Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Ağu 5

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanserinde, rehabilitasyonun muvaffakiyet bahtı ile bu hastalıktan tamamiyle kurtulmanın ön şartı erken tanıdır. Memedeki kitle daha daha bir kaç milimetre çapında iken mamografide görülebilir ve rehabilitasyona başlanabilir. Bu vaziyette rehabilitasyon neticeleri çok başarılıdır. Düzenli meme takibi yaptıran hastalar bu yüzden çok daha talihlidir. Meme kanseri belirtileri ortaya çıktığında ur en az 1 santimetre veya daha büyük boyutlara erişmiştir. Buna karşın hastalığın tamamiyle düzelme ihtimali hala vardır. O nedenle düzenli mamografi, ultrason ve doktor kontrolü yaptırmanın yanısıra her kadının kendi memesi ile ilgili bilgi sahibi olması da çok ehemmiyetlidir.

Ele gelen kitle:Meme kanserinde en sık görülen belirti ele gelen kitledir. Her iki kadından birisinin hayatı süresince memesinde bir kitle ortaya çıkacaktır; buna karşılık ele gelen kitlelerin takriben % 80’inin iyi huylu olduğunu unutmamak gerekir. Ele gelen kitle ile hastaneye müracaat eden bir kişide, önce kitlenin kist veya tümör ayrımını yapmak gerekir. İçi sıvı olan kistler kanser açısından bir tehlike oluşturmazlar. Ancak içi katı olan solid kitleler başka bir deyişle tümörel kitleler ya izler veyahut biopsi ile net tanı yoluna gidilir.

Meme başı akıntısı:Meme başını sıkmadan, kendi kendine akıntı olması bir takım hastalarda meme kanseri erken belirtisi olabilir. Bu vaziyette hekime müracaat etmek gerekir. Memelerin sıkılması neticesi akıntı gelmesi bir hastalık bulgusu değildir. Akıntı olup olmadığını kontrol etmek emeliyle memelerin sıkılması doğru değildir. Meme başına masaj yapılması veya biraz sıkıştırılması neticesi her kadında akıntı görülebilir. Meme başı akıntısı ayrı olarak hormonal hastalıklarda, emzirme sonrası erken dönemde ve süt kanallarının hastalıklarında da görülür.

Meme başının içeri çekilmesi ve simetri bozulması: Çoğu kadında memeler arasında ufak tefek farklılıklar olabilir: biri diğerinden daha hacimli veya meme başlarında simetri farkı gibi. Bunlar ekseriyetle küçüklük döneminden beri böyledir ve her hangi bir hastalığa işaret etmez. Buna karşılık bazı nadir vaziyetlerde, bilhassa de meme başının hemen arkasından çıkan tümörler erken dönemde meme başının içeri doğru girmesine kapı aralar. her iki meme başı simetrik ve dışarda iken; aniden meme başları arasında asimetri veya birirnin meme içine gömülmesi meme kanseri açısından dikkate değer bir belirtidir. Meme başı simetrisinde bozulma olup olmadığını anlamak için ayna karşısında önce ayakta sonrada öne doğru eğilip kontrol yapılmalıdır.

Cilt belirtileri: Bazen meme kanseri cilt belirtileri olarak ortaya çıkabilir. Bilhassa kitlenin meme cildine yakın olması halinde hem kitle ele daha erken gelir hem de cilt belirtileri ortaya çıkar. Meme üzerinde uzun müddet geçmeyen kızarıklık, yara, ülserasyon, meme cildinin portakal kabuğuna benzer bir görünüm alması, cildin bir noktada içeri doğru çekilmesi halinde kesinlikle doktora müracaat etmek gerekir. Bazen de meme üzerindeki mor-mavi renkli toplar damarların bariz bir hal alması bir takım nadir meme urlarında erken bulgular arasındadır.

Meme kanserinde ideal olan yukarıdaki bulgular ortaya çıkmadan hastalığın tanınıp rehabilitasyonunun başlanmasıdır.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz