Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Eki 30

Hamilelikte Gripten Korunma Yolları

Hamilelikte Gripten Korunma Yolları

Kadınların çoğu dokuz aylık gebelikleri döneminde hiç değilse bir defa soğuk algınlığına veya gribe yakalanırlar. Size çok rahatsızlık verici olsa da böyle hafif bir hastalık gebeliğinizi etkilemeyecektir. Ne var ki, bu hastalıklara karşı kullanmaya alışkın olduğumuz soğuk algınlığı tabletleri ve antihistaminik gibi ilaçlar gebeliğinizi etkileyebilir.

İşte size Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarından, gebeyken gripten savunmanın yolları ile ilgili ipuçları

1. Grip aşısı olun.

Grip aşısı için en uygun dönem Ekim-Kasım aylarıdır. Aşı, adale içi enjeksiyon olarak koldan yapılır. Grip aşısı gebeliğin her döneminde güvenli olsa da, ilk üç ay çok ihtiyaç duyulan olmadıkça ilaç kullanımından kaçınmak ve aşının bu dönemin nihayetinde yaptırılması daha uygundur. Grip aşısı canlı virüs içermediğinden gebelikte kullanılmasının da bir mahzuru yoktur. Grip aşısı bu arada emziren annelere de güvenle yapılabilir.

2. Rehabilitasyondan çok hastalığa yakalanmamak ehemmiyetlidir.

Bu yüzden salgın dönemlerinde kapalı yerlerde fazla kalmamak ve elleri sık sık yıkamak savunucu olabilir. Bilhassa maske ile kapalı yerlere girmek de seçenek edilebilir. Öpüşme ve tokalaşma gibi yakın temaslardan kaçınılmalıdır. Bol miktarda sıvı alınmalı ve dikkatli beslenilinmelidir İyi uyumak, stresden uzak durmak ve vücut bağışıklık sistemini bozacak şeylerden kaçınmak elzemdir.

3. Gereksiz antibiyotik kullanmayın.

Grip ve nezle viral hastalıklardır ve etkenleri virus tecrübe et mikroplardır. Bakterilerle oluşmadığından antibiyotik kullanmak gerekmez. Ancak bakteriyel bir enfeksiyon ile karmaşık hale gelmişse (mesela zatürreye vey aorta kulak irinine dönmüşse) hekim teklifiyle antibiyotik kullanılabilir.

4. En iyi ve en tesirli iyileştirici yol destek rehabilitasyonlarıdır.

Netlikle yatak istirahatı yapılmalıdır. Yatarken başı yukarıda tutmak geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı da azaltacaktır. Bulunulan ortamın iyi havalandırılmasına dikkat edilmelidir. Havanın kuruması engellenmeli, nemli olması sağlanmalıdır. Bunun için soğuk buhar makinaları kullanılabilir. Yakınmalar düzeldiğinde hemen normal aktiviteye dönülmemeli, tam bir iyileşme için bir müddet daha dinlenmeye devam edilmelidir.

5. Grip ve nezlenin ilacı iyi beslenmedir.

Bol sıvı alımı son derece ehemmiyet arzetmektedir. Taze sebze ve meyve tüketin. Ayrı olarak enfeksiyondan savunmak için A vitamininnden zengin yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuc, kayısı gibi besinleri tüketmek gerekir. C vitamini de savunucudur. Portakal, mandalina, greyfurt, limon, kivi, nar, yeşilbiber, dereotu, roka, karnıbahar C vitamin içerir ve bolca tüketilmelidir. Kuru baklagiller, zeytinyağı, ceviz, badem, fındık gibi E vitamini ve Çinko zengini gıdaları tüketmek hem savunucu hem de bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalığı yenmeyi kolaylaştırıcıdır. Kefir, süt, yogurt gibi ürünler ve enginar, kereviz, pırasa, kuşkonmaz, muz, nar, kivi gibi besinler florayı düzelterek virusun ilerlemesini engeller. Sarmısak en kuvvetli silahlardan biridir enfeksiyonlara karşı. Natürel şifa kaynağı olan bal ve ballı sütü de unutmamak gerekir.

6. Nebat Çayları ve Diğer İlaçları dikkatli kullanın

Genel olarak gebelikte nebat çaylarının kullanımında dikkatli olunmasında yarar vardır. Mesela gebelikte adaçayı, sinameki, fesleğen, keten tohumu, frambuaz gibi nebat çaylarını önermiyoruz. Gebelerde grip döneminde bilhassa nane-limon-ıhlamur, zencefil, papatya, rezene, kuşburnu ve normal çay verilebilir. Ballı süt ve sahlep serbesttir. Burun akıntısı için dekonjestanlar yerine tuzlu su veya umman suları seçenek edilmelidir. Ateş yükslme eğilimi gösterirse günde 1 veya 2 kez Parasetamol alınmalıdır. Bütün bunların yanında bol su ve tazı sıkılmış meyve suları iyi gelmektedir.

KESİNLİKLE DOKTORA MÜRACAAT EDİLMESİ ŞART OLAN VAZİYETLER

1. Ateş 38.5 derecenin üzerine çıkarsa ve birkaç gün içinde düşmezse,
2. Soluk alıp vermede güçlük varsa,
3. Göğüs ağrısı ortaya çıkarsa,
4. Şiddetli kulak ağrısı, kulaktan akıntı ve kanama olursa,
5. Döküntü ve kızarıklık ortaya çıkarsa,
6. Ense sertliği ortaya çıkarsa,
7. Birkaç gün içinde düzelememe ve ciddi derecede hastalık vaziyeti varsa.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz