Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Haz 23

Kabızlık ve Beslenme İlişkisi

Kabızlık durumu; barsak hareketlerinde zorluk, dışkı geçişinin ağrılı olması ve tuvalete çıkışın uzun süre olmaması durumu olarak adlandırılabilir. Dışkılama sayısı sağlıklı kişilerde farklılık göstermekler birlikte genel olarak günde bir defa dışkılamak normaldir denilebilinir.

Kabızlık yetersiz ve yanlış beslenmenin bir belirtisi olabilir ve gün boyu tükettiğimiz gıdalarla yakından ilgilidir. Ağır yağlı, lifsiz, hazır ve işlenmiş gıdaların uzun süre tüketilmesi kabızlığa yol açabilir. Öte yandan yetersiz su tüketimi de kabızlık için olumsuz bir beslenme alışkanlığıdır.

KABIZLIKTA YANLIŞ DESTEK ÜRÜN KULLANILMASI TEMBEL BARSAK HABERCİSİDİR

Kabızlık genellikle zararsızdır, ama başka ciddi problemlerin işaretçisi veya nedeni de olabilir. Ayrıca kilo verme sürecindeyseniz, kilo kontrolünde engel oluşturur. Bu nedenle çözüme hemen ulaşmak için laksatif içerikli ilaçlar, sinameki içerikli bitki çayları ve lavman doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Çünkü bu ilaçların uzun süre kullanımı barsak tembelliği oluşturacaktır. Bir sonraki doğal dışkılama sürenizi uzatır.

Özel Medifema Hastanesi Diyetisyeni
Sevde VAROL

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz