Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Eki 8

Endoskopi Nedir? Nasıl Yapılır?

Endoskopi Nedir? Nasıl Yapılır?

Endoskopi nedir, nasıl yapılır?

Endoskopi içi boş olan uzuvların gözle incelenmesi işlemidir, genel bir adlandırma olup, incelenen uzva göre ismi değişmektedir. Mesela yemek borusu-mide-oniki parmak barsağının beraber incelendiği vaziyette Gastroskopi ismini alır. Bir takım endoskopistler bu tetkiki Üst GİS (üst gastrointestinal sistem) Endoskopisi olarak da tanımlarlar. Gastroskopi de endoskopi denilen ışıklı ve esnek aletle ağızdan sindirim sistemine girilerek duodenum tecrübe et ve halk arasında oniki parmak barsağı denilen bölüme kadar ilerlenmektedir. Bu işlem kalın barsaklar için yapıldığında ise ismi kolonoskopi olur

Endoskopi midenin, yemek borusunun, oniki parmak barsağın ve kalın barsağın incelenmesini sağlayan yöntemdir.

Kolonoskopide anüsten esnek ve gastroskopa göre daha uzun olan endoskopla girilir ve takriben 70-120cm kadar bir mesafe gözlenerek kalın barsaklarla alakalı hastalıklar araştırılır. Eğer anüsten girildiğinde endoskopik inceleme kalın barsakların son 30-40cm’lik bölümüne yapılırsa buna da flexible rektosigmoidoskopi denmektedir. ÖYLEYSE sindirim sisteminin endoskopik tetkikleri fark isimlerde ve sindirim sisteminin değişik kesimlerini amaçlayarak yapılmaktadır. Bununla birlikte toplumda endoskopi dendiğinde ekseriyetle yemek borusu-mide-oniki parmak barsağını görmek üzere yapılan Gastroskopi kastedilmektedir.

Mide endoskopisi ilmi olarak şu yolla yapılmaktadır: Mide endoskopi işlemi yapılacak hasta sedyeye oturtulur ve ağza diş hekimlerinin de kullandığı lokal anestezik madde sıkılır. Lokal anesteziyle tolere edemeyecek hastalara genel anestezi uygulanmaktadır. İşlemden önce hastaya sıkılan lokal anestezik madde hastanın mide bulantısını ve yutkunmasını önler. Hasta sol yana yatırıldıktan sonra eskimetreleri sabitlenerek hastanın başı 90 derece sola döndürülür. Hastanın ağız boşluğuna dişleri ve endoskopu savunmak için dişlik takılır. Bu işlemin hemen hemen peşinden hastanın midesine ağız yoluyla inilir. İşlem esnasında hastada hastalığın türüne göre öğürmeler görülebilir.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere halk arasında kolonoskopi işlemleri arasında karışıklıklar olabilmektedir. Bunu izah etmek gerekirse kolonoskopi; hastanın kalın bağırsağın anüsten girilerek, sakinleştirici ilaç veya anestezi altında bir fiberoptik kamera ile monitör altında incelenmesi işlemidir. Kolonoskopi 50 yaş ve üzeri sıhhatli kişilerde kolon kanseri taraması yapmak için en emin yoldur.

Endoskopi işlemi ne kadar sürmektedir ?

Uyutularak yapılan endoskopide gerek hasta gerekse hekim son derece rahat olduklarından inceleme uyutulmadan yapılan endoskopik tetkiklere oranla daha kısa sürmektedir. Endoskopla ağza girişten itibaren takriben 4 dakika içerisinde yemek borusu (özefagus), mide, pilor kanalı (midenin ince barsaklara açıldığı kanal) ve duodenum (oniki parmak barsağı) gözlenmekte, şart olan olaylarda incelenen kesimlerin kuşkulu alanlarından hasta hiç farkına varmadan ve ağrı yaşamadan biyopsiler alınabilmektedir)

Endoskopi yapıldıktan ne kadar sonra uyanılmakta ve yemek yenebilmektedir ?

İşlem bitiminden 5-10 dakika sonra hastalar oturtulmakta ve yeniden endoskopi bittikten yarım saat sonra yemek yeme ve sıvıların içilmesi serbest hale gelmektedir.

Endoskopi esnasında biyopsi almak dışında başka ne yapılabilir ?

Biyopsi işlemi dışında kanser temayülü yaratan özel doku farklıklarının mevcut olup olmadığını tespit etmek emeliyle Chromoscopy, sitolojik tetkik için materyal toplamak, sindirim sistemine kaçmış yabancı cisimleri çıkartmak, polip keserek almak (polipektomi), kanayan alanı bularak kanamanın durdurulması emeliyle bu alana dondurucu ilaçlar enjekte etmek, daralmış bölümleri genişletmek (dilatasyon), stent yerleştirmek ve ur kitlesini küçültmeye dönük çeşitli rehabilitasyon seçeneklerini kullanmak gibi teşebbüslerde mevzubahis olabilmektedir.

Endoskopi hangi vaziyetlerde yapılmalıdır ?

Yutma güçlüğü mevcudiyetinde
Ağrılı yutma mevcudiyetinde
Yemek borusu kanseri kuşkusunda
Reflü hastalığı kuşkusunda
Sık veya şiddetli kusma varlığı
Karın ağrısı mevcudiyetinde
Yemek Borusu enfeksiyonu kuşkusunda
Dispepsi (hazımsızlık) varlığında
Üst sindirim sistemi kanaması mevcudiyetinde
Sindirim sistemine kaçmış yabancı cisimlerin çıkarılması gereğinde
Kostik hasar (yakıcı sıvı yahut katıların yutulmuş olması) kuşkusunda
Kullanılmış ilaçların hasar yapmış olma ihtimalinde
Mide ve duodenumda polip varlığından kuşku halinde
endoskopi yapılmalıdır.

Endoskopi öncesi nasıl hazırlanılmalı ?

Endoskopi yapılacak hastalar daha evvelce kalp kapaklarına ait hastalık geçirmişlerse, hastaya yapay kapak takılmışsa endoskopi öncesinde ve sonrasında enjeksiyon tarzında antibiyotik kullanımı ihtiyaç duyulan olabilir. Ayrı olarak endoskopi yapılacak hastalar endoskopi olacakları günün sabahında erken saatte tüm ilaçlarını (tansiyon ilacı dahil) kesinlikle almalıdırlar. Astım problemi olan hastalar sprey şeklindeki ilaçlarını endoskopiye gelirken kesinlikle yanlarında getirmelidirler.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz