Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Ağu 6

Kulak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Kulak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Kulak Mantarı :

Dış kulak yolunda olan iltihaplanmalardan birisine verilen isimdir. Kulağın mantar enfeksiyonu da denir. kulak mantarıözellikle ağrılı vak’alarda tabiatta fazlaca rastlanan bir bakteri tarafınca oluşturulur.

kulağımıza su girdiği vakit giren bu su ile su içerisinde bulunan mantar ve bakterileri de getirebilir. Çoğunlukla su geri gelir, kulak kurur ve bakteri ile mantarlar mesele oluşturmazlar. Ancak su bir takım vakit dış kulak yolundan çıkamaz içeride kalır ve buradaki cildi yumuşatır. Nemli ortamda bakteri ve mantarlarların ürediği düşünüldüğünde mantarlar burada beslenir ve kulağı iltihaplandırma vaziyetini ortaya çıkarır.

Kulak Mantarı Belirtileri Nelerdir

Başlangıçta kulaklarda tıkanıklık hissedilir ve kaşıntı vaziyeti olabilir. Kısa vakitte dış kulak yolunda şişme alana gelir , tıkanır ve bir takım vakit süt şeklinde bir akıntı olur. Çok ağrı hayata geçirmeye adım atar. Kulak kepçesi ve kulak önü fazlaca hassaslaşır. İrin bu vaziyete eriştiğinde doktor rehabilitasyonu gereklidir. Bu boyun bezleri şişerse de geçerlidir.

Kulak Mantarı Rehabilitasyonu Nasıldır

Kulağınızda suyun hapsolduğunu hissettiğinizde savunucu antiseptik damlalardan kullanarak tüm bu olaylar zincirini önleyebilirsiniz.

Eğer kulak hekiminiz kulak zarınızın alelade ve güvenli olduğunu söylerse, yüzme sonrası kulak damlalarınızı kullanabilirsiniz. Kolay içki damla kullanmak önerilebilir. İçki, suyu emer, dış kulak yolunun kurumasına destek sağlar ve hem de yüzücü kulağında oluşabilecek bakteri ve mantarları öldürebilir. Asetik asit ihtiva eden beyaz sirke de kullanılabilir. Eczanelerden içki veyahut sirkeyi muhafaza edecek damlalık alabilir ve çantanızda taşıyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz