Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Eyl 15

Meme kanseri belirtileri ve tedavisi

Meme kanseri belirtileri ve tedavisi

Meme kanseri nedir?

Meme kanseri, meme dokusunu oluşturan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması anlamına gelir. Vücuttaki bütün hücrelerin çekirdeğinde, hücrelerin normal büyümelerini ve sıhhatli olmalarını kontrol eden genler mevcuttur. Bu genler, hücrelerin normal bir şekilde çoğalmalarını kontrol etme görevini yerine getirirler. Bu genler ışınım, etraf etkenleri mikroorganizmalar vs gibi çeşitli etmenlerle bozulma gösterebilir. Eğer bu çoğalma belli bir sıralama ile olmazsa, doku fazlalığı ortaya çıkar, bu doku fazlalığına ur ismi verilir. Eğer bu dokuda yer alan hücreler dağılma ve başka yerlere gitme eğilimi gösterirlerse habis başka bir deyişle halk isimiyle kötü huylu ur (kanser), oldukları yerde kalmaya devam ederler ise, halk isimiyle iyi huylu başka bir deyişle, selim ur ismini alırlar.

Meme Kanserine Sebep olan Etkenler Nelerdir?

Meme içinde kanserleşen bir hücrenin, bir ur alana getirmesi ve bir doktor tarafından kontrol sırasında anlaşılmasına veyahut radyolojik incelemede ortaya çıkmasına dek oldukça uzun vakit geçmesi gerekebilmektedir. Kadınlar çoğunlukla asgari 1 santimetre. büyüklüğüne ulaşmış bir kitleyi, elle kontrol metodu ile fark edebilir. Bugün, meme kanserlerinin büyük bir bölümü hastanın kendisi tarafından fark edilebiliyor. Kanserli kitleler oranla sert, gayri muntazam kenarlı, yüzeyi pürtüklü olur ve meme dokusu içinde rahatça oynatılması . Kanser daha uzak uzuvlara dağılmış ise, bu dağılımlar, ender olarak meme kanserinin ilk belirtisini alana getirir. Meme kanserinin yaygın bir şekilde dağılma oluşturduğu bölgeler ise kalça ve omurga kemikleri ile akciğer ve karaciğer olarak tanımlanır.

Ancak bir takım hastalarda bu belirtilerin hiçbiri olmaz ve kanser yalnızca, mamografi değerlendirmesi ile teşhis edilebilir. Aşağıda sayılan belirtilerden en az biri bile mevcut ise, kişi zaman kaybetmeden bir doktora görünmelidir:

Memede ya da koltuk altında ele gelen kitle, sertlik veya şişlik
Meme başından akıntı, kanlı ya da saydam renkli
Meme başında içe doğru çekilme, çökme veyahut şekil bozukluğu
Meme başı cildinde farklıklar; soyulma, kabuklanma gibi
Meme cildinde yara veyahut kızarıklık
Meme cildinde ödem, şişlik ve içe doğru çekintiler olması
Memede büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri veyahut renginde farklık (kızarıklık vs.)

Kitle Nedir?

Meme kanserine yakalanan hastaların hemen hemen %70′ine yakın bir oranda ilk görülen belirti, ele gelen kitlelerdir.Kitle sert ve hareketsiz bir şekildedir; ancak etrafındaki meme dokusu ile birlikte hareket ettirilmesi olasıdır. Kitlenin hudutlarını belirlemek oldukça güçtür. Kitleler ağrısızdır.

Ağrı: Ağrı çoklukla meme kanseri ile beraber ortaya çıkan bir belirti değildir. Memede, kanser dolayısı ile ağrıların olması, meme kanserinin geç merhalelerinde ortaya çıkar.

Meme Başında Akıntı Olması Meme Kanseri İçin Net Belirti Midir?
Meme başında akıntı olması, meme kanseri için her zaman olmasa da belirti olarak sayılabilir. Meme kanseri olan hastaların takriben %10′unda meme başı akıntısı ilk bulgular olarak kendini gösterir.

Meme cildinde ülserasyon: Meme cildinin beslenmesinin gittikçe daha çok bozulması neticesinde ülserasyonlar ortaya çıkar.

Ciltte ödem: Derinin portakal kabuğu gibi görünmesine ciltte ödem denir. Bu da meme kanseri için belirtileri oluşturur.

Meme başı farklıkları: Meme başında içe batma, ya da bir yana çekilme olması meme kanseri için belirti sayılabilir. Tümörün yerine göre santral tümörlerde meme başı içe batar, üst dış kadran tümörlerinde yukarıya ve dışa döner.

Erken Tanıda Rehabilitasyon Olası mıdır?

Erken teşhis de kendi kendini muayene yolunu oldukça ehemmiyet teşkil eder. Bunların yanında, meme kanserinin en yaygın olarak karşılaşıldığı yaş dönemlerinde, belirli aralıklarla yüzde yüz doktor kontrolleri ve görüntüleme yollarından yararlanılmalıdır.

Yaş Grubuna göre uygulama

20 – 39 Kendiliğinden Meme Kontrolü Her Ay
Muayenehane Kontrol 3 Senede Bir

40 – 49 Kendiliğinden Meme Kontrolü Her Ay
Muayenehane Kontrol Her Senede
Mamografi 1 – 2 Senede Bir

50 Yaş ve Üzeri Kendiliğinden Meme Kontrolü Her Ay
Muayenehane Kontrol Her Yıl
Mamografi Her Yıl

Meme muayenesinin yapılabileceği en ideal zaman; adet bitiminin hemen ilk günleridir. Bu aralar memeler ödemini ve gerginliğini yitirirler. Bu sebep dolayısıyla en kolay muayene dönemi oluştururlar. Eğer kadın menopoz döneminde ise ya da rahim operasyonu geçirmiş ise kolay anımsanması itibariyle her ayın ilk haftası kontrol tarihi olarak seçenek edilmelidir.
Kendiliğinden Meme Kontrolü gözle ve elle uygulanmalıdır. Bu uygulamalar ayakta ve yatarak gerçekleştirilebilir. Her iki vaziyette da memenin kendisi, meme başları, meme cildi, meme altı bölgeleri ve koltuk altları titiz bir şekilde muayene edilmelidir.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz