Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Tem 14

Çocukları Korkularından Kurtarma Yöntemleri

Çocukları Korkularından Kurtarma Yöntemleri

Korkuların üzerine gitmeyin: Aileler tarafından bu vaziyette yapılan en büyük hatalardan biri korkuların üzerine gitmek ve çocukla inatlaşmak. Çocuğunuzun korkuları varsa hiçbir zaman onu korkusuyla baş başa bırakmayın. Onu yalnız bırakmak korkuların azalmasından çok artmasına kapı aralar.

Çocuğunuzla empati kurun: Çocuğunuzun korkusu varsa onu asla yargılamayın. “Karanlıktan neden korkuyorsun ki? Kocaman çocuk oldun.” demek onu utandırarak korkularının artmasına kapı aralar. Onun yerine, “Ben de senin yaşındayken korkardım, haklısın.” gibi empati kuran ifadeler sarf etmek ise çocuğun kendini daha iyi hissetmesini sağlar.
Ona güvendiğinizi gösterin: Çocuğunuzun korkuları gelişiminin bir parçası olarak gelişir. Ve bu vaziyet son derece natürel. Size düşen onun korkularını izlemek ve onu anlamak. Çocuğunuzun korkularını yenebilmesi için onunla beraber hareket edin. Onu dinleyin, bol zaman geçirin ve doğru bilgilendirmeler yapın.

Korkularını pekiştirmeyin: Çocuğunuz şayet yalnız başına uyumaktan korkuyorsa katiyen onu kendi yatağınıza almayın. Onu kendi yatağınıza almanız kendini güvende hissetmesini sağlar ancak korkuları pekiştiği için yalnız yatması daha zor hale gelir. Onun yerine ona kitap okuyarak uyuyana kadar yanında beklemeniz daha doğru olacaktır.
Çocuğunuzu dinleyin: Unutmayın, siz de bir zamanlar çocuktunuz ve sizin de korkularınız oldu. Onda “ben çocukken hiçbir şeyden korkmazdım” algısı yaratmayın. Korkularını önem verin ve saygı duyun. Zira korkuların çocukların tinsel dünyasındaki tesirleri, düşündüğümüzden daha büyük. Şayet korkular çocuğunuzun hayatını engelliyorsa ve uzun sürüyorsa kesinlikle bir yardım alın.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz