Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Ağu 29

Deniz ve Güneşin çocuklara faydaları

Deniz ve Güneşin çocuklara faydaları

Yazın sıcakların yüksek olduğu şu günlerde çocuklar tatillerini tablet ve bilgisayar başında geçiriyor. Oysaki olanaklar dahilinde yapılacak deniz kum güneş tatillerinin çocuğunuzun gelişimi için pozitif bir adım olduğunu söyleyen uzmanlar; deniz, kum ve güneşin çocuklar üzerindeki pozitif tesirleri konusunda şu bilgileri veriyorlar:

• Son zamanlarda deniz kirliliğine ve güneşin zararlı UV ışınlarına bağlı olarak çocuklar üzerinde bazı hastalıklar görülür. Ancak deniz ve güneşin çocukların sıhhatleri üzerinde bazı pozitif tesirleri vardır.

• Daha önceki dönemlerin yaz tatilleri deniz, güneş, kum, bağ-bahçe, Oyun olarak akla gelirken, son zamanlarda deniz ve güneşten yararlanabilen çocuklar oransal olarak azalmaya başladı. En temel sebepler ise tatillerin ekonomik yükü ve çalışan anne – babaların çocuklarının televizyon ve bilgisayarla zaman geçirmesidir.

• Akıllı telefonlar, tablet ve bilgisayar başında vaktini harcayan çocuklar bir yandan hızla kilo alırken, hareketsiz kalmaları nedeniyle kısa boylu olmaktadırlar.

NATÜREL D VİTAMİNİ: GÜNEŞ

• Güneşin çocuklar için yararları vardır. Güneş vücuda değdiğinde cilt altı yağ dokusunda D vitaminine temel oluşturan kolekalsiferolü aktive eder. Kolekalsiferol ise çeşitli enzimatik işlemlerden sonra D vitamine dönüşür. D vitamini böbrek ve bağırsaklardan kalsiyum emilini uyarır.

Kemiklerde kalsiyum tutulumu daha fazla olur. Ayrı olarak uyku esnasında salınan büyüme hormonu da devreye girince çocuklarımızda beklediğimiz büyüme en güzel şekli ile alana gelir. Çocuklarımıza bu sebeple “Yemek, güneş, uyku” sloganı bu bilgilerle anlatılmalı, anımsatılmalı ve bu sloganla beraber onların bol bol oyun oynamaları ve hareket etmeleri teşvik edilmelidir.

• Ancak öğlen güneşinden sakınılmalı, saat 10.00-16.00 arası dışarı çıkılmamaya önem verilmeli, kesinlikle uygun savunucu kremler kullanılmalıdır.

Kumsalda oynayın

• Deniz tatili yapan aileler çocukları ile genelde kum kenarında oyun oynayarak vakitlerini geçirirler. Daimi denizde yüzemeyen küçük yaştaki çocuklar için kumsallar ideal sıhhatli oyun alanlarıdır.

• Güneşin faydalarının yanı sıra deniz kumunun da çocuklar üzerinde olumlu tesirleri vardır.

• Islak deniz kumunda yapılan yürüyüşler, kan damarlarının genişlemesine ve kanın yukarıya doğru pompalanmasını sağlayarak kan akışını arttırır.

• Erişkinlerde görülen kireçlenme ve romatizma hastalığını rehabilitasyon edicidir.

• Kumda yürümek asfalt veyahut yolda yürümekten daha fazla kalori harcamaya ve bacak adalelerinin kuvvetlenmesine yol açar.

İSİLİĞE KARŞI: DENİZ

• Yaz sıcaklarından kurtulmanın ve ferahlamanın en tabii yollarından biri olan deniz, içerdiği maddeler ile bir hayli hastalığa şifa olmaktadır. Deniz suyu daha önceki çağlardan bu yana tıp alanında sıklıkla kullanılmıştır.

• Deniz suyunun en tesirli özelliği; yaralardan, alerjik tepkilerin sebep olduğu izlerden ve özellikte bez kullanan bebeklerde oluşan isilikten ve tahriş olan bölgeleri tedavi etmesidir.

• Cilt bozukluğunun sebep olmuş olduğu hastalıkları tedavi etmektedir. Egzama, atopik dermatit, sedef ve rosacea gibi cilt hastalıkları için deniz suyunun çok büyük faydası bulunmaktadır.

• Vücut zehirli maddelerinden ve zehirli maddelerden arındırmaya yardımcı olmasının yanında, hücre yenilenmesine de katkıda bulunur. Ölü hücrelerin yok olmasına, bağışıklık sistemin güçlenmesine, kandaki oksijen miktarın artmasına, yardımcı olur.

• Vücut direncini artırır ve bedeninizi savunma altına almaktadır. Saçların kepeklenmesini ve yağlanmasını önler. Uzun müddet tuzlu suya maruz kalan saçlarda kırılma ve yıpranma olabileceğinden denize girildikten sonra saçlar durulanmalıdır.

• Tuzlu su sinüslerin temizlenmesini sağlar, burun tıkanıklığının düzelmesine yardımcı olur.

TÜM ADALELERİ ÇALIŞTIRIR

• Çocuklar deniz kenarında oyun oynarken, bu arada yüzmeye de teşvik edilmelidir. Zira yüzme, çocukların tüm adalelerinin uyumla hareket etmesini sağlarken, kol ve göğüs adalelerini canlandırır. Gelişme çağında olan çocukların adalelerinin hareket etmesi, hem gelişimlerine ehemmiyetli bir katkı sağlar hem de çocuklara kuvvet ve zindelik kazandırır.

• Bir çocuğun suda güvenli bir şekilde eğlenebilmesi için, yüzmek kaçınılmaz bir gereksinim olmasıyla beraber, yalnızca kazadan savunmak için bir tedbir olmaktan ibaret değildir. Yüzme kabiliyeti çocuğun gelişiminde tesirli olur. Bağımsızlığı ve özgüveni geliştirir. Suyun içinde çocuklar fark duyu ve hareket deneyimleri edinebilirler. Basınç duygusunu, karşı kuvveti ve kaldırma kuvvetini deneyim ederler. Su cilt dokusuna masaj yapar ve balans hissini geliştirir. Bununla birlikte çocuklar değişik duyularla vücut şuurunu geliştirirler. Yüzmenin ayrı olarak kalp, solunum ve metabolizma üzerine birçok olumlu tesiri de mevcuttur.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz