Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Eki 9

Göz Sağlığınızı Korumak İçin İp Uçları

Göz Sağlığınızı Korumak İçin İp Uçları

Mükemmel bir sisteme sahip olduğu gibi bir o kadar da hassas olan gözlerinize iyi bakmalısınız. İşte uyku düzeninden beslenmeye, vitamin desteklerinden lens kullanımına kadar göz sıhhati konusunda çeşitli bilgiler…

Göz, tüm hayata yakından tesir eden en ehemmiyetli uzuvlardan biridir. Olması gerektiği gibi gören gözeriniz varsa, bu uzvun işleyişindeki mucizeleri fark etmeden yaşamaya devam edersiniz. Oysa göz, sahip olduğu sistemin mükemmelliği oranında hassastır da. Ona şart olan özeni göstermeli ve onu beslemelisiniz. Yediğiniz gıdalardan, gözlük ve lens seçimine kadar sayısız etken göz sıhhatinizi etkiler.

Nasıl Beslenmeniz Gerekiyor?
A vitamininden zengin beslenin. A vitaminin göz sıhhati açısından mucizevi tesirleri vardır. Görme kalitesini artırır, korneayı savunur, göz bebeği yüzeyini parlaklaştırır ve gece körlüğü, glokom, katarakt, yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarının etkilerini minimize eder. Çocukluğumuzdan beri hepimizin duyduğu bir şey vardır ki o da havuç yemenin gözlerimize iyi geleceğidir. Evet, doğru! Havuç, içerdiği A vitamini oranı nedeniyle göz sıhhatinizi savunmaya yardımcı olabilir. Peki gözlerimizin ihtiyaç duyduğu A vitamini yalnızca havuçta mı var? Tabi ki hayır! Ispanak, dolmalık biber, tatlı patates ve yumurta da A vitamini açısından zengin gıdalar arasında bulunur.

C Vitamininden Zengin Beslenin
C vitamini, tüm vücut sıhhatimiz için kritik ehemmiyete sahip vitamin gruplarından biridir. En bilinen hüneri, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek grip ve soğuk algınlığı gibi çeşitli hastalıklardan savunmamıza yardımcı olmasıdır. Bu sebeple kış aylarının gelmesiyle beraber C vitamini barındıran gıdaların tüketiminde artış gözlenir. Son senelerde yapılan araştırmalar, C vitaminin strese bağlı hastalıklardan savunmaya yardımcı olduğunu, hem de felç geçirme rizikonunu de düşürdüğünü gösterdi. Bu mucize vitaminin göz sıhhati üzerindeki etkileri de azımsanmayacak ölçüde değerli. Yapılan araştırmalar C vitaminin, katarakt oluşumu rizikonunu azalttığını gösterdi. Bilindiği gibi katarakt yaşa bağlı gelişen bir göz hastalığıdır. Bu sebeple bilhassa 40 yaşından sonra C vitamininden zengin beslenmek gerekir. C vitamini denildiğinde akla ilk portakal, limon ve benzer gıdalar gelir. Evet, bu saydıklarım C vitamini istikametinden oldukça zengindir. Bunların yanında yeşil biber, çilek ve yeşil yapraklı sebzeler de C vitamini istikametinden zengin gıdalar arasında bulunur.

E Vitamini kataraktı önlüyor
E vitamini, göz sıhhatiniz için son derece ihtiyaç duyulan vitaminlerin başında gelir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, biber, fındık ve bitkisel yağlarda bol miktarda bulunan E vitamini, yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve katarakt oluşumunu engellemede son derece ehemmiyetli bir yardımcıdır.

Sebzeleri zeytinyağı ile tüketin
İlerleyen yaş ve -savunmasız haldemaruz kalınan güneş ışınlarının neden olduğu yaşa bağlı makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı), okuma güçlüğü ile başlayıp ilerlemesiyle beraber nesneleri çarpık ve dalgalı görmeye kadar gidebilen bir göz hastalığıdır. Yapılan araştırmalar, tamamiyle durdurulması -ne yazık ki- olanaksız olan bu hastalığın tesirlerini azaltmanın (hem de yavaşlatmanın) olası olduğunu gösterdi. Bu evrede devreye giren mucizenin isimi, lutein… Luteinin tesirinin; A, C vitaminleri, çinko ve selenyum ile beraber alındığında arttığı da biliniyor. Ispanak, brokoli gibi koyu yeşil sebzelerde bolca bulunan lutein, avokadoda da yeter miktarda bulunuyor. Yapılan araştırmalar, bu koyu yeşil sebzeleri az miktarda zeytinyağı ile tüketmenin, lutein etkisini artırdığını da gösterdi.

Omega-3 desteği alın
Omega-3 yağ asitleri, insan sıhhatine yararı ispat etmiş yağ gruplarının başında gelir. Yapılan araştırmalar, Omega-3 yağ asitlerinin göz kuruluğunun etkilerini azalttığını gösterdi. Somon balığı, ceviz ve keten tohumu; Omega-3 açısından oldukça zengin gıdalar arasında bulunur.

Uyku Çok Önemli!
Gözleriniz, her gece -asgari- beş saat süresince dinlenmelidir. Yeterli uyku uyunmadığında, gözler gereğinden fazla çalışmış ve dolayısıyla da yorulmuş olur. Yapılan araştırmalar; az uyumanın, göz spazmlarının başlıca sebepleri arasında bulunduğunu gösteriyor. Yeterli uyku uyunmadığında, gözlerde kızarıklık, yorgunluk ve batma hissi de sonrası gün semptomları arasında bulunur.

Lenslerinizi doğru temizlemezseniz hastalığınız çok hızlı şekilde ilerler
Lenskullananların en çok dikkat etmesi şart olan şey, lens temizliğidir. Lensler, doğru solüsyonla ve metotla temizlenmelidir. Gözlük kullanımın zorluğu veyahut estetik kaygılar, kişileri lens kullanmaya itiyor ancak lensin yanlış kullanımı, rahatsızlığın son derece hızlı ve ara ara geri dönüşü mümkün olmayan derecede ilerlemesine kapı aralıyor. Lens, herkesin kullanımına uygun görünse de herkes için aynı derecede konforlu değildir. Lens taktığınızda kendinizi rahatsız hissederseniz, bunu gözlerinizden gelen bir ileti olarak idrak edin ve dikkate alın. Rutinde bir yakıntınız yok ancak seyrek rahatsız oluyorsanız, lenslerinizi hemen çıkarın ve yakıntınız tamamen geçene kadar tekrar takmayın.

Dumandan Uzak Durun
Ayrı olarak yapılan araştırmalar, sigara dumanının; göz kuruluğu, glokom, görme kaybı ve yaşa bağlı makula dejenerasyonuna kapı araladığını gösterdi.
İşportadan gözlük satın almamalısınızGüneşin zararları mevzubahis olduğunda hemen hemen hepimizin aklına, yüksek savunma faktörlü güneş kremleri gelir. Oysa güneş ışınları, cildimiz kadar gözlerimiz için de tehlike oluşturur. Gözlerinizi zarar veren güneş ışınlarından savunmak için seçeceğiniz güneş gözlüğü de yeterli yararı sağlamak açısından son drece ehemmiyetli. Gözlüklerinizi kesinlikle, yetkili bir bayiden ve çeşitli kalite dokümanlarıyla belgelendirilmiş markalardan almaya özen gösterin. Sokak ve pazarlarda satılan güneş gözlükleri, göz sıhhatiniz için sanki birer tehdit unsurudur.

Gözlerinizi Ovuşturmayın
Gözlerinizi sık aralıklarla ovuşturuyorsanız, önceden fark etmediğiniz alerjik bir vaziyet söz konusu olabilir. Alerjik durumlarda, göz sıklıkla kaşınır ya da ovuşturulma ihtiyacı duyar. Göz bebeği üzerinde uygulanan kontrolsüz baskı, bir hayli sıhhat meselenine kapı aralayabilir. Ayrı olarak çevredeki mikropların ellerde taşındığını düşünecek olursak, ellerimizi devamlı olarak gözlerimize götürmemiz, mikrobik durumların gelişmesine de kapı aralayabilir ki bu da önem vermesi şart olan bir tehlikedir. Gözlerinizi ovuşturuyorsanız, kesinlikle bir uzmana baş vurmalı ve deşarj olucu göz damlaları kullanmalısınız.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz