Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Eyl 8

KOAH hastalığı belirtileri ve tedavileri

KOAH hastalığı belirtileri ve tedavileri

KOAH Belirtileri Nelerdir ?

ÖKSÜRÜK
BALGAM
SOLUK DARLIĞI

Bu yakıntılar uzun süreler devam eder.Öksürük ve balgam çıkarma önceleri yalnızca sabah görülür. Balgam çok az miktarda çıkar. Hastalar çoklukla bu yakıntıları önem vermezler ve sigara içmenin natürel bir neticesi olarak kabul ederler. Gerçekte, şiddetli olmayan öksürük ile beraber az miktarda balgam çıkarmak çok ehemmiyetli bir hastalığın başka bir deyişle KOAH’ın erken habercisi olabilir. Şayet sigara içmeye devam edilirse ve hastalık ilerlerse öksürükler şiddetlenir ve balgam miktarı gittikçe artar. Hastalar günün her saatinde balgam çıkarmaya başlarlar. Bazen boğulacak kadar şiddette öksürükler olmaya başlar.

Soluk darlığı hastalığın erken dönemlerinde koşma, hızlı yürüme veya merdiven çıkma gibi güçlerde ortaya çıkarken, hastalığın ilerlemesi ile istirahatte bile soluk darlığı oluşur. Çoğunlukla öksürük, balgam ve soluk darlığı yakıntıları 50 yaşına doğru ciddi şekilde artış gösterir.

Bütün bu yakınmalar kış aylarında ve bilhassa hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemlerde ve gribal enfeksiyonlar sonrasında çok artar.

Sigara içen kişilerde bu yakıntılardan bir veya birkaç tanesi ortaya çıktığı vakit hemen bir sıhhat kuruluşuna müracaat etmek gerekir. Zira erken teşhis ve sigaranın bırakılması ile ancak bu ilerleyici ve akciğerleri sakat bırakan hastalıktan kurtulmak olası olabilir.

KOAH, soluk darlığının şiddetine göre dört gruba ayrılır.

1- Hafif KOAH

Ağır iş yapıldığı vakit veya hızlı yürüme ve merdiven çıkma sırasında bazen soluk darlığı hissedilir.

2- Orta KOAH

Ağır iş yapıldığı vakit veya hızlı yürüme ve merdiven çıkma sırasında çoğunlukla soluk darlığı hissedilir.
Bazen günlük işler yapılırken bile soluk darlığı hissedilir.
Gece uykusu rahattır, soluk darlığı hasebiyle uykusuzluk çekilmez.

3- Ağır KOAH

Günlük işler yapılırken çoğunlukla soluk darlığı hissedilir.
Şiddetli halsizlik vardır.
Merdiven çıkmada çok zorlanılır.
Gece soluk darlığı hasebiyle uyku düzeni bozulur.

4- Çok ağır KOAH

Otururken dahi nefes darlığı hissedilir.
Oda içinde yürümek zorlaşır.
İşe gidilemez.
Hastalığın ileri dönemlerinde kanda ve uzuvlarda oksijen miktarı ehemmiyetli oranda azalacağı için çok daha fazla rahatsızlıklar belirir. Bunlar;
Bol terleme
Dilde, dudaklarda, parmak uçlarında morarma
Şiddetli baş ağrısı
Çarpıntı
Gündüzleri uyuklama, geceleri uykusuzluk
Zihni faaliyetlerde azalma (unutkanlık, dikkatsizlik)
Aşırı sinirlilik
Şiddetli halsizlik, yorgunluk
Zayıflama
Cinsel güçte azalma
Mide rahatsızlıkları, karında şişkinlik ve hazımsızlık
Kabızlık
Ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma hissi
Ellerde titreme

Hastalığın ilerlemesi ile kalp yetmezliği olabilir ve ayaklarda su toplama başlar. Kalp yetmezliği gelişen hastalarda hastalığın ileri dönemlerinde nefes darlığı çok şiddetlenir ve hastalar haneden dışarı çıkamaz hale gelirler. Bu dönemdeki hastalar artık günün en az yarısında oksijen makinasına bağlı kalırlar.
Hastalığın çok ilerleyerek yukarıda belirtilen ağır rahatsızlıkların ortaya çıkmasını önlemek için yapılması şart olan SİGARANIN DERHAL BIRAKILMASIDIR
KOAH teşhisi konmuş hastalara çok ehemmiyetli bir mesuliyet yüklenmektedir. Bu hastalığın zarar veren tesirlerini bizzat yaşadıkları için etraflarında bulunan sigara bağımlısı yakınlarını ve arkadaşlarını uyarmak ve hem de baskı yapmak zorundadırlar.

KOAH Nasıl tedavi Edilir ?

KOAH rehabilitasyonunda başarılı olabilmek için uyulması şart olan kaideler;

Sigaranın bırakılması,
Tozlu ve dumanlı ortamlarda çalışmamak, bulunmamak ve
Düzenli ilaç rehabilitasyonudur.

KOAH rehabilitasyonunun temelini “sigaranın ayrılınması” oluşturur. Sigara bırakıldığı vakit bronşlardaki ve hava keseciklerindeki bozulmaların şiddeti yavaşlar. İlaçlar hastalığın ilerlemesini önlemez bu yüzden yalnızca soluk darlığını azaltmak için kullanılırlar.

Sigarayı bırakamayan bir hastanın ilaçlardan fayda beklememesi gerekir. İlaçlar yalnızca geçici müddet için soluk darlığını azaltabilir. Sigarayı bırakmayan hastalar her sene bir evvelki senesi arayacaklardır. Birkaç sene sonra hastalık çok ilerleyince hastalar isteseler bile sigara içemez hale geleceklerdir. Başka bir ifade ile “hasta sigarayı bırakmayacak, sigara hastayı bırakacaktır”. Ama bu vaziyetteki bir hastanın artık günlük işlerini yapabilmesi çok zorlaşmış olacaktır. Böyle bir hastanın geriye dönük pişmanlıkları ve “keşke şu mereti içmeseydim” şeklindeki yakınmalarının bir yararı olmayacaktır.

KOAH’lı hastaların soluk darlıklarını deşarj olmak emeliyle kullanılan çok sayıda ilaç vardır. Bunların bazıları solunum yolu ile kullanılırlar.
Solunum yolu ile kullanılan ilaçlar, çalışma prensipleri ve şekilleri birbirinden değişik aletler yardımı ile kullanılırlar. Solunum yolu ile kullanılan ilaçların dozları çok düşüktür. Lakin ilaçlar dolaysız olarak solunum yollarına eriştiği için tesirleri çok kuvvetlidir. Ancak tesirli olabilmeleri için doğru teknik ile kullanılmaları gerekir. Bu aletlerin nasıl kullanılacağı çok iyi öğrenilmelidir. Hata varsa bunu düzeltmek için kontrol esnasında hekim önünde kullanma tecrübeleri yapılmalıdır.

İlaçların dozu düşük olduğundan ve kullanılan dozun da çok az bir bölümü kana karıştığından yan tesirleri yok denecek kadar azdır. Solunum yoluyla kullanılan ilaçlar alışkanlık yapmazlar, dişlere ve akciğerlere rastgele bir zarar vermezler.

Oksijen rehabilitasyonu

Çok ağır KOAH’lı hastalar daimi olarak günde en az 15 saat oksijen kullanma zorundadırlar. Kanda oksijen düzeyi tehlike hududunun altına inmiş olan hastaların uzun süreli oksijen rehabilitasyonları hem yakıntılarını azaltacaktır hem de hayat kalitelerini artıracaktır. Zira KOAH’da ortaya çıkan meselelerin ehemmiyetli bir bölümü vücudun yeterince oksijen almamasından kaynaklanır.

Oksijen tüpleri bu amaçla kullanılmazlar. Zira tüpler kısa sürede bitecektir ve bunların tekrar doldurtulması gerekecektir. Uzun süreli oksijen rehabilitasyonu için “oksijen konsantratörü” isimi verilen ufak bir komidin boyutunda aletler kullanılır. Oksijen aletinin doldurulması şart olan deposu yoktur, bu makinanın kendisi oda havasından oksijen üretmektedir.

Sosyal teminatı olan hastalara kurul raporu karşılığında oksijen konsantratörü fiyatsız olarak verilmektedir. Heyet raporu için bu aletin kullanılmasını gerektirecek kadar ağır KOAH olduğunu belgelemek emeliyle bir takım kolay testlerin yapılması gerekir. Böylelikle uzun müddetli oksijen rehabilitasyonu alması şart olan hastalar belirlenmiş olmaktadır.

Uzun müddetli oksijen rehabilitasyonu alan hastaların uyması şart olan kaideler;

Günde en az 15 saat oksijen alınmalıdır.
Yangın tehlikesi hasebiyle oksjien aletinin yanında sigara içilmemelidir.
Alet sobadan uzak tutulmalıdır.
Gece kan oksijen düzeyi çok daha fazla düştüğü için uyku müddetince oksijen alınmalıdır.
Aletin bakımı düzenli yapılmalıdır.
Rehabilitasyonda yardımcı önlemler
Yapılabilecek kadar egzersiz yapılmalıdır. Sürekli oturmak ve egzersizden kaçınmak adaleleri güçsüzleştirir ve nefes darlığını artırır.
Ağır egzersizlerden (ağır yük taşımak, bahçede çalışmak gibi) kaçınılmalıdır.
Soğuk ve hava kirliliğinin fazla olduğu saatlerde dışarıya çıkılmamalıdır.
Sık aralıklarla ve her öğünde az miktarda yeme alışkanlığı kazanılmalıdır.
Yiyecekler daha çok sulu gıdalardan (çorba, sulu sebze yemekleri) oluşmalıdır. Katı ve ağır yemekler sonrasında nefes darlığı artmaktadır.

Hazımsızlığa ve gaz yakıntılarına kapı aralayabilecek yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
Bol sıvı (su, asitsiz meyve suları, bitkisel çaylar) tüketilmelidir.
Kilosu fazla olan hastaların yakıntıları de o kadar çok artacaktır. Kilolu hastaların fazla kilolarını azaltmak için gayret göstermeleri gerekir. Bunun için yağlı, tatlı ve unlu yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
Her yıl güzde grip aşısı yaptırılmalıdır. Grip salgınları döneminde kalabalık yerlerde bulunulmamalıdır. Enfeksiyon hastalıklarından savunmak için yanaktan öpüşme alışkanlığı ayrılınmalıdır. Grip ile beraber hastalık bir anda şiddetlenir, yakıntılar ağırlaşır ve çoklukla hastaların hastanede yatırılarak rehabilitasyonları gerekir.
Soluk darlığının şiddetlendiği vakitlerde derin soluk aldıktan sonra ıslık çalar gibi dudakları büzerek soluğunuzu yavaşca dışarıya üfleyin. Bunu ne kadar sık yaparsanız o kadar deşarj olursunuz.

Sırtınız dik olacak şekilde rahat bir koltuk, divan veya sandalyeye oturun. Bir elinizi göğsünüzün üzerine diğer elinizi ise karın bölgenize koyun. Soluk alır verirken göğsünüz üzerindeki el hareket etmemelidir. Burundan “bir, iki” sayılarını söyleyerek soluk alın. Soluk alırken göğsünüz hareket etmesin karın adaleleriniz yukarıya doğru hareket etsin. Daha sonra “bir, iki, üç, dört” sayılarını söyleyerek yeniden burundan aldığınız nefesi dışarıya üfleyin. Bu şekildeki soluk alıp verme alışkanlık haline gelene kadar bu egzersizlere devam etmelisiniz. Böylelikle solunum yaptıran diafragma adalesi güçlenir ve daha az nefes darlığı hissedersiniz.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz