Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Haz 22

Çocukları güneşten koruma yolları

cocuklari-gunesten-koruma

Güneş ışınlarının dik olarak geldiği 11.00-15.00 saatleri arasında çocuğunuzu dışarıya çıkarmayın veyahut çıkmanız gerekiyorsa, güneşten savunucu tedbirlere kesinlikle dikkat edin. Yaz aylarında bu saatlerde hava bulutlu olsa dahi savunma tedbirlerini aksatmayın, zira bulut UV ışınlarını filtre etmiyor, başka bir deyişle bulutlar arkasında saklanmış olan “görünmez güneş ışını” da cilt hasarına sebep olabiliyor.

Zarar veren ultraviyole ışınlarından savunmak için öğlen saatlerinde plaj ve park gibi yerlerde ağaç, tente ya da şemsiye altında oturun.

Sıkı dokunmuş, yaz mevsimine uygun, pamuklu elbiseler giydirin. Çünkü sentetik ve teri hapseden naylon muhtevalı kumaşlardan hazırlanmış kıyafetler terleme ile pişik gibi cilt döküntülerine sebep oluyor. Islak elbiselerin kuru elbiselere ve açık renkli elbiselerin koyu renkli elbiselere kıyasla güneşten daha az savunduğunu da unutmayın.

Geniş siperli şapka takmayı savsaklamayın. Beyzbol şapkaları kulağı ve boynu savunmaz. Bu yüzden geniş siperli ve halkalı şapkalar daha iyi bir seçenek olacaktır.

Hem UVA hem de UVB ışınlarından savunan güneş gözlüğü takmasını özendirin. Bu alışkanlığı ileride zarar veren UV ışınlardan dolayı oluşabilecek kataraktı engelleyecektir.

Güneşten savunucu kremi dışarı çıkmadan yarım saat önce sürmeye başlayın. Vücudunun her yerine eşit olarak uygulayın, elleri, kulakları, ayakları, dizleri ve enseyi unutmayın. Dışarıda olduğunuz sürece 2 saat aralıklarla da tekrarlayın. Yüzme ve terlemeli yoğun egzersizlerden sonra güneş savunucuları tekrarlayın ya da suya, tere ve kuma dayanıklı olanlarını tercih edin.

Çocuğunuzun cildine uygun güneş savunucular sürün. Genelde kimyevi filtreden çok, ciltte fiziksel bariyer yaratan “mineral filtre” muhtevalı, içki, paraben ve parfüm içermeyen, alerji rizikosu düşük savunucular teklifliyor. Kimi güneş savunucular cildinde hassasiyet yapabiliyor, bu vaziyette doktorunuza müracaat ederek başka bir güneş savunucu önermesini isteyin. Güneşten savunucu spreyleri, akciğerlere kaçma rizikosu olduğu için dikkatli kullanın. Son kullanma tarihi geçen güneş savunucuları sürmeyin.

6 aydan küçük bebeklerde, cildin çok ince olmasından dolayı ciltte alerjik tepki oluşturabiliyor. Bu yüzden çok mecbur kalmadıkça güneş savunucu kullanılması önerilmiyor. Çocuğunuz 6 aydan büyükse, açık tenli ya da esmer olmasına bakmaksızın en az 30+ savunma etmenli savunucu kullanın. 30+ SPF olanları daha çok bahar aylarında seçenek edebilirsiniz. Yaz aylarında 50+ SPF olanlar kullanın.

Çocuğunuz için aldığınız tedbirleri siz de kendinize uygulayarak çocuğunuz ona iyi bir rol modeli olmaya çalışın. Çocuğunuza güneş ışınının faydaları yanında zararlarından da söz ederek bu tedbirleri neden almak gerektiğini teferruatlı olarak izah edin, onu ikna etmeye çalışın.

Çocuklar güneş altında susuz kaldıklarında tansiyon düşüklüğü ve senkop (bayılma atakları) gibi tablolar oluşabiliyor. 6 aya kadar olan bebekler yalnızca anne sütü ve mamayla beslendikleri için bunları verme sıklığını artırılabilirsiniz. 1,5 yaşına kadar olan çocuklarda günlük almaları şart olan sıvıya anne sütü ve mama da katılabiliyor. 7-12 ay arası bebeklerin günde en az 3,5 su bardağı (800 ml), 1-3 yaş arası çocukların 5,5 bardak, 4-8 yaş arası çocukların 7,5 bardak sıvı tüketmeleri gerekiyor. Bu miktarı kısa müddette içmek zorunda değiller.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz