Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Tem 6

Gazlı İçeceklerde Siroz Riski

Gazlı İçeceklerde Siroz Riski

Fransa’da yapılan araştırmada, düzenli gazlı içecek tüketmenin içkiye bağlı olmayan karaciğer yağlanmasıyla beraber siroza sebep olduğu ortaya çıktı

Ekseriyetle fazla miktarda içki tüketimi hasebiyle oluştuğu bilinen siroz hastalığı, günümüzde aşırı şeker tüketimine bağlı olarak oldukça yaygın olarak görülüyor. Bilim insanları, gazlı içeceklerin siroza kapı araladığını ve bu şekilde gelişen siroz hastalığına karşı alınacak tek tedbirin beslenme alışkanlıklarını değiştirmek olduğunu belirtti. Bir takım sıhhat uzmanları bu tür siroza “Metabolik steatohepatit” diyor. Ancak “içkiye bağlı olmayan karaciğer yağlanması” (NASH) bu türden siroz olayları için yaygın olarak kullanılıyor. Paris Pasteur Enstitüsü’nde Fransız ve ABD’li bilim insanları tarafından 25-26 Haziran’da tertip eden bir sempozyumda şeker tüketimine bağlı siroz hastalığı mercek altına alındı.

GİTTİKÇE SALGINA DÖNÜŞÜYOR
Sempozyuma konusunda çıkan ilmi bir mecmuada yayımlanan bir yazıda gazlı içeceklerin düzenli olarak tüketilmesi ve siroz hastalığı arasındaki bağ masaya yatırıldı. Boston Üniversitesi’nden Nicola M. McKeown tarafından yönetilen araştırma orta yaşlı 2 bin 643 kişinin katılımıyla tertip etti. Araştırmanın neticeninde düzenli olarak gazlı ve kafeinli içecek tüketmenin karaciğer yağlanması, diyabet ve kalp hastalıklarıyla irtibatlı olduğu görüldü. Diyabet ve obeziteyle yakından irtibatlı olan karaciğer yağlanması, gittikçe bir salgına dönüşüyor. Dünyada en az 1.46 milyar kişinin obez olduğu düşünülüyor. Yalnızca AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de 6 milyon civarında kişinin alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması eğilimi olduğu ve 600 bin kişinin bu hastalığa yakalandığı belirtiliyor. ABD’lilerin yüzde 30’u ila 50’sinin karaciğerinin aşırı yağlı olduğu kaydediliyor.

SODA ÇEŞMELERİ KULLANIMI YASAKLANMIŞTI
Fransa’dasağlık sisteminde yapılan modernizasyonlar dahilinde geçtiğimiz nisanda kamusal alanlarda gazlı içeceklere fiyatlı veyahut fiyatsız ulaşımı sağlayan soda çeşmelerinin kullanımı yasaklandı. Kararda “Şekerli ve yapay tatlandırıcı içecekler içeren ve fiyatlı ya da fiyatsız self servis olanağı veren soda çeşmelerinin halka açık alanlara yerleştirilmesi yasaktır” ifadesine yer verildi. Fast-food lokantalarda da sıklıkla kullanılan soda çeşmelerine konulan yasağın damar sertliği, şeker hastalığı ve kalp hastalıklarını önlemek için yürürlüğe girdiği izah etti.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz