Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Tem 27

Güneş Cilde Zarar Verir mi ?

Güneş Cilde Zarar Verir mi ?

Bir takım insanlar güneşlenmeyi sever ve bronzken daha iyi göründüklerine inanırlar. Peki güneş ne vakit zarar veren olmaya başlar?

Yeteri kadar güneşte kalmak aslında sıhhatimiz için iyidir. Sahip olmanız şart olan besin maddelerinin bazılarını oluşturur. Asıl mesele şu ki, ne zaman durmamız gerektiğini bilmiyoruz. Herkesin biraz güneşe çıkmaya ihtiyacı vardır. Ben, günde 15-20 dakikaya kadar güneşte kalmayı öneriyorum. Yeteri kadar güneş ışığı olmadan vücut, kanserden ve olası yüksek kolesterolden savunmaya yardımcı D vitaminini yeterli miktarda biriktiremez.

Güneş, kolesterolü D vitaminine dönüştürür, böylelikle vücut kolesterolü yükseltmek için yeteri kadar güneş almadığında bunu anlar başka bir deyişle en azından biraz da olsa D vitaminine dönüştürülecek kadar kolesterol bulunur. Bir takım insanlar, güneş görmediği için çöküntüye girdikleri mananına gelen mevsim farklıklarına bağlı çöküntü yaşar. Ölçülü şekilde güneşte kalmanın faydaları var elbet, fakat saatlerce güneşlenmek ciddi bir sıhhat rizikosu oluşturur. Savunma olmadan güneşin zararlı ultraviyole ışınları direk olarak cildinize nüfuz edip güneş yanıkları, cilt kanseri ve kırışıklığa kapı aralayabilir.

Güneş kremleri cildinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı bir kalkan görevi görür. Güneş kremi kutusunda yazan Güneş Savunma Etkeni (SPF), güneş yanıklarına kapı aralayan UVB ışınlarını ne kadar engellediğine dayanılarak yazılır. Ben en az 15 etkenli güneş kremi kullanmanızı öneriyorum. Bir hayli güneş kremi bu arada derinin derinliklerine nüfuz ederek kırışıklık ve kansere kapı aralayan zarar veren UVA ışınlarına karşı da savunma sağlar.

Güneş Savunma Etkeni (SPF), UVA ışınlarından değil, UVB ışınlarından savunmayı temsil eder ve bu etken, kremin size ikisine ansızın savunma sağladığını göstermez. Koyu tenli kişiler bir tür tabii SPF’ye sahip gibidir. Güneşe fazla maruz kalmak ehemmiyetli besinleri ve vücudun ihtiyaç duyduğu diğer maddeleri tesirsiz hale getirebilir ve daha koyu tenli kişilerdeki melanin onları bu kayıptan savunur. Siyah tenli kişiler çok fazla güneş gördükleri için kendilerini savunmaya doğuştan uygundurlar.

Ben güneşin zararlarının 20 yaşından önce tesirini göstermeye başladığını düşünüyorum bu yüzden çocukları güneşe fazla maruz bırakmamak çok ehemmiyetlidir. Benim pratik çözümüm dışarı çıktığınızda gölgenizin kendinizden büyük olmasıdır bu da güneşin doğduğu veya battığı mananına gelir. Sık sık güneş kremi sürmeyi unutmayın.

Cilt kanserinin başlıca üç türü vardır: bazal hücre, yassı hücre ve melanom. Hepsi değişik hücre türlerinden oluşur ve değişik huyları vardır. Bazal hücreler ve yassı hücreler derinin dış tabakasıyla hudutludur başka bir deyişle lokal olarak nüfuz ederler. Bunlar, kanserli büyümenin alınmasıyla rehabilitasyon edilebilir kanser türleridir. Bu iki cilt kanseri, güneşe maruz kalmayla irtibatlıdır. Ölüm rizikosuyla en çok bağdaştırılan cilt kanseri melanom ise en çok dağılan türdür ve çevreye sıçrar. Güneşe maruz kalmayla bağdaştırılmaz.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz