Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Eki 21

Meme Kanseri erken teşhisle tedavi edilebilir

Meme Kanseri erken teşhisle tedavi edilebilir

Düşük doz X-ışını kullanarak görüntü elde edilen mamografi, memenin görüntülemesi için kullanılan en temel yol. Tüm görüntüleme ve tanı metotları içinde meme kanserini en erken tespit edebilen metot mamografi. Bir nevi memenin görüntüsünü alabilen röntgen aleti olarak da izah edilebilinir. Mamografi tetkikinde emel, meme kanserinin erken safhada tespit edebilmesi. Zira meme kanseri ne kadar erken tespit edilirse rehabilitasyonu da o kadar başarılı yürütülebiliyor. Son zamanlarda bilinen standart mamografi metodunun yanı sıra başta dijital olmak üzere değişik mamografi teknolojileriyle de hizmet veriliyor. Yaygın olarak ise dijital mamografi kullanılıyor.

Nasıl uygulanıyor?
Mamografide görüntü almak için memenin görüntü dedektörü ve kompresyon plakası arasında bir miktar sıkıştırılması gerekiyor. Rutin mamografide her memenin önden ve yandan iki değişik poz görüntüsü alınıyor. Şayet kuşkulu bir belirti varsa bu alanı daha iyi görüntülemeye ve tanı koymaya yönelik ek filmler çekilmesi gerekebiliyor.

Sıkıştırmanın emeli
Memenin hareket etmesini önlemek ve kaliteli görüntü ele geçirmek
Memenin kalınlığını azaltarak daha az X-ışını verilmesini sağlamak
Meme içinde birbiri üzerine binen dokuların açılmasını sağlayarak olası tanı hatalarını engellemek

Mamografi öncesi nelere dikkat edilmeli?
Çağdaş ve yeterli teknolojiye sahip bir mamografi aletinde sıkıştırma, yalnızca kaliteli bir görüntü alınmasını sağlayacak kadar yapılıyor. Hasta bu vaziyette, sıklıkla ağrı değil sadece bir miktar basınç hissediyor. Şayet memelerde genel olarak ağrı duyuluyorsa, incelemenin adet döneminin ikinci haftasına başka bir deyişle kanama kesildikten sonraki hafta içine ayarlanması, rahatsızlık hissini en üye indiriyor. Mamografi çekimine gelirken göğüs bölgesine ve koltukaltına pudra, deodorant veyahut parıltılı krem gibi kozmetik maddeler uygulanmaması gerekiyor. Bu maddeler şüpheli görüntülere sebep olarak tanıda hataya kapı aralayabiliyor.

Dijital Mamografi Nedir?
Dijital mamografi meme görüntülemesinde hızla ehemmiyetli ve vazgeçilmez hale gelen bir yöntem. Klasik mamografiden farkıysa, aynı dijital kameralarda olduğu gibi, görüntünün bir dedektör sayesinde dijital ortamda ele geçirilmesi. Bu görüntü, meme radyologları tarafından mamografi için özel olarak geliştirilmiş, görüntü işleyebilen ekranlarda inceleniyor ve istenirse film üzerine de basılabiliyor.

Dijital mamografinin özellikleri nelerdir?
Işınım oranını düşürüyor: Dijital mamografinin en büyük avantajı klasik mamografiye göre ışınım dozunun vasati yüzde 30 daha düşük olması.
Kalsifikasyon odakları kalsiyum birikintilerinin röntgen filminde ele geçirilen görüntüleri. Dijital mamografi bilhassa meme kanserinin en erken, daha başlangıç mertebesine ait bir bulgu olan mikrokalsifikasyonların (küçük kireç odakları) tespit etmesinde tartışılmaz bir üstünlük sağlıyor.
Görüntülerin ekran üzerinde işlenebilmesi sebebiyle hastadan kimi ek çekimler istenmesine gerek kalmıyor. Böylelikle hastanın yeni çekim nedeniyle bir defa daha radyasyon almasını engelliyor.
Çekimlerde her vakit aynı kalitede standart görüntüler ele geçirilebiliyor.
Klasik mamografilere mukayese et memeyi daha az sıkıştırarak kaliteli görüntü ele geçirmek olası olabiliyor.
Görüntüler arşivlenebiliyor.
Farklı merkezlere gönderilerek uzmanların üzerinde tartışmasına imkan tanıyor.
Kuşkulu alanları belirliyor: CAD (Computer Aided Detection – Bilgisayar Destekli Tanı) isimi verilen programların kullanılmasına imkan sağlıyor. ‘Üçüncü Göz’ isimi da verilen CAD, filmlerdeki kuşkulu alanları işaretliyor ve radyoloji uzmanının bu alanları tekrar incelemesini sağlıyor. Bu sayede daha az bariz olan kanser belirtilerinin gözden kaçması önleniyor.
Kimlere dijtal mamografi teklifliyor?
50 yaşından genç, daha menopoza girmemiş veya yeni girmiş kadınlara,
Memenin değerlendirilmesini kolaylaştırdığı ve meme kanserini tespit etmede standart mamografiye göre daha başarılı olduğu için meme yapısı yoğun olan (başka bir deyişle süt üreten dokudan zengin) kadınlara,
Meme operasyonu geçirmiş veyahut meme protezi konmuş, bu yüzden değerlendirilmesi güçleşmiş memelere sahip kadınlara teklifliyor.

Tomosentezli Dijital Mamografi Nedir?
Mamografinin 3 boyutlu şekli olarak tanımlanabilen tomosentez, dijital teknolojinin sunduğu en yeni ve en ehemmiyetli imkanlardan biri. Aslında tomosentez de bir dijital mamografi aleti. Aletin kendisi ve çekim şekli mamografiye çok benziyor.

Nasıl uygulanıyor?
Tomosentezin çekimi esnasında aletteki X-ışını tüpü sağa ve sola doğru hareket ediyor. Çok düşük ışınım dozu vererek memenin değişik açılarda 1 mm. kalınlığında kesitlerle seri görüntülerini ele geçiriyor. Bu işlemde alınan toplam ışınım dozu, normal mamografide verilen doza eşit.

Tomosentezin özellikleri nelerdir?
Tomosentezin ehemmiyetli avantajları var ve bunlar, mamografide sıklıkla karşılaşılan ehemmiyetli hata kaynaklarını elimine etmek için geliştirilmiş.

Yoğun meme dokusunda hata hissenini düşürüyor: Yağ, destek doku ve süt üreten dokunun karışımından oluşan meme dokusu kanserli dokuyu gizleyebiliyor. Her kadında bu dokuların oranı farklılık gösteriyor. Bilhassa süt üreten doku ve destek doku fazlaysa (yoğun meme), küçük kanser kitleleri kolaylıkla bu dokunun arkasına gizlenebiliyor. Bazen de tam tersine meme içindeki çeşitli dokular peş peşe binerek kansere benzeyen ancak gerçek olmayan kuşkulu görünümlere sebep olabiliyor. Bu vaziyette ek filmler çekilmesi, hem de gereksiz biyopsiler yapılması dahi gerekebiliyor.

Seri görüntüler sayesinde hata hissesi düşüyor: Statik tek bir görüntüyle hudutlu kalmıyor ve memeden seri görüntüler alıyor. Bu sayede dokular peş peşe binmediği için hatalı tanı ihtimali çok azalıyor. Kanserli doku çok daha net olarak görülebiliyor. Böylelikle kanseri tespit etmek kolaylaşıyor.

Gereksiz işlemler engelleniyor: Diğer mamografik çekimlerdeki, çekim hataları hasebiyle yine istenebilen mamografi tetkikleri biyopsi ve operasyon olma oranlarını düşürüyor.

Çekim konforu sunuyor: Mamografi çekimlerinin kadınlar için en can sıkıcı bölümü, memenin sıkıştırılması hasebiyle duyulan rahatsızlık ya da ağrı hissi. Tomosentez ile çekimde meme daha az sıkıştırılıyor.

Tomosentez ile çok düşük ışınım dozu verilerek memenin değişik açılarda 1 mm. kalınlığında seri görüntüleri elde edilebiliyor. Bu görüntüler sayesinde hata hissesi düşüyor, kanserli doku çok daha net görülebiliyor. Normal mamografiden değişik olarak, çekim esnasında meme sıkıştırılmadığı için kadınlar rahatsızlık ve ağrı hissetmiyor.

YANLIŞ
Mamografi çekimi ağrı veren bir işlemdir ve memeye zarar verebilir.

DOĞRU
Mamografi çekimi esnasında meme baskılanıyor. Bu rahatsızlık veren bir vaziyet olsa da memeye zarar vermiyor ve genelde ağrı duyulmuyor. Mamografi çekiminin, memenin daha az hassas olduğu adet dönemi sonrasına eşit getirilmesi, bu rahatsızlığı azaltabiliyor.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz