Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Tem 20

Baş Ağrısı Türleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Baş Ağrısı Türleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

BAŞ AĞRISI TÜRLERİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Baş ağrısı tüm dallarda, tüm hekimlerin karşılaştıkları yaygın bir meseledir. En büyük bölümünü gerilim tipi baş ağrısı veya migren gibi kronik /epizodik (aralıklı) baş ağrıları oluşturur. Hastayı çok rahatsız faktörün yanı sıra baş ağrıları ehemmiyetli işgücü kaybı, sıhhat harcamaları ve benzer ekonomik götürülere, gündelik işlerine yapmalarına dahi mani olur.

Migrenli hastaların takriben % 60-70’ı daha tanı almamıştır. Baş ağrısı ile en sık doktora gidenler % 54 oranı ile süregelen gerilim tipi baş ağrısı olan hastalardır. Bu hastalara sıklıkla “kronik sinüzit”, “boyun kireçlenmesi”, “hipertansiyon kaynaklı” gibi yanlış tanılar konur.

Baş ağrısının altında bazen beynin veyahut vücudun başka bölgelerine ait hastalıklar yatar. Bu baş ağrılarına ikincil (sekonder) baş ağrısı denir. Örnek olarak kansızlık, enfeksiyonlar, kazalar, kanamalar, urlar veya ilaç yan tesirleri sayılabilir. Migren, gerilim tipi baş ağrısı veya küme tipi baş ağrısı gibi altında başka bir hastalık yatmayan ağrılara ise birincil (primer) baş ağrıları denir.

Migren

Migren ağrısı oldukça karakteristiktir. Çoğunlukla zonklayıcı karakterde yarım baş ağrıları olur ancak çok çeşitli başka şekillerde de gözlenebilir. Ağrı oldukça acı vericidir ve hastanın günlük hayat aktivitelerini engeller. İlaç rehabilitasyonuna çok kolay cevaplamaz, özel takip ve rehabilitasyonu vardır. Ehemmiyetli bir nokta, migrenin baş ağrısı ile hudutlu olmayan bir hastalık olduğu ve vücudun başka alanlarını da etkilediğinin bilinmesidir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Gerilim tipi baş ağrıları hem daha kısa sürerler, hem günlük hayatı pek etkilemezler, hem de rehabilitasyona daha kolay cevaplar. Nadir vaziyetlerde aralıklı gelen bu ağrılar süregelen bir hal alarak çok rahatsız edici olabilir.

Primer Baş Ağrıları

En sıkı görülen ağrı tipi gerilim tipidir ( Baş ağrılarının % 50 sinden daha fazlası). Ancak migren de sanıldığından daha sık gözlenir. Migren kadınlarda erkeklerden daha sıktır. Bunun dışında küme baş ağrıları, günlük süregelen baş ağrıları gibi daha nadir baş ağrısı çeşitleri de bulunmaktadır.

Ağrının nedeni konusunda dikkat edilmesi şart olan ehemmiyetli noktalar:

Baş ağrısının müddeti

Baş ağrısının hastada başladığı yaş

Aralıklı olup olmaması

Ansızın oluşup oluşmadığı

Ağrının şiddeti

Ağrının yeri

Ağrının karakteri

Eşlik eden başka yakınmaların varlığı

Ağrıya kapı aralayan etkenlerin olup olmadığı

Migren Rehabilitasyonu

Migren rehabilitasyonu üç bölümde incelenir.

1. Perhiz: İçkili içkiler (bira dahil), çikolata-kakao-kahve, peynirler, turunçgiller (portakal, mandalina, limon, greyfrut) ve bu tür meyve suları, fındık, fıstık gibi yiyeceklerden olası olduğu kadar az yenmelidir. Kişinin Migren krizini ortaya çıkaran özel bir yiyecek varsa onu hiç yememelidir. Uyku problemleri varsa düzeltilmelidir. Ne az, ne çok uyumalı, orta kararda uyumalıdır. Aşırı yorgunluktan ve açlıktan kaçınmalıdır. Reserpin ve kimi antihipertansifler, nitrogliserin gibi bazı damar genişleticiler, doğum kontrol hapları vb. migren yapıcı ilaçlar kesilmelidir. Sinirlenmemeye çalışmalı, işleri oluruna bırakmalıdır.

2. Migren krizinin rehabilitasyonu: Migren krizinin rehabilitasyonu oldukça kolaydır. Ama önce ağrının migren olup olmadığı belli olmalıdır. Bunun için hastalar belirli bir doktorun kontrolü altına girmelidir. Migren baş ağrısının kriz esnasındaki rehabilitasyonu kolaydır.

3. Savunucu Rehabilitasyon: Migrenli bir şahsı savunucu rehabilitasyona almak için bazı şartlar vardır. Ayda ikiden fazla gelen, ergotamine veya diğer ilaçlara iyi cevaplamayan, kritik görevde bulunan personeller savunucu rehabilitasyona alınmalıdır. Bunun için çeşitli ilaçlar vardır: Aspirin, metiserjit, klonidin vs. Savunucu rehabilitasyon ilaçlarının yan tesirleri çok fazladır. Doktor kontrolü dışında kullanılmaları tehlikelidir. Bu yüzden baş ağrısı yakıntısı bulunan her şahıs, bir doktorun kontrolü altına girmelidir. Zira bir takım ur ve damar bozukluklarında da migrene benzer baş ağrıları olur. Çoğunlukla migren baş ağrısı 40 yaşından sonra kendi kendine iyileşme temayülündedir.

Baş Ağrısında ACİL

Şayet baş ağrısı:

Ani ve çok şiddetli başladıysa

Ateş veya kusma eşlik ediyorsa

Hayatınızda ilk kez bu şekilde bir ağrı yaşıyorsanız

Sinir sistemine ait rastgele başka bir bozukluk eşlik ediyorsa

Şuurunuzda farklık / uykuya eğilim varsa

hemen en yakın hastanenin acil servisine müracaat ediniz.

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz