Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Tem 2

Göğüs Kanserinde Büyük İlerleme

Göğüs Kanserinde Büyük İlerleme

İngiliz bilim insanları beyaz kan hücrelerinin çalışma sistemiyle oynayarak göğüsteki kanser urunun diğer uzuvlara dağılmasını önlediklerini duyurdu.İngiltere’deki Edinburg Üniversitesi uzmanları göğüs kanserinin akciğer kanserinde olduğu gibi diğer uzuvlara sıçramasını engelleyecek rehabilitasyon yolunu bulduklarını duyurdu.

SİNYALLERİ KESTİLER

Bilim insanları beyaz kan hücrelerinin kimyeviler yoluyla gönderdiği sinyallerin göğüs kanserinin ilerlemesine kapı araladığını belirledi. Araştırmacılar bu sinyallerin kesilmesi vaziyetinde göğüs kanserinin beyne ve kemiklere dağılmasının durduğunu belirlediklerini söyledi. Bu metotla yeni nesil ilaçların geliştirilebileceği de belirtiliyor. Dokularda bulunan patojenler, hücresel kalıntılar ve vücuttaki yabancı maddelerin yutulmasından mesul hücreler olan beyaz kan hücreleri makrofaj olarak da adlandırılıyor. Araştırmada yer alan uzmanlar da bağışıklık sisteminin ehemmiyetli bir parçası olarak makofajların göğüs kanserinin ilerlemesine yardım ettiğini söylüyor. Makofajlar akciğerlere kimyevi sinyaller gönderiyor ve urlar de bu sinyaller sebebiyle gittikçe dağılıyor. Araştırmacı Jeffery Pollard ecza şirketleriyle bu araştırmanın tespitlerini asal alan bir ilaç üzerinde görüşüyor. Pollard, “Buluşumuz göğüs kanserinin vücudun başka bölümlerine dağılmasını engelleyecek yeni tedavilere neden oldu” dedi.

Ancak göğüs kanserinin başka uzuvlara sıçramasını engelleyeceğine konusunda günümüzde yapılan başka araştırmalar da bulunuyor. Sheffield Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir araştırmada osteoporoz hastalığında kullanılan bir ilacın göğüs kanserinin kemiklere dağılmasını engellediği ortaya çıkmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz