Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Eyl 21

Boy Uzatma Ameliyatları

Boy Uzatma Ameliyatları

Bir kişi yaşına göre boy ölçüsü üçüncü persantilin altında ise kısa boylu olarak kabul edilir. Kısa boylu bir kişide gövde ve kol-bacak boyu orantılı ise orantılı kısalık vardır. Orantısız kısalıkta ise kol-bacak boyu veya gövde yüksekliğinden biri bariz olarak daha kısadır. Ülkelere ve coğrafi özelliklere göre değişmek ile birlikte ülkemizde genel olarak erkeklerde 165 santimetre kadınlarda 152 cm’nin altı kısa boy olarak kabul edilir.

Boy uzatma ve bacaklar arasındaki uzunluk farkının düzeltilmesi ortopedik cerrahi ile yapılır. Bacaklar arasındaki uzunluk farkı doğuştan olabildiği gibi daha sonra geçirilen kazalar ve hastalıklar sonrasında da oluşabilir.

Uzatma cerrahisi estetik nedenlerle de yapılmaktadır. Bilhassa son 50 senede uzun boylu olmak halk arasında prestij olarak görülmekte ve moda endüstrisi de bu yönde ilerlemektedir. (topuklu ayakkabı vb.) Dikkat ederseniz toplumda moda simgesi olarak lanse edilen kişiler hep uzun boylu kişilerdir.

Bacaklar arasındaki uzunluk farkı yürüme aksının ve vücut balansının bozulmasına neden olur, bu da vücudun diğer bölümlerinde yaşa göre daha hızlı yıpranmaya yol açar.
Bugün; boy kısalığı konusundaki toplumsal baskılar, doğuştan veyahut sonradan oluşan bozukluklar da ortopedik cerrahi ile düzeltilebilmektedir. Ancak bu tarz operasyonlardan önce hastanın hekim tarafından çok iyi değerlendirilmesi, bilgilendirilmesi, hekimin ve ha stanın beklentilerinin karşılıklı olarak çok iyi anlaşılması gerekir. Zira uzatma işlemi, uzatılacak miktara göre belli bir vakit alır. Günde yaklaşık 1 mm lik uzama hastanın yaş, cinsiyet ve kemik yapısı gibi etmenlerle değişmektedir.

Operasyonda uzatılmak istenen kemik uygun bir yerinden kırılarak, uzamayı yapacak bir sistem (tel ve çiviler) ve halka sistemi takılmaktadır (lizarov yolu). Hastalar hastanede 1-2 gün kalır. Uzatma işlemi hastanın kendisi tarafından yapılır. Sistem üzerindeki vidaları çevirmek sureti ile uzatmayı gerçekleştirir. Haftalık film kontrolleri ile uzama düzenli olarak kontrol edilir.
Amaçlanan uzatma miktarına erişildiğinde sistem çıkartılır ve hasta günlük hayatına geri döner. Süreç kolay olmakla birlikte, her cerrahi teşebbüste olduğu gibi çeşitli komplikasyonlar vardır. Bunlar enfeksiyon, kaynamama, uzatmaya bağlı sinir ve damar problemleri gibi ciddi komplikasyonlardır.

Netice olarak doğru seçilen ve uygun teknik kullanılarak operasyon yapılan hastalarda gerçekten yüz güldürücü sonuçlar elde edilir.
Boy uzatma veyahut diğer bir isimiyle bacak uzatma operasyonu yalnızca bacak deformiteleri olan hastalara veya kısa boylu insanlara öneriliyor. Şayet gerçekten operasyona ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, operasyona tahammül etmeniz gerekecek. Zira bacak uzatma operasyonu son derece uzun ve ağrılı bir işlemdir. Kazanacağınız boy artışıysa çoğunlukla kaybettiğiniz vakte, fiyata ve çektiğiniz ağrıya değer.

Şayet bacak uzatma operasyonu olmayı düşünüyorsanız kararınızı dikkatle, tekrar ve tekrar gözden geçirin.

• Değişik doktorlardan bilgi alın.
• Yapabildiğiniz kadar çok araştırma yapın ve operasyon ile ilgili bilgi bulun. (Bu noktada arama motorları iyi bir başlangıç noktası olabilir.)
• Bu operasyonu olan kişilerle görüşün.
• Arama motorlarında bulacağınız kadarıyla operasyon olan kişilerin hikayelerini okuyun.

Bütün bu araştırmalardan sonra dikkatlice operatörünüzü ve hastaneyi seçmeniz gerekiyor. Yetkisiz operatörlerin elinde kendinizi hiçbir zaman riske atmayın.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz