Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Ağu 15

Kulağınızı Temizlemeyin !

Kulağınızı Temizlemeyin !

Halk arasında “kulak kiri” denilen cerumen salgısının, zarardan çok yararı bulunuyor.Herkeste kulak temizleme eğilimi vardır. Kulak kirinin toplumda hoş karşılanmadığı da bir gerçek. Ancak cerumenin içinde kulağı savunucu maddeler bulunur, “Lizozim maddesi, kulağı bakterilere, mantarlara karşı savunur.

SAKIN TEMİZLEMEYİN KULAK KENDİ KENDİNİ TEMİZLER

Kulağınızı sakın ola temizlemeyin zira kendi yapısında temizleme özelliği var. Kulaktaki salgı vakti geldiğinde vücut tarafından dışarı atılır. Kulak çöpleriyle kulağımızı temizlemeye kalkarsak, dışarı atılmak üzere olan salgıyı, daha ileriye doğru atarız. Kulak bunu ‘Bir miktar salgı azaldı’ gibi idrak eder ve onu bitirmek için biraz daha fazla salgı yapar. Böylelikle kulağımızda kirle dolma vaziyeti ortaya çıkabilir. Ayrı olarak kulağa sokulan pamuklu çubuk, vücuttan atılmak üzere olan salgıyı iterek kulak zarını kapatır, bu da duyma bozuklularına kapı aralar.”

TATİLİNİZİ ZEHİR ETMEYİN

Bir takım kişiler kulaklarını iğne, tığ, anahtar, çöp ve kürdanla karıştırırlar, bunlar en yanlış temizleme metotlarıdır. Kulak yolunu örten cilt çok ince ve daha hassastır. Kulağımızı temizleyelim derken, o kemik kanalının üstündeki cildi yırtarsak, tahriş edersek ağrı hissederiz. Cildi yırttığımızda dış kulak yolundaki bakteriler, mikroplar cilt altına iner, kulağımızın iltihaplanmasına ve orta kulak iltihabına kapı aralar. Bir de tatile gittiysek, denize, havuza girmişsek, havuz ve denizdeki bakteriler o cildin altına girmişse, çok şiddetli kulak ağrıları ve kulak irinlerine sebep olabilir. Hem de tatilinizin zehir olmasına sebep olabilir.”

Kirden rahatsızlık duyanlar, pamuk veya peçete yardımıyla kulağının dış bölümünü hafifçe temizleyebilirler.KBB doktorları dış kulak yolunun içindeki kiri, arka bölümündeki zarı görmek için bazen alırlar. Alırken de ucu eğri kürekler kullanılır. Küreklerle kirin arkasına geçilip, yavaşça kir alınır ve kulağın kontrolü yapılır. Onun dışında kulak temizlenmemelidir.

Sıhhatli Günler!

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz