Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Eyl 1

Doğru klima kullanımı nasıl olmalı

Doğru klima kullanımı nasıl olmalı

Direk klima havasına maruz kalmak, yatarken açık bırakmak ve ortamı havalandırmamak… Sıcak havalarda serinlemek için klimaların bu şekilde yanlış kullanımı önemli sıhhat meseleleri yaratabiliyor

Göğüs Hastalıkları uzmanlarımız, klimanın oluşturabileceği hastalıklar ve savunma metotları ile ilgili bilgiler verdiler.

Doğru klima kullanımı iş performansını artırıyor

Sıcak yaz günlerinde bilhassa kapalı mekanlarda serinlemek için kullanılan klimaların doğru kullanıldıkları takdirde ehemmiyetli faydaları vardır. Özellikle yaz aylarında kapalı bürolarda çalışan kişilerin iş performansı klima sayesinde artabilir. Ayrı olarak sıcak havanın zihni ve fiziksel aktiviteler üzerindeki negatif tesirinide azaltmaktadır. Ortamın serin olması terlemeyi azalttığından dehidrasyon başka bir deyişle vücudun susuz kalma rizikosu daha düşüktür. Ayrı olarak bakımı ve temizliği iyi yapılan klimalar; parazit ve böceklerin varlığını azaltır, polen gibi alerjenlerden savunma ve iç ortam havasının daha kaliteli olmasını sağlar.

Solunum problemlerinin ortaya çıkmasına kapı aralıyor

Tüm bu faydalarının yanı sıra klima kullanımın bir takım rizikoları de bulunmaktadır. Ani ısı ve nem farklıkları solunum sistemini etkileyebilir, cilt ve göz gibi hassas bölgelerin kurumasına kapı aralayabilir. Gün boyu daimi çalışan klimalar; gürültü kirliliğine, alerjik tepkilere, kronik rinit, farenjit, boğaz ağrısı ve ses kısıklıklarının ortaya çıkmasına da yol açabilir.

Merkezi soğutma sistemlerinin içinde çeşitli mikroorganizmalar ve mantarlar üreyebilmektedir. Bunlar evin veya büronun her tarafına kolaylıkla dağılabilir. Bu vaziyet hasebiyle; astım, bronşit ve diğer akciğer hastalığı olan kişilerde kolaylıkla akciğer enfeksiyonları, soluk darlığı, wheezing (soluk alıp verirken ıslık sesi duyulması) veya diğer solunum problemlerini ortaya çıkabilir. Klimanın neden olduğu sağlık problemleri şu şekilde sıralanabilir:

1.Sürekli hastalık ve yorgunluk hali: Aşırı soğutulmuş ortamlarda yorgunluk hissedilebilir. Klimanın fazla çalıştırılması, kronik yorgunluk ve baş ağrısına kapı aralamaktadır. Ayrı olarak bu tür kuru havalı ortamlarda bulunulması; nefesle alınan havayı ciğerlere taşıyan hava yolu olarak adlandırılan borucukları kurutacağı için; öksürük, solunum sıkıntısı, soğuk algınlığı ve zatürreye kapı aralayabilir.

2.Cilt kuruluğu: Uzun müddet klimalı ortamda bulunmak cilde nem kaybettireceği için cilt kuruluğu ve kaşıntıya kapı aralayacaktır. Bu süreçte daha yoğun nemlendirici kullanımı gerekebilir.

3.Kronik hastalık belirtilerinde artış: Merkezi hava soğutma sistemleri bir takım mevcut hastalıkları tetikleyebilir. Düşük tansiyon, artrit (eklem iltihaplanması) ve nörit (sinir iltihaplanması) gibi hastalıkların belirtilerinde klima hasebiyle artış görülebilmektedir.

4.Sıcakla başa çıkamama: Uzun müddet klimalı ortamlarda çalışmaya alışan kişilerde yazın aşırı sıcak havaya karşı bir intolerans başka bir deyişle uyum sağlayamama vaziyeti gelişir ve bu vaziyet aşırı sıcak dalgalarının olduğu dönemlerde ölüme bile kapı aralayabilir.

5.Solunum problemleri: Sıcak bir günde trafikte sıkışıp kalındığında havalandırma çok büyük bir baht olabilir. Ancak bu havalandırmalar ciddi solunum problemlerine kapı aralayabilen mikroplar için en uygun ortamlardır. Klimalar bu arada ateş ve zatürreye kapı aralayarak ölümle sonuçlanabilen lejyoner hastalığının mikrobu için de ehemmiyetli bir kaynak oluşturmaktadır.

Klima kullanımının hastalıklara kapı aralamaması için…

•Klimalı alanlar düzenli olarak havalandırılmalıdır.
•Gerek özel alanlar gerekse merkezi havalandırma sistemleri kesinlikle profesyonel ekipler tarafından kurulmalı ve düzenli bakımları yapılmalıdır.
•Oda ısısı 21-25 derece arasında tutulmalıdır.
•Nem oranı %60-70 arasında olmalıdır.
•Klimalı ortamlarda uzun süre kalınacaksa hızlı ısı farklıklarından savunmak için hırka veya benzeri bir kıyafetler bulundurulmalıdır.
•Klimalar direktiflere uygun olarak temizlenmeli ve hava filtreleri düzenli olarak değiştirilmelidir.
•Klimaların senede bir kez teknik personel tarafından kontrol edilmelidir.Hayat alanlarının iyi havalanıp dışardaki temiz havanın içeri geldiğinden emin olunmalıdır. Ara ara klima kapatılarak pencereler açılmalıdır.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz