Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Kas 26

Vakamız “Sempozyum’da yayınlandı.

Hastanemizde yapılan bir vaka Genel Cerrahi Uzm. Dr. Ömer Gündoğan tarafından “Kolorektal Cerrahi Sonbahar Sempozyumu’nda yayınlandı.

32 yaşında hiç doğum yapmamış bayan hasta 2 gündür süren kusma, karın ağrısı ve ateş şikayeti ile acil serviste değerlendirildi. Oral stoplanıp intravenöz sıvı tedavisi başlanan hastanın yapılan muayenesinde batın yaygın hassas,hafif distandü,tüm kadranlarda defans ve rebaundu mevcuttu.barsak sesleri artmıştı ancak metalik ses yoktu.hemogramda beyaz küre 18970,hemoglobin 13.3 biyo- kimyasında üre 88,kreatin 1.21,ALT 170, AST 83 saptandı.ayakta direkt batın grafisinde küçük pelviste promontoryum sol lateral komşu- luğunda 1 adet ince barsak seviyesi ve muhtelif yerlerde kolonik gaz gölgeleri dışında patoloji saptanmadı.yapılan acil usg de ince barsak segmentlerinde 2,50-3 cm ye kadar dilatasyon ve artmış peristaltizm saptandı.

Sağ overde 85×58 mm kistik kitle lezyonu ve sağ hidrosalfinks saptandı.Hastanın üresi yüksek olduğu için tomografi çekilmedi.Kadın Doğum ekibi ile operasyona alındı.explorasyonda sağ overde kitle ve hiperemik,şiş adrex görüldü. Sağ salpingooferektomi yapıldı.İnce barsaklar üzerinde çok sayıda yapışıklıklar vardı.yapışıklıklar ileoçekal valften 10. Cm den başlıyordu.rektum duvarı ön yüzde 5×5 cmlik kitle ve bu kitle üzerine yapışmış ve ince barsak duvarını tamamen infiltre etmiş bir barsak segmenti vardı.Hastaya salim ince barsak kıs- mından loop ileostomi açıldı.Pfenensteın kesi kapatıldı.
Postoperatif yapılan rektosigmoidoskopide( resim 1) anal kanaldan 10. Cm de lümen içinde darlık oluşturmuş submukozal bir tümör saptandı.biyopsiler alındı.biyopsi sonuçları normal rektum mukozası geldi. İlk operasyondan 14 gün sonra rektumdaki kitlenin,oblitere ince barsak segmentinin rezeksiyonu için definitif cerrahiye alındı.Bu operasyonda rektumdaki kitle Low Anterior Rezeksiyonu ile ince barsaktaki oblitere segmenter ince barsak rezeksiyonu ile rezeke edildi.frozen benign olmakla birlikte kesin tanı kalıcı kesitlere bırakıldı.
Patoloji sonucu leiomyoma+endometriozis externa (rektum)( resim 2),ince barsakta 4 cm ve 2 cm çapında endometriozis odakları saptandı. Hastanın ileostomiyi tolere edememesi üzerine rektum ve ince barsak rezeksiyonunun postoperatif 12. Gününde ileostomisi kapatıldı.hasta postoperatif 5. Günde şifa ile taburcu edildi. SONUÇ: Prodüktif çağda bayan hastalarda akut batın sebebi olarak endometriozis; ardışık operasyonlar gerektiren komplex bir sorun olarak klinisyenin karşısına çıkabilir. Endometrioma odaklarının çıkarılması hastanın yaşam kalitesini arttırıyor görünmektedir. Batın içi ya- pışıklıklar ve kitlelerin sert mizacı nedeniyle klinisyeni korkutmaktadır. Ne yazık ki Akut Batın gibi geniş bir yelpazede başımıza ne gelece- ğinden habersiz olarak hasta ile kader birliği etmekteyiz.
Postoperatif yapılan rektosigmoidoskopide( resim 1) anal kanaldan 10. Cm de lümen içinde darlık oluşturmuş submukozal bir tümör saptandı.biyopsiler alındı.biyopsi sonuçları normal rektum mukozası geldi. İlk operasyondan 14 gün sonra rektumdaki kitlenin,oblitere ince barsak segmentinin rezeksiyonu için definitif cerrahiye alındı.Bu operasyonda rektumdaki kitle Low Anterior Rezeksiyonu ile ince barsaktaki oblitere segmenter ince barsak rezeksiyonu ile rezeke edildi.frozen benign olmakla birlikte kesin tanı kalıcı kesitlere bırakıldı.Patoloji sonucu leiomyoma+endometriozis externa (rektum)( resim 2),ince barsakta 4 cm ve 2 cm çapında endometriozis odakları saptandı. Hastanın ileostomiyi tolere edememesi üzerine rektum ve ince barsak rezeksiyonunun postoperatif 12. Gününde ileostomisi kapatıldı.hasta postoperatif 5. Günde şifa ile taburcu edildi.

sempozyum

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz