Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Eki 2

Alzheimer’ın 11 uyarıcı sinyali

Alzheimer’ın 11 uyarıcı sinyali

Edindiğiniz yeni bilgileri aklınızda tutmakta güçlük mü çekiyorsunuz? Konuşurken doğru kelimeyi bulmakta zorlanıyor musunuz? Sık sık eşyalarınızı kaybetmeye mi başladınız? Özetle, zihninizin eskisi kadar açık olmadığından muzdarip iseniz, dikkatli olun. Zira bazen “iş yoğunluğundan’ veya ‘stresten’ olduğu düşünülerek önem verilmeyen kolay unutkanlıklar, Alzheimer hastalığının habercisi olabiliyor!

Basit unutkanlıklar son zamanlarda bilhassa çalışan kesimde “aşırı yoğunluktandır “ veya “strestendir” düşüncesiyle çoğu kez dikkate alınmıyor. Ancak unutkanlıkları hafife almamak çok önem taşıyor. Zira önem verilmeyen unutkanlıklar hastanın günlük işlevlerini dahi yerine getiremeyecek vaziyete gelmesine, hem de giderek yatağa bağımlı kalmasına sebep olabilen Alzheimer hastalığının belirtileri olabiliyor. Alzheimer, tüm demansların (bunama) yüzde 60-80’ini oluşturan ve son zamanlarda en sık görülen demans çeşidini oluşturuyor. Görülme sıklığı ise hayat müddetinin uzamasıyla beraber artıyor. Öyle ki Amerika’da yapılan çalışmalarda, önceden ölüm nedenleri arasında 6. sırada olan Alzheimler hastalığının son senelerde 3. sıraya yükseldiği düşünülüyor. Ülkemizde 300-400 bin Alzheimer hastası olduğu düşünülüyor. Çağımızın meselesi olan Alzheimer hastalığının ne yazık ki son zamanlarda net rehabilitasyonu olmasa da, erken tanı sayesinde ilaç rehabilitasyonu ve hayat alışkanlıklarında farklar ile hastalığın ilerleme süreci yavaşlatılabiliyor. Nöroloji Uzmanları bu yüzden erken tanı için hastalığın belirtilerini bilmenin ve vakit kaybetmeden bir nöroloji uzmanına müracaat etmenin büyük ehemmiyet taşıdığına dikkat çekiyor.

ALZHEİMER’IN 10 HABERCİSİ

1- Aşağıda yer alan belirtilerden biri bile sizde veyahut yakınlarınızda varsa, zaman kaybetmeden bir nöroloji uzmanına müracaat etmeyi savsaklamayın.

2- Günlük yaşantıyı etkileyen unutkanlıklar : Yeni bilgileri öğrenememek, tekrar tekrar aynı sualleri sormak, bilhassa yakın vakte ait olayları anımsayamamak.

3- Konuşurken veya yazarken kelime bulmakta güçlük çekmek: Konuşurken aniden durarak kelimeyi anımsayamamak, yanlış kelime kullanmak.

4- Kolay işleri yaparken zorlanmak: Hane ve işyerinde daha önce kolayca yapılabilen basit işlerde mesele yaşamak. Mesela yemek pişirememek, TV programı kayıt etmekte zorlanmak, hanede fırını, iş yerinde belgegeçer makinesini kullanmakta zorlanmak.

5- Pratik düşünme ya da tasarılama yeteneğinin azalması, rakamlarla aitinin bozulması: Alışveriş yaparken yemek için ihtiyaç duyulan malzemeleri yanlış almak, fatura ödemekte güçlük çekmek, hesapları veya yemek tariflerin izleyememek, hava vaziyetine uygun giyinememek.

6- Vakit ve yer bilgilerini karıştırmak: Mevsimleri karıştırmak, haftanın hangi günü olduğunu, hangi ayda olduğunu bilememek, değişik bir mahalle veya şehre gittiğinde önceden yaşadığı yerde olduğunu düşünerek ona göre hareket etmek (köşedeki fırından ekmek almaya gitmek gibi)

7- Eşyaların yerini kaybetmek: Sık sık eşyaların yerlerini kaybetmek veya eşyaları yanlış yere koymak. Sözgelimi gözlüğünü buzdolabında bulmak ve oraya nasıl geldiğini hiç anımsayamamak (kayıp eşyaları bulmak için geriye dönüp iz sürememek).

8- Sağduyu bozukluğu: Yersiz bir şekilde fazla para harcamak ve banyo yapmaktan kaçınmak gibi kendi bakımını savsaklamak.

9- Görsel idrak etmede zorluk çekmek: Ayna yanından geçerken kendi görüntüsünü başka bir insan olarak idrak etmek.

10- Sosyal hayatta içe kapanmak: Önceden gittiği sosyal etkinlikleri bırakmak, arkadaşlarla müzakereyi kesmek.

11- Kişilik ve ruh hali farklıkları yaşamak: Depresif, huzursuz, gergin olmak, kolayca sinirlenebilmek veya ağlayabilmek. Etrafındaki insanlardan işkillenmek ve onları aldatma veya hırsızlık gibi olaylarla suçlamak.

Hastalığın kesin sebebi bilinmiyor

Alzheimer hastalığının kesin sebebi bilinmiyor. Bu hastalıkta beyinde anormal proteinlerin birikmesi neticeninde hasar gören hücreler normal işlevlerini yerine getiremiyor ve bunun neticesinde da günlük yaşantıyı etkileyecek şekilde ilerleyici bellek kaybı gibi zihni işlevlerde bozulma gelişiyor. Aktüel yaklaşım, bu hastalığın genetik tabanda; kafa travması, diyabet, fazla kilo, hipertansiyon gibi etrafsal etmenler ile fiziksel aktivitenin az olması gibi yaşam tarzlarının etkileşimi neticeninde ortaya çıktığı şeklinde. Nöroloji Uzmanları, erken, bir başka söylemle 65 yaşından önce başlayan Alzheimer hastalarında ise genetik etkenlerin ön tasarıda olduğunu belirtiyor. Her ne kadar Alzheimer hastalığının insandan insana temas yoluyla bulaşmadığı bilinse de, son yapılan çalışmalar acaba cerrahi işlem ile bulaşıcılık olabilir mi ? sualini gündeme getirdi. Bu sorunun yanıtını vermek için ise daha çok çalışmaya ihtiyaç var.

Alzheimer 3 mertebede ilerliyor

Alzheimer hastalığında ilk belirtiler ekseriyetle 60’lı yaşlarda başlıyor.Başlangıç safhasında hastalar unutkanlıklar, kolay işleri yaparken zorlanma gibi meseleler yaşasalar da, hane içerisinde bağımsızlıklarını savunabiliyorlar. Orta aşamaya gelindiğinde bellek kaybı barizleşirken konuşma farklıkları, alışık olmadık vaziyetlerde panikleme, şaşkınlık ve ev içerisinde karmaşık işlerde zorlanma (kıyafet seçimlerinde uygunsuzluk-yemek yapma yeteneklerinde bozulma) görülebiliyor. İleri dönemde ise iletişim güçlükleri de tabloya ilave ediyor ve hastalar tamamiyle başkalarına bağımlı hale geliyor.

Rehabilitasyon ile hastalık süreci yavaşlatılabiliyor

Son zamanlarda ilaç rehabilitasyonu ile hayat alışkanlıklarındaki farklıklar ile hastalık süreci yavaşlatılabiliyor. Bir yandan da ilaç ve aşı rehabilitasyonları konusunda çalışmalar devam ediyor. Aslında daha önemli olan tanının doğru konulması. Zira Alzheimer hastalığı olarak değerlendirilen pek çok hastanın yakıntılarının altından kolay rehabilitasyon şansı olan çöküntü, tiroid hastalıkları, vitamin eksikleri vb. hastalıklar çıkabiliyor.

Alzheimer’den korunmak için…

Sıhhatinize dikkat edin

Sıhhatli beslenin

Aktif yaşayın, spor yapın

Uyku düzeninize dikkat edin

İçki tüketimini kısıtlayın

Sosyal ilişkilerinizi kuvvetli tutun

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz