Bize Ulaşın 0 (232) 854 1 854

Ayrancılar (Havaalanına 10 km) / İzmir İletişim

  • tr
Ağu 8

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Çok rahatsız edici bir mesele olan ağız kokusu ile mücadele etmek kolay bir şey değildir. Yapılacak ilk iş, sorunun tıbbi nedenlerini araştırmaktır. Önce bir doktora gitmeli (diş hekimi veyahut KBB uzmanı ile başlayın), çözüm için yardımı ondan istemelisiniz. Ondan sonrası için de aşağıdaki 10 teklifin işinize yarayabileceğini düşünüyoruz.

1­ Karanfil çiğneyin: Bu bilinen en daha önceki tavsiyelerden biri fakat hem en ucuzu hem de en tesirlilerinden biri olduğuna emin olabilirsiniz.

2­ Diş ipi kullanın dişinizi de dilinizi de fırçalayın: Ağız kokusuyla mücadelenin ilk mertebesi sıkı bir ağız hijyeni olmalıdır. Gün boyu diş fırçalamaların yanında kesinlikle diş ipi kullanarak diş temizliğinizi eksik bırakmayın. Ayrı olarak dil temizliğini de savsaklamayın. Uzmanlara göre bilhassa dil sırtının arka bölgelerinde biriken bakteriler ağız kokusuna kapı aralayabiliyor.

3­ Yoğurt yiyin: Probiyetiklerden zengin her türlü yiyecek ve içecek (kefir) ama özellikle yoğurt düzenli tüketildiğinde ağız kokusunu azaltmada ehemmiyetli bir besin gibi görünüyor. Yoğurdun mide de helikobakter pilorinin çoğalmasını azalttığı biliniyor.

4­ Sık ve bol su için: Sık ve bol su içmek yalnızca böbreklere değil, ağız kokusunu azaltmada da yararlı bir alışkanlık. Bol su içmek tükürüksel kokuyu önlemede yardımcı oluyor.

5­ Sakız çiğneyin: Bilhassa çinko ilave etmiş sakızların ve probiyotik bakterilerle zenginleştirilmiş sakızların ağız kokusunu azaltma da diğerlerinden daha yararlı olduğu belirtiliyor.

6 ­Aç kalmayın: Önceden beri söylene gelen “açlıktan ağzı kokuyor” deyimi pek de haksız olmasa gerek! Sabah kahvaltıdan önce pek çok insanın ağzının kokması açlıkla yakından alakalıdır. Sık sık
bir şeyler yemek, özellikle ılık bitkisel çaylar içmek (karanfil, tarçın, ıhlamur) ağız kokusuyla alakalı mücadelede ehemmiyetli bir destek sağlayabiliyor. Yiyip içmenin mikrop birikimini azalttığı, tükürük miktarını arttırdığı ve bu yolla yarar sağlandığını düşünüyorum.

7­ Tarçına yüklenin: Tarçın son senelerin gözde natürel desteklerinden biri olma yolunda hızla ilerliyor. İşe yaradığı yerden biri de ağız kokusu gibi görünüyor. Tarçınlı içeceklerin veya ağızda tarçın çiğnemenin ağız içindeki bakterilerle mücadelede işe yarayabileceği anlaşılıyor.

8­ Mideniz, yemek borunuz ve boğazınızda bir mesele olabilir: Kolay tedbirlerde geçirilen ve tekrarlayan ağız kokusu mevzubahis olduğunda ciddi bir diş incelemesinden, kulak burun boğaz uzmanı denetiminden hem de gastroenterolog gözetiminden geçmekte fayda var.

9­ Yatmadan önce gargara yapmayı savsaklamayın: Ağız hijyeni her vakit ehemmiyetli özellikle yatmadan önce yapılanı çok daha önemli. Uyku öncesinde dişleri fırçalamak, diş ipliğiyle bir güzel temizlik yapmak ve sonrada içkisiz bir ağız gargarası yapmakta oldukça ehemmiyetli bir nokta.

10 ­Midenizde helikobakteri varsa rehabilitasyon olun: Helikobakter Pilori enfeksiyonuna bağlı gastriti ve reflü meselesi olanlarda tesirli bir rehabilitasyon ağız kokusunu yok edebiliyor. Bu mesele rehabilitasyon edilmeden de ağız kokusu ortadan kalkmıyor!

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz