Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

 • tr
Haz 5

Etkili İşler

İyi ve verimli iletişim kurabilme becerisi, hayatımızın her alanını doğrudan etkiler. Çünkü insan her zaman, canlı cansız, etrafındaki her şeyle iletişim halindedir. Ancak iletişim kuruyor olmamız, istediğimiz mesajı, hedeflediğimiz kişiye, aklımızdaki şekliyle iletebildiğimiz anlamına asla gelmez. Hatta aynı dili konuşuyor olmamız dahi birbirimizi doğru anlayabildiğimiz anlamını taşımaz.
Biriyle tanıştığımız ilk andan sonra pozitif ya da negatif bir tavırla yargılanırız. Bu ilk anlarda, bilinçdışı zihnimiz hızla bu kişinin herhangi bir seviyede bir iletişim kurmaya değer olup olmadığı hakkında değerlendirmelerde bulunur. Ortalama olarak kadınların ve erkeklerin farklı iletişim biçimi tercihleri vardır. Ancak hem erkekler hem de kadınlar, ilk görüşmede dış görünüşten etkilenir. İletişim kurarken elimizden geldiğince iyi görünmemiz elbette ki çok önemlidir ama en az onun kadar önemli bir diğer konu da, tam olarak nerede durduğumuz ya da nerede oturduğumuzdur. Erkekler, bir kadın doğrudan karşılarına değil de açılı bir biçimde oturduğunda kendilerini daha rahat hissederler. Diğer yandan kadınlar bir erkeğin yanlarında ya da onlara açılı bir biçimde oturmasındansa tam karşılarında oturmalarını tercih ettiklerini belirtirler. Ayrıca insanlar genelde, sol değil sağ gözlerinin birbirleriyle aynı hizada olmasını tercih ederler.

a7f1b7d92e631efc1149c3c972e1edb3 (1)

Sağ gözleri hizalamak tek başına elbette ki yeterli değildir. Etkili iletişim için en önemli ipuçlarından biri aynalama tekniğidir: Hepimiz, kendimize benzeyen insanları sevme eğilimi taşırız. Fiziksel anlamda bu, insanlar üzerinde iyi bir izlenim bırakmanın yolunun, onların fiziksel özelliklerini, duruşlarını ve hatta bazı sözsüz iletişim biçimlerini taklit etmek anlamına gelir.
Biriyle ilk kez karşılaştığımızda, karşımızdaki kişinin nasıl oturduğunu gözlemleyip onun fiziksel özelliklerini modellememiz, iyi bir ilk izlenim için oldukça faydalıdır. Bunu, benzer bir şekilde oturarak, kol ve bacaklarımızı karşımızdaki kişinin tutuşuna benzer şekilde yerleştirerek yapabiliriz. İnsanlar benzer fiziksel hareketler kullanmaya ve benzer yüz ifadeleri deneyimlemeye başlayınca neredeyse sihirli bir biçimde başka alanlarda da uyumlu hale gelir.
Bir iletişimde, karşımızdaki kişiyle ilgili inançlarımızın doğru olup olmadığını bilmek çok önemlidir. Bizimle bir uyum içerisine girip girmediğini kontrol edebilmemiz için, aynalama stratejisine son verip, onun dışında bir harekete geçmemizin faydası olur. Eğer o da hareketini değiştirdiyse, bizimle uyum içerisinde bulunma ihtimali yüksektir. Hatta o bizi aynaladıysa aramızdaki uyum beklediğimizden de iyidir. Onun hareketlerinde hiçbir değişme olmadıysa, henüz aynı frekansa girmemişiz demektir ve bir müddet daha aynalamaya devam etmek gerekir.
İletişimin önemli bir diğer püf noktası, insanların konuşma hızıdır. Herkesin konuşma hızı birbirinden farklıdır ve kendimizden farklı hızda konuşan insanlarla iletişim kurarken zorlanırız. Normalde hızlı konuşan insanlar, yavaş bir konuşmayı negatif algıladıklarında yavan ve sıkıcı, pozitif algıladıklarında ise nazik ve ilgili bir konuşma olarak değerlendirirler. Hızlı konuşanlar, genelde yavaş konuşanlardan sıkılırlar. Yavaş konuşan insanlar ise, hızlı konuşanları negatif algıladıklarında kaba ve saldırgan, pozitif algıladıklarında ise zeki ve hızlı düşünen kişiler olarak tanımlarlar.
İlk karşılaşmada karşımızdaki kişinin konuşma hızına ayak uydurabilirsek bizi daha pozitif bir yaklaşımla algılamasını sağlarız. Hepimiz, karşımızdaki insanı ses tonuna, seçtiği kelimelere, tonlamasına ve özellikle de konuşma hızına göre değerlendirmeye eğilimliyiz.

Beden dili, iletişimde bahsedilmesi gereken en önemli konudur. İletişimin üçte ikisi sözel olmayan şekliyle yapılır. Sözsüz iletişimi çözememek, karşımızdaki kişi konuşurken, kullandığı kelimelerin yarıdan fazlasını duyamamak veya anlayamamak gibidir. Çok fazla yanlış anlaşılmalara yol açar ve büyük ihtimalle kimse kimseyi doğru anlamaz.
Biriyle ilk karşılaşmamızda, iyi bir izlenim bırakabilmemiz için on saniyeden daha az bir zamanımız vardır. Beden dili kullanımında ustalaşmak bize büyük avantaj sağlar. Beden dilinin birçok parçası bulunur. Bunlar arasında hem değiştirebileceğimiz hem değiştiremeyeceğimiz fiziksel özelliklerimiz, yüz ifadelerimiz, insanlara bilinçli ve bilinçsiz seviyelerde gönderdiğimiz sinyaller ve insanlarla iletişim kurarken seçtiğimiz mesafe vardır.
İçinde bulunulan coğrafi bölgeye, sosyo-ekonomik seviyeye, kişilik özelliklerine bağlı olarak değişme ihtimali bulunmasına karşın bazı beden dili özellikleri aşağı-yukarı aynı mesajı verirler:

 • En iyi izlenim, sağ tarafta dururken bırakılır.
 • Göz bebekleri, gördükleri şey ilgilerini çektiklerinde genişler.
 • Hızlı göz kırpma genellikle endişe ve kandırmanın işaretidir.
 • Öne doğru eğilmek, bir şeyden hoşlandığımızı gösterir.
 • Gerekli olmadığında kurulan göz teması hemen hemen her zaman iyiye işarettir.
 • Saç stiliniz hakkınızda çok şey söyler.
 • Peruk ya da postiş genelde kendine güvensizliğin göstergesidir.
 • İletişim, iki kişinin psikolojisinin uyuşmasıyla başlar.
 • Kadınlar, tam karşılarına oturduğunuzda kendilerini daha rahat hissederler.
 • Erkekler, onlara doksan derecelik bir açıyla oturduğunuzda kendilerini daha rahat hissederler.
 • Dokunmak, hoşlanmanın bir göstergesidir.
 • Başınızı sallayın. Karşı taraf bilin dışı bir seviyede sizi onaylayacaktır.
 • Gergin olmanın kesin bir göstergesi terlemedir.
 • Duruma uygun giyinmek önemlidir.
 • Sıra dışı giysiler o kişinin bir duruşu olduğunu gösterir? Ancak nedir bu duruş?
 • Ayakta duran birinin yanında oturan biri güçlü değildir.
 • İletişim içindeki insanlar kendilerini birbirlerine göre senkronize etme eğilimi taşırlar.
 • Fiziksel çekicilik, olmasını istediğimizden çok daha önemlidir.
 • Negatif duygular genellikle beynin sağ yarımküresi tarafından tetiklenir. Sol taraftan uzak durmak bu sebepten önemlidir.
 • Gülümseyin! İçten bir gülümsemeye karşı koymak çok zordur!

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz