Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Eki 14

Bel,Boyun ve Sırt Ağrılarına Çözümler

Bel,Boyun ve Sırt Ağrılarına Çözümler

Omurga vücudu dik tutan kolon görevini görürken esnek yapısıyla hareket yeteneğine de yardımcı olmaktadır. Bilgisayar başında eskisine oranda daha fazla vakit geçirmek, yanlış pozisyonda çalışmak omurgaya binen yükü daha fazla artırmaktadır. Masa başında çalışanlar ile gün içinde bilgisayar veyahut benzeri aletleri kullananların bel, boyun meseleleri yaşamaları açısından daha fazla riziko altında oldukları bilinmektedir. Bunların yanı sıra hareketsiz hayatla beraber obezitenin ortaya çıkması, bel ve boyun meselelerinde artışa kapı aralamaktadır.

BUNLARA DİKKAT!

Gün içinde büro ve hane ortamında uyulacak birkaç küçük kaide, bel ve boyun ağrılarından savunmak için yeterli olabilmektedir.

bel boyun ağrıları

YANLIŞ YATMAK TETİKLEYEBİLİYOR

Ofis ortamında dikkat edilecek hareketlerin yanı sıra bel ve boyun sıhhati için evde de uyulması şart olan kurallar bulunmaktadır. Bilhassa yatarken ve kalkarken uyulacak kurallar bel ve boyun ağrılarından savunmak için ehemmiyetlidir. İlk olarak yaylı ortopedik yatak kullanılmalıdır. Yatarken önce yatağın kenarına oturmak, daha sonra kollardan destek alınarak önce yan hemen peşinden sırt üstü dönmek oluşacak bel ağrılarını önlemekte ehemmiyetli bir önlemdir. Yataktan kalkarken yatarken yapılanın zıddı bir yol izlenmelidir. Uyurken yan pozisyonda, öne doğru bükülerek bacaklar karına doğru çekip yatmak sıhhat itibariyle en uygun pozisyondur. Yüz üstü yatmak yerine yan yatmak seçenek edilmelidir. Boyun sağlığı için kuş tüyü, elyaf gibi maddelerden yapılmış yastıklar yerine ortopedik yastık kullanmak gerekmektedir.

KÜÇÜK EGZERSİZLER SAVUNMAYA YETİYOR

Bilhassa ofis ortamında çalışanların bel ve boyun ağrılarından kurtulmak için gün içinde birkaç dakika ayırarak egzersiz yapmaları yararlı olmaktadır. Yapılan egzersizler adaleleri canlandırarak omurgayı desteklemesi bakımından ehemmiyetlidir.

bel boyun ağrıları

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz