıyım?

Cevap : Doktorunuzun size önerdiği yol en iyi yöntemdir. Obezite cerrahisi yöntemlerinden en iyisi şudur diye bir şey yoktur. Hastaya göre yöntem belirlenir. Her operasyon tipi her hastaya uygun olmayabilir.

Soru : Obezite cerrahisi sonrası ne kadar müddette ne kadar kilo vereceğim?

Cevap : Hastanın ideal kilosu hesaplanır. Mevcut kilosundan ideal kilosu çıkarılır ve fazla kilosu hesaplanır. 1-2 sene içinde fazla kilonun %70-80’i verilir. Sözgelimi; 178 santimetre, 150 kilogram olan bir hastanın takriben ideal kilosu 70 kilogram’dır. 150-70=80 kilogram fazla kilosu var. Fazla kilosunun %75’ini verirse 60 kilogram kayıp olur ve hedef kilo 90 kilogram olur.

Soru : Operasyon sonrası ne vakit ayağa kalkar, ne vakit taburcu olur ve ne vakit işime geri dönebilirim?

Cevap : Operasyon sonrası 6. saat hasta kesinlikle yürütülür. 3 gün sonra taburcu edilir ve yaptığı işe göre değişmekle beraber 10-15 gün içerisinde işine geri dönebilir.6. Operasyon sonrası tekrar geriye kilo alır mıyım?Ameliyat sonrası dikkat etmemiz şart olan temelde 2 kaide var. Birincisi haftanın 4 günü 45’er dakikalık yürüyüş, ikicisi ise sağlıklı beslenme. Şayet hareketsiz bir hayat olursa ve devamlı yüksek enerjili gıdalar ile beslenilirse verilen kiloların bir bölümü geri alınabilir.

Soru : Ameliyat sonrası ne zaman kahve içebilirim?

Cevap : Kahvede kafein vardır. Kafein de mide asit salgısını arttırır ve mide giriş kapakçığını genişletir. Böylelikle gastrite ve reflüye sebep olabilir. Gastrit ve reflü yakıntısı olmayanlar 1. aydan sonra günde 1-2 fincan şekersiz kahve tüketebilirler.

Soru : Ameliyat sonrası ne zaman spora başlayabilirim?

Cevap : 15. güne kadar hafif tempoda 15-30 dakikalık yürüyüşler yapılır. 15. günden sonra haftada 4 gün 45 dakikalık tempolu yürüyüşlere başlanır. Yeniden bu dönemde yüzülebilir. Birinci aydan sonra karın adalelerini zorlamayan sporlar, üçüncü aydan sonra da her türlü spor yapılabilir.

Soru : Ameliyat sonrası ne zaman duş alabilirim?

Cevap : 3. gün taburcu olunduğunda yalnızca dren çıkan yer pansuman yapılır ve kapatılır. Aynı gün duş alınabilir ve sadece dren yerine pansuman yapılarak kapatılır.

Soru : Ameliyat sonrası kullanmam gereken ilaçları bilhassa tablet veya kapsülleri ezerek-eriterek-içini boşaltarak mı içmeliyim?

Cevap : Tüm ilaçlar oldukları form ile alınmalıdır.Ezilmemeli veya içi boşaltılmamalıdır.

Soru : Ameliyat sonrası ne zaman yan veya yüzükoyun yatabilirim?

Cevap : Yatış pozisyonu mide veya iç uzuvlara zarar vermez. Yalnızca ciltteki operasyon yerlerinde hafif ağrı olabilir. İlk günden itibaren yan, taburcu olduktan sonra da yüzükoyun yatılabilir.

Soru : Operasyon sonrası kullanmam şart olan ilaç varmı ?

Cevap : Tüp mide operasyonu sonrası; 10 gün süresince günde bir sefer kan sulandırıcı iğne, 2 ay süresince günde bir sefer mide savunucu hap, 6 ay süresince günde iki sefer safra kesesi taşı oluşumunu önleyen hap, en az bir sene günde bir sefer multivitamin hap ve ömür boyu ayda bir sefer B12 vitamini iğnesi kullanmalıdır.

Gastrik bypass ve SADİ-S sonrası; 10 gün süresince günde bir sefer kan sulandırıcı iğne, 2 ay süresince günde bir sefer mide savunucu hap, 6 ay süresince günde iki sefer safra kesesi taşı oluşumunu önleyen hap, ömür boyu günde 1-2 sefer multivitamin hap, kalsiyum hapı, demir hapı ve ayda bir sefer B12 vitamini iğnesi kullanmalıdır.

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
  1. 24 Ağustos 2016
    slm hocam size sorum amiliyat olmak istiyorum ama maddi durumum cok yok sigortam simdilik yok baba uzerinden kayit olacam esimden ayriyim 3 cocuk annesiyim nafakat parasi aliyom taksitle yada senetle amiliyat olabiliryim acaba boyum. 1.57.kilom105.amiliyat cok olmak istiyom Cevapla

Yorum Yaz