Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

 • tr
Eyl 10

Boy uzatma ameliyatı ile ilgili bilinmeyenler

Boy uzatma ameliyatı ile ilgili bilinmeyenler

Boy uzatma ve iki bacak arasındaki uzunluk farkının düzeltilmesi ortopedik cerrahi ile mümkündür. Bacaklar arasındaki uzunluk farkı doğuştan olabildiği gibi daha sonra geçirilen kazalar ve hastalıklar sonrasında oluşabilir.

Uzatma cerrahisi kozmetik nedenlerle de yapılmaktadır. Özellikle son 50 yılda boy uzunluğıu toplumsal prestij olarak algılanmakta ve Moda’da insanların bu yöndeki isteklerini karşılar şekilde ilerlemekte. (topuklu ayakkabı vb.) Dikkat ederseniz toplumda moda ikonu olarak lanse edilen kişiler hep uzun boylu kişilerdir.

Bacaklar arasındaki uzunluk farkı yürüme aksının ve vücut dengesinin bozulmasına neden olur, bu da vücudun diğer bölümlerinde yaşa göre daha hızlı yıpranmaya yol açar.
Bugün; boy kısalığı konusundaki toplumsal baskılar ve doğuştan ya da sonradan oluşan bozukluklar ortopedik cerrahi ile düzeltilebilmektedir. Ancak bu tarz ameliyattan önce hastanın hekim tarafından çok iyi değerlendirilmesi, hastanın bilgilendirilmesi, hekimin ve hastanın beklentilerinin karşılıklı olarak çok iyi anlaşılması gerekir. Çünkü uzatma işlemi uzatılacak miktara göre belli bir zaman alır. Yani günde ortalama 1 mm lik uzama miktarı hastanın yaş, cinsiyet, kemik yapısı gibi faktörlerle de değişmektedir.

Ameliyatta uzatılmak istenen kemik uygun bir yerinden kırılarak uzamayı yapacak bir sistem yani tel ve çiviler takılmakta ve halka sistemi konulur (lizarov yöntemi). Hastalar hastanede ortalama 1-2 gün kalır. Uzatma işlemi hastanın kendisi tarafından yapılır. Haftalık film kontrolleri ile uzama düzenli olarak kontrol edilir.
Hedeflenen uzatma miktarına ulaşıldığında sistem çıkartılır ve hasta günlük hayatına geri döner. Süreç basit olmakla beraber, her cerrahi girişimde olduğı gibi çeşitli komplikasyonlar vardır. Bunlar enfeksiyon, kaynamama, uzatmaya bağlı sinir ve damar problemleri gibi ciddi komplikasyonlardır.

Sonuç olarak doğru seçilen ve uygun teknik kullanılarak ameliyat edilen hastalarda gerçekten yüz güldürücü sonuçlar elde edilir.Hastanemizde, son teknolojili ameliyathanelerimizde bu işlemi sorunsuz gerçekleştirmekteyiz.

Yorumlar (3)

Yorum Yaz
 1. 31 Ekim 2015
  Merhaba boyum 154 .fakat üst bedenim uzun alt bedenim kısa.Yeterli uzunlukta olsa bacak boyum ;gerçek boyumun 165 civarında olacağını düşünüyorum .Yaşım 42 ama spor yapan biriyim .Benim bacak boyum uzatılabilir mi Cevapla
  • 1 Kasım 2015
   Ortopedi ve Travmatoloji uzmanımız Op.Dr. İlker Şenses'e muayene olarak sorunuza cevap alabilirsiniz.Sağlıklı günler dileriz. Cevapla
 2. 30 Temmuz 2016
  17 yasindayim boyum 1.50 kilom 40 bu ameliyati uygulasam bi hasar ortaya cikabilir mi Cevapla

Yorum Yaz