Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Haz 10

Evlilik Öncesi Cinsellik

           Evliliğin vazgeçilmez , tamamlayıcı bir parçası  da cinselliktir. Beraberlikte ilk cinsel ilişkinin kusursuz ve sorunsuz  geçmesi gerektiği yönünde toplumda yaygın bir inanış vardır. Oysa bu inancın tam tersine ilk gece, ilk cinsel ilişki  gerginlik ve korku içinde geçer. İlk kez  beraber olan çiftlerin, ilk gecelerinde birtakım olumsuz duygular içinde olduklarını ve korkularını gizlemek istemeleri de gerginlik ve baskıları daha da belirgin bir şekilde arttırır.

Yetersiz ve yanlış cinsel eğitim ve daha önceden bilinmeyen ama evlilik süresinde ortaya çıkan çeşitli sağlık sorunları, zaten var olan ekonomik sorunlara, toplumsal ailevi baskılara ve olumsuzluklara eklenirse cinselliği yok etmeye başlar. Bu yüzden evlilik öncesi bazı hazırlıkları yapmak, kişilerin ortaya çıkacak bu olumsuz durumlardan kurtulmasında önemli rol oynar.
10276

Evliliğin ilk gecesi yani gerdek gecesi ülkemizde hala çok büyütülen bir mesele olduğu için de, ilk gece sorunla karşılaşan ve uzun yıllar bununla mücadele etmek zorunda kalan çiftlerin sayısı oldukça fazladır. Kadınlar ilk gece acı, ağrı ve kanama olması korkusu yaşarken, erkeklerde ise eşini cinsel açıdan mutlu edememe ve cinsel ilişkide başarısız olma korkusunun yaygın olduğunu görürüz.

İlk gece korkusu sadece kadına özgü bir durum da değildir. Toplumumuzda ilk gece çok büyütülür, özellikle kadınlar çocukluklarından itibaren ilk ilişkinin acı verici olacağını, kanama olacağını, dişlerini sıkmaları gerektiğini duyarak büyürler. Ancak ilk gece korkusu sadece kadında değil erkekte de vardır. Erkekler belli etmeseler de ilk ilişkiyi onlar da kafalarına çok takabilirler. Özellikle ilk ilişkide başarısız olma korkusu erkekler için de ilk geceyi kâbusa çevirebilir. Ereksiyon sorunu ya da erken boşalma da ilk ilişkide ortaya çıkabilir ve eğer çift bunu kabul edip cinsel terapiye başvurmazsa bu sorunlar çiftin evliliğini çok sıkıntılı bir hale getirebilir.

Günümüzde gençlerin cinselliği konuşabilecekleri ve doğru bilgiyi edinebilecekleri kişiler ve kurumlar çok az. Aile ile konuşamıyorlar, okulda konuşamıyorlar, internetten, porno filmlerden ve arkadaşlarından edindikleri bilgiler de genellikle sağlıklı olmuyor. Yeni evlenen çiftler cinsellik hakkında hiçbir bilgileri olmadan ilk geceyi yaşıyorlar ve sorunlar ortaya çıkıyor.

21. yüzyılda yaşamamıza rağmen hala ilk gece ile ilgili hem kadının hem de erkeğin korkuları vardır ve bu korkular birbirini besleyebilir, uzun yıllar süren cinsel sorunlara neden olabilir. Öncelikle doğru ve güvenilir cinsel bilgiye ulaşmak çok önemlidir. Evlilik öncesi cinsel bilgi edinmek, kendi bedenini ve cinsel organını tanımak gereklidir.

Çift evlilik öncesi cinsel ilişkiye kültürel ve dini görüşlerinden dolayı sıcak bakmıyor olabilir, ancak evlilik sonrasında sıkıntı yaşamamak için en azından çift cinsellikle ilgili konuşmalı, cinsel olarak nelerden hoşlanıp hoşlanmadıklarını birbirlerine ifade etmelidir ve birlikte cinsellikle ilgili yayınları okumalıdır. Çift birbirini yeterince tanır, ilk gece ile ilgili gerçekçi beklentilere sahip olur ve sadece o ana odaklanıp sevişmenin tadını çıkarırsa keyifli ve sorunsuz bir ilk ilişki yaşayacaktır. Ayrıca ilk gece ile ilgili kaygılar ve korkuları olan çiftlerin evlilik öncesi rehberlik ve danışmanlık hizmeti almak için bu konularda uzman olan kişilere başvurmaları da çok doğru bir davranış olacaktır. Henüz ülkemizde yaygın olmasa da cinsel danışmanlık ve rehberlik hizmeti çok önemli bir hizmettir. Evlilik öncesinde çiftlerin cinsellik hakkında bilgi edinmek için bu hizmetten yararlanmalarını öneririm, böylece ilk ilişkilerini daha sağlıklı bir şekilde yaşayabilirler ve ileride yaşanacak olası cinsel sorunları da önleyebilirler.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz