Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Haz 16

Muzun Faydaları

Uzmanlar, muzun vücut ve cilt sıhhatine yararlarını derledi. Toplam 39 maddelik listede, muzun kırık ve hasar görmüş saçları dahi güçlendirdiği ortaya çıktı

Hindistan’da bulunan ve dünyanın en geniş güzellik ve cilt bakım topluluğu olan StylrCraze’in web sitesinde bir gün önce, tropikal meyve olan muzun bir hayli yararı liste halinde ele alındı. Diyetisyenler, doktorlar ve cilt bakım uzmanlarının da katkıda bulunduğu listenin haricinde muzun besin değeri, içinde bulunan kalori, karbonhidrat ve protein miktarının gösterildiği grafik ile detaylı olarak izah etti.

muz_yemenin_faydalari

KANSERE DE DEVA
Uzmanların derlediği 39 maddeden bazıları, muzun tüketilmesi halinde vücut sıhhati ve metabolizmaya pozitif tesirini izah etti. Buna göre muz; içindeki natürel şekerler sayesinde ani enerji artışı sağlamakla birlikte kolesterolü ve tansiyonu kontrol altına da alabiliyor. Ayrı olarak muz; felç rizikonuna, başta bağırsak kanseri olmak üzere birçok kansere, mide ülserine, ishal problemine hemoroit meselenine, kansızlığa ve mide ekşimesine iyi geliyor. Nikotin bağımlılığını da kontrole alan yapısıyla muz, bu arada sigarayı bırakmak isteyenlere de yardımcı oluyor. Diyetisyenler, bir hayli perhiz listesinde bulundurulması tavsiye olunan muzun hem kilo alma hem de kilo vermede yardımcı bir meyve olduğunu söylüyor. Zayıflık problemi çekenlerin kilo alma sürecini hızlandıran muz, tokluk hissiyle kilo vermek isteyenlerin diyetlerine de yardımcı oluyor.

SAÇLARA MUZ EZMESİ
Muzun sıhhatli saç oluşumuna yönelik olumlu tesirlerine de dair uzmanlar, saça sürülerek 10 ilâ 15 dakika saçta bekletilen muz ezmesinin, kırık ve hasar görmüş saçları güçlendirdiğini söylerken bununla beraber kuru saçları nemlendirdiğini de belirtiyor.

CİLDİN ERKEN YAŞLANMASINI ÖNLÜYOR
Tüketildikten sonra vücuda verdiği yararlarla birlikte muz, çeşitli formlarda vücuda sürülünce de cilt sıhhatine bir hayli yarar sağlıyor. Uzmanlar, muzun cilt sıhhatine getirdiği en ehemmiyetli yararların; vücudu nemlendirmek, cildin erken yaşlanmasını önlemek, göz kabarıklıklarını gidermek ve vücuttaki kaşıntıları azaltmak olduğunu vurguluyor. Uzmanlar, daha temiz ve pürüzsüz bir yüz yapısı için de muzun yüze sürülmesini öneriyor. Yüze sürülerek 5 dakika süresince bekletilen muz ezmesinin, sivilce ve siyah noktalara oldukça iyi geldiği, cilt sıhhatçileri tarafından vurgulanıyor.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz