Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Eki 13

Mide Gazı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Mide Gazı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Mide gazı, sindirim sistemi kanalının üstünde bulunan on iki parmak bağırsağına kadar erişen bölümünde olan gaz türüdür. Bazen midede normal sayılacak kadar gaz oluşabilir. Ancak oluşan gaz olması şart olan miktarın üzerine çıkarsa kişide sıkıntı ve rahatsızlığa sebep olabilir. Mide gazı yakıntıları arasında , geğirme, ağız yolu ile gaz çıkarma gibi yakıntıların yanı sıra, gaz on iki parmak bağırsağından aşağı doğru inerek bağırsaklarda gaz hissi gibi yakıntılarda oluşturabilir.

Mide gazının muayenehane belirtileri arasında en fazla yemeklerden sonra oluşan şişkinlik hissi bulunmaktadır. Ayrı olarak eğilirken veyahut yatarken ağız yolu ile gaz çıkartmalar görülebilir. Yemeklerin hemen peşinden mide bulantısı ve kusma hissi, ivedi doyma ve midede oluşan gerginlik yeniden mide gazının belirtileri arasında bulunmaktadır.

Mide Gazının Nedenleri:

Hava Yutmak: Mide gazı bir hayli nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak mide gazında görülen en sık neden hava yutmak olarak bilinmektedir. Hızlı yemek yemek, yemek yerken konuşmak ve iç çekmek gibi hareketler dolayısı ile de mide gazı oluşum gösterebilir.

Lifli Gıdalar: Lifli gıdalar sıhhat açısından oldukça faydalı besinlerdir. Lakin sindirim sistemine ne kadar faydalı olsalar da midede gaz oluşumuna sebep olabilirler.

Baklagiller – Kuru Fasulye: Kuru fasulyenin gaz yapıcı özelliği herkes tarafından bilinmektedir. Çoğu kişi kuru fasulyenin gaz yapıcı özelliği olduğundan dolayı tüketmekten kaçınır. Fasulyenin muhtevanında vücudun spontane sindiremediği iki değişik karbonhidrat madde vardır. Bu iki farklı maddenin sindirimi için devreye bakteriler girer. Bakteriler sindirimi kolaylaştırmak için besinleri parçalarken, mide gazı ortaya çıkabilir. Oluşan gazlar bağırsaklarda depolanır ve tabii olarak gaz problemine yol açar.

Beslenme Bozuklukları: Kişi eğer beslenmesine dikkat etmiyorsa bu vaziyet vücutta kimi meselelere sebep olabilir. Öğünleri savsaklamak, uzun müddet aç bekleyerek ansızın yemeğe yüklenmek, kederli, baharatlı gıdaların tüketimi mide gazını arttıran etmenlerdir.

Kronik Hastalıklar: Bazen mide gazı, bağırsak irini, ülseratif kolit ve sindirim sistemi ile ilgili gelişebilecek kronik rahatsızlıklardan dolayı oluşum gösterebilir. Bu gibi durumlarda mide gazına eşlik edebilecek bazı yakıntılarda ortaya çıkabilir. Bu tür yakıntılarda kesinlikle bir doktora müracaat etmek gerekebilir.

Mide gazının başka bir nedeni ise, gastrit tarzı rahatsızlıklardan dolayı oluşabilecek yoğun asidin tuz, su ve gaz gibi maddelerle etkileşim yaşayarak midede gaz oluşturabilir.

Bu arada midede gaz oluşumunu arttıracak bazı gıdalar da mevcuttur. Baharatlı, acı, yapay maddeler ve tatlandırıcı kullanılan gıdalar midede gaz oluşumunu tetikleyebilir.

Mide Gazı Rehabilitasyonu:

Mide gazı rehabilitasyonunda oluşan gazın emilimini veya dışarı atılmasına yardımcı olan ilaçlar önerilir. Bu tür ilaçlar ufak gazları bir araya toplayarak vücuttan dışarı atmayı sağlar. Bir takım ilaçlar ise midede asit oluşumunu azaltır. Dolayısı ile de gazın oluşumu önlenir.

Bilhassa gaz oluşumu yemeklerden sonra artıyorsa, yürüyüş yapmak, karın bölgesine sıcak uygulamak, yemeklerin hemen peşinden 1 su bardağı ılık su içmek gazı hafifletecektir. Ancak ağrı kalp ve sırt bölgesinde şiddetli oluşuyorsa gaz atıcı pastil kullanımı gerekebilir. Oluşan gaz devamlı devam ediyor ve çok rahatsızlık veriyorsa kesinlikle doktora müracaat etmek gerekecektir.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz