Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Eyl 9

Grip aşısı ne zaman yapılmalı ?

Grip aşısı ne zaman yapılmalı ?

Sonbahar mevsiminde tesiri artan grip virüsünün önlenmesi için yaptırılan grip aşılarının, değişen hava şartları sebebiyle ekim ayı sonlarına doğru yapılması öneriliyor

Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları uzmanları, grip virüsünün onlarca değişik tipi olduğunu ancak bunların her dönem belli türlerinin dünyada problem oluşturduğunu söylüyorlar.

Grip aşılarının muhtevasının her sene değiştiğine dikkati çeken uzmanlar, Dünya Sağlık Örgütü’nün bu yıl uygulanacak aşılarda, geçen grip mevsimi süresince tesirli olan yalıtılmış virüslerden en sık görülenleri firmalara bildirdiğini, firmaların da buna göre aşı ürettiğini söylüyorlar.

Grip mevsimi yıldan yıla kimi farklıklar gösterebiliyor. Aslında en sık görüldüğü dönem, sonbaharın ortalarından başlıyor, ilkbaharın ortalarına kadar. Bu dönem grip mevsimi havalardaki farklıklar hasebiyle biraz geriye kaydı. Eskiden eylülde aşı yapılması döneriliyordu, şimdi biraz daha geç, ekimin sonlarına doğru yapılmalı. Zira bu aşılar 6 ay boyunca koruma sağlıyor. Önceden grip olayları Nisan ayının ortalarında biterdi, şimdi Mayıs ayının ortalarında azalıyor.

“GRİP AŞISI YAPTIRMAYIN” DEMEK YANLIŞ

Her sene grip aşıları ile ilgili değişik görüşler ortaya çıkıyor.”Grip aşısı yaptırmayın” demek yanlış. Bunu diyenler, enteresan görünsünler, haberleri medyada bulunsun diye yapıyorlar. Hiç kimse ‘herkes grip aşısı olsun’ demiyor, hiçbir bilim insanı da demez. Dünyada grip aşısını herkese yaptıran tek ülke Amerika. Bunun dışındaki bütün ülkeler bizim gibi riziko gruplarına uyguluyor” ifadelerini kullandı.

Kronik akciğer hastaları, dalağı alınanlar, şeker ve kronik böbrek hastaları, 65 yaşın üzerindekiler, kreşe giden çocuklar ve sağlık personeli risk grubu içerisinde bulunuyor

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz