Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Tem 25

50 Yaş Üzeri Görülen Diz Ağrıları ve Kireçlenme

50 Yaş Üzeri Görülen Diz Ağrıları ve Kireçlenme

50 ÜZERİ YAŞ GRUPLARINDAKİ HASTALARDA SIK GÖRÜLEN DİZ AĞRISI SEBEPLERİ NELERDİR ?

Ekseriyetle bu sebepler eklem kıkırdağını  bozan, (osteoartrit, kireçlenme), menisküs yaralanmaları, eklem içi bağlarda yırtıklar ve kopmalar (ön çapraz ve iç-dış, yan bağ), eklem içi zarlarda iltihaplanma (sinovit), diz kapağında yara çıkmasıyla beraber olan dizin anormal hareketleri, dizilim bozukluklarıdır.

DİZİN OSTEOARTRİTİ (KİREÇLENMESİ) NE SEBEPTEN OLUŞUR?

Dizin osteoartriti rastgele bir hastalığa bağlı olmadan yaşlanma süreci ile birlikte görülebilir. Yıllar içindeki eklem kıkırdağına binen aşırı yüklenmeler, zorlanmalar kıkırdak deformasyonu yapıp ilerleyen senelerde kireçlenmeye neden olabilir. Romatizmal hastalıklar, travma sonrası eklem bozulması ve eklemi oluşturan kemiklerde kemik içi hücrelerin çeşitli nedenlerle can vermesi (kortizol kullanımı) gibi osteonekroz neticesi kireçlenme görülebilir.

OSTEOARTRİTTE BELİRTİ VE BULGULAR NELERDİR ?

Ekseriyetle ağrı ağır ağır başlar ve giderek artarak devam eder. Eklemde sertlik, şişme görülebilir. Dizin bükülmesinde ve tam olarak açılmasında hastalar güçlük çekerler. Eklem hareket açıklığı azalır. Uzun müddet hareketsiz kaldıktan sonra ağrı ve şişlik yakıntıları ekseriyetle daha çok artar. Hareketin başlangıcı ağrılıdır bir süre sonra hafifleyip eklem açılabilir.

AĞRIYI EN ÇOK ARTTIRAN HAREKETLER NELERDİR ?

Yürüme, çömelme ve merdiven çıkma bilhassa ağrıyı en çok arttıran hareketlerdir.

OSTEOARTRİTTEKİ AĞRININ ÖZELLİĞİ NEDİR ? HASTALAR BU AĞRIYI NASIL HİSSEDER ?

Hastalar genel içten gelen bir sızı, eklemde güçsüzlük olarak ifade ederler. Bazen dizde kilitlenme ve ağrıyla birlikte ses veya çıtırtı hissi alabilirler.

OSTEOARTRİTLİ HASTALARIN HASTANEDEN KONTROL TETKİKLERİ NASIL YAPILMALIDIR ?

Detaylı bir kontrol yapmalı gereklidir. Evvela dizin dıştan inspeksiyonu başka bir deyişle gözle kontrolü yapılır. Dizlerde ayraç şeklinde “o bine deformitesi” veyahut L harfi şeklinde dışa açılamama “x bine deformitesi” görülebilr. Hemen peşinden rol oyn dediğimiz patella ve ağrının lokalzasyonunu yaptığımız ve hemen peşinden eklem açıklığının derecesine baktığımız ROM ölçümü ve çeşitli stres testleri yapılır. Tetkiklere gelirsek asal olarak görüntüleme tetkikleri yapılmaktadır. Bunlar her iki dizin basarak ayakta çekilen filmleri ve ihtiyaç duyulan görülürse kıkırdak kayıp miktarını tespit, menisküslerin iç-dış bağların vaziyeti ile ilgili daha çok bilgi ele geçirmek için diz MR incelemesi istenilebilir.

DİZ OSTEOARTRİT REHABİLİTASYONU NASIL YAPILMALIDIR ?

Erken safhalardaki hastalarda hayat tarzı farklıkları, egzersiz, yük dağılımını kolaylaştıran baston veya değnek kullanımı gibi metotlar uygulanır. Egzersizi yatak içi veya oturarak yapılan gibi hem güçlendirici hem de esnetici hareketler olarak veriyoruz. Bastonu ise sağlam tarafta kullanabilirler. Hayat tarzına gelirsek düz ayak hanelerde ikamet etmelerini varsa asansör kullanmalarını merdiven çıkmamalarını öneriyoruz. İlaç rehabilitasyonuna gelirsek, genel olarak ağrı kesiciler, steroid dışı antienflavatur ilaçlar kullanılır, akut ağrı atakları olduğunda, sinovit varlığında veya hastanın cerrahi rehabilitasyonu istemediği vaziyetlerde geçici olarak ağrı kontrolü için verilebilir.

UZUN MÜDDET İLAÇ KULLANIMININ BİR ZARARI VAR MIDIR ?

Bilhassa ilaçların uzun müddetli kronik kullanımlarında karaciğer, böbrek ve mide hastalıklarına sebep oldukları net olarak bilinmektedir.

BESİN DESTEKLERİNİN REHABİLİTASYONDA YERİ VAR MIDIR ?

Erken safha osteoartritte piyasada bulunan çeşitli markaların besin destekleri (glukozamin-kondroitin MSM içeren preparatlar) kıkırdak bozulmasını yavaşlatmak için verilebilir.

DİZ İÇİNE ENJEKSİYONLARIN TESİRİ VAR MIDIR ?

Evet, daha çok orta düzeyli osteoartritlerde akut atağının olmadığı ve ağrının kısmen kontrol altında olduğu vaziyetlerde kullanılır.

CERRAHİ REHABİLİTASYON SEÇENEKLERİ NELERDİR ?

Diz eklemi kireçlenmelerindeki cerrahi rehabilitasyon seçenekleri artroskopik, yani kapalı yollar bozulmuş olan kıkırdağın temizlenmesi ve eklemi bozan sıvıların yıkanması, diz ekleminde uyluk ve kaval kemiği arasında bir dizilim bozukluğu varsa kemiklerin yine şekillendirilmesi, yarım veya tam diz protezi operasyonları ile bozulmuş olan kıkırdağın miktarına göre kıkırdak trasnferi şeklinde özetlenebilir. Bir başka söylemle hastalığın evresine göre değişir.

ARTROSKOPİK CERRAHİ YOLU KİMLERDE YARARLI OLMAKTADIR ?

Erken evre kireçlenme hastalarında, artroskopik olarak diz içerisinin temizlenmesi ile, özellikle mekanik bir takılma hissi yaşayan hastalarda yararlı olmaktadır.

KEMİK ŞEKİLLENDİRME YOLU HANGİ HASTALARDA UYGULANIR ?

Diz eklemimiz iç ve dışta kalan bölüm olmak üzere iki ana bölgeden oluşur. Kireçlenme çok büyük oranda daha fazla yük binen iç kısımdan başlar. Vakit içerisinde kıkırdaktaki aşınma, dizin iç bölümüne daha fazla yük binmesine kapı aralar ve hastalık bu şekilde ilerler. Açılanma dediğimiz deformitenin çok fazla olmadığı orta dönem kireçlenme hastalarında, kemiklerin yeniden şekillendirilmesi ile ağırlık merkezinin tekrar dizin orta kısmına gelmesi sağlanabilir. Böylelikle mevcut yakıntılar azaltılır ve hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır.

HANGİ HASTA GRUBUNA TAKMA UYGULANMALIDIR ?

İleri dönem kireçlenme hastalarında, hastaların yakıntıları diğer tedavi seçenekleriyle kontrol altına alınamıyorsa takma cerrahisi düşünülmelidir. Genellikle bu hastalar, daimi ağrı kesici ilaç almak zorunda kalan, günlük yaşam konforu diz ağrısı sebebiyle bozulmuş, yürüme ve günlük işlerini yapmakta zorluk çeken hastalardır.

PROTEZLERİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Ünikondiler yarım ve tam protez dediğimiz iki çeşit protez mevcuttur.

ÜNİKONDİLER, YARIM DİZ PROTEZİ KİMLERE UYGULANABİLİR ?

Diz ekleminin iç kısmının etkilendiği oranla erken dönem hastalarda bu protezler seçenek edilebilir. Böylelikle tam proteze göre daha küçük bir cerrahi ile hastaların yakıntıları giderilebilir ve tam eklem protezi uygulama vakiti daha ileri evrelere ötelenebilir.

PROTEZ UYGULANAN HASTALAR NE VAKİT AYAĞA KALKARLAR?

Diz protezi operasyonları eklemin erken dönemde hareketine müsaade etmesi, operasyondan bir gün sonra üzerine yük verip yürüyebilmesi ve rehabilitasyonun kolay olması nedeniyle günümüzde hastalar ve operatörler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Takriben dört hafta walker yürüteci ile mobilize edilirler ve genelde üç ay tam alışma ve işleve dönmek için yeterlidir.

 

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz