Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Ağu 11

Gıda Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Madde

Gıda Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Madde

Hemen hemen her ambalajlı ürünün raf ömrünü uzatmak için kullanılanlar insan sıhhatine çok ciddi zarar veriyor. İşte bu yüzden gıda alışverişinizde dikkatli olmakta fayda olan noktalar var.

Değişen hayat koşullarıyla beraber artık yemek yeme şartlarımızda farklılık kazandı.Alışveriş merkezleri hayata şeklimizi belirlediği günden bu yana, her geçen gün hazır gıdalara yönelme ve dışarda beslenme alışkanlığı artıyor. Ve çoğunlukla bu ürünlerde markalar şeker pancarından ele geçirilen natürel şeker yerine fiyatı düşürmek için mısır şurubu kullanıyor. Hemen hemen her ambalajlı ürünün raf ömrünü uzatmak, tatlandırmak gibi pek çok amaçla kullanılan mısır şurubunun başka bir deyişle bilinen isimiyle “Nişasta Bazlı Şeker” in sıhhatimize ciddi oranda zararı var.

Peki gıda alışverişi yaparken, nelere dikkat faktörüz gerektiğini biliyor musunuz?

1. Aldığınız ürünün içindekiler bölümünde yalnızca “şeker” (sakaroz) yazıyorsa bu natürel şekerle üretilmiş bir üründür. Vücudun belli oranda natürel şekere de ihtiyacı vardır.

2. Şayet, içindekiler bölümünde glikoz şurubu, fruktoz şurubu, mısır şurubu ve aspartam gibi ibarelerle karşılaşıyorsanız bu ürünlerde yapay tatlandırıcı kullanılmıştır demektir.

3. Bu tatlandırıcıları, karaciğerimiz idrak edemez. Böylelikle karaciğerimiz beyne tokluk hissi gönderemez. Bu da insanda daimi yemek yeme ihtiyacı uyandırır. Karaciğerimiz tatlandırıcıyı idrak edemediği içinde parçalayıp enerjiye dönüştüremez. Yağ olarak vücudumuzda depolar.

4. Mısır şurubu; obezite, diyabet, kalp rahatsızlıkları, pankreas kanseri, kolesterol gibi bir hayli hastalığa sebep olmaktadır.

5. “Paketlenmiş tüm şekerli hazır gıdalar, meyve suları ve pastane ürünleri…” Yani sanılanın aksine sadece market raflarında değil, pastane camekanlarındaki göz alıcı tatların da mimarı artık mısır şurubu. Ürünlerinizi alırken NBŞ mi yoksa pancar şekeri mi kullanıldığını kesinlikle mesele.

6. Kalorisi düşük diye seçenek edilen yapay tatlandırıcılı perhiz ürünleri de sıhhatimizi tehdit ediyor. Yapılan araştırmalara göre perhiz içeceklerde kullanılan tatlandırıcılar bel bölgesinde yağlanmaya kapı aralıyor.

7. En büyük riziko grubunu ise ne yazık ki okul çağı çocuklarını kapsamaktadır. Çocuklarımız elini uzattığı her yerde ambalajlı ve sıhhatsiz ürünlere çok kolay erişebilmekte. Siz fertler olarak çocuklarınızı bilinçlendirip bu ürünlerden uzak tutarak çocuklarınız için sıhhatli bir hayatı tercih etmiş olacaksınız.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz